Aký je vplyv zmeny klímy na ceny poistenia?


			Aký je vplyv zmeny klímy na ceny poistenia?
26.8.2021 Zahraničie

Severnú Ameriku postihla nedávno vlna horúčav. Toto extrémne počasie v spojení s nedostatkom niektorých materiálov, odborníkov a remeselníkov má nesporne vplyv na ceny poistenia. V žiadnom prípade však nejde len o severoamerický problém. 

Klimatická situácia je v niektorých častiach Severnej Ameriky naozaj kritická. Vysoké teploty trvali dlhší čas a niekde teploty presiahli 40 stupňov Celzia. Národná meteorologická služba USA varovala pred historickou a nebezpečnou vlnou horúčav. Bola vyvolaná oblasťou vysokého tlaku vzduchu, ktorá sa rozšírila nad západnou časťou USA.

V tejto súvislosti nemajú mnohí vedci žiadne pochybnosti o tom, že človekom spôsobená zmena klímy bude častejšie prinášať extrémne klimatické udalosti. Z vyjadrenia Assaf Wanda, výkonného riaditeľa a spoluzakladateľa americkej poisťovne Hippo, jednoznačne vyplýva, že uvedené faktory poženú poistné pri poistení majetku nahor. S obratom v tomto trende vraj nemožno počítať. 

V tejto súvislosti je vraj treba počítať s tým, že klíma sa bude naďalej meniť. A nejde určite len o Severnú Ameriku. Pozorované a modelované zmeny majú priamu väzbu na emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobuje človek.

Zmena klímy sa pritom prejavuje podľa Spolkového úradu pre životné prostredie (SRN) tak dlhodobými zmenami klímy, ako sú rastúce priemerné teploty či zvyšovanie hladiny morí, tak aj zmenenou variabilitou klímy, teda silnejšími krátkodobými výkyvmi klímy a častejšími extrémnymi udalosťami, ako sú napríklad silný dážď , sucho alebo letné horúčavy. Rekordne vysoké teploty, ako tomu bolo v roku 2019, nie sú už žiadnou vzácnosťou, lebo aj v júni 2021 sa teploty priblížili k 40 stupňom Celzia. 

Avšak Nemecko zdieľa so Severnou Amerikou nielen problémy s počasím. Aj v Nemecku sa prejavuje nedostatok stavebných materiálov. Podľa sledovaného článku je vraj ironické, že dôvodom je aj tá skutočnosť, že veľa dreva je exportovaného do USA ...

Jednoducho nemeckému stavebníctve chýba materiál, a preto ceny silno rastú. Peter Altmaier z CDU, minister hospodárstva SRN, chce z tohto dôvodu odvolať obmedzenia ťažby smrekového dreva. Iní odborníci sa vyslovujú o nutnosti zamedzenia ývozu dreva do USA.

Všetci experti počítajú s rastom cien dreva. Je otázkou, či riešením je zvýšenie ťažby dreva. Stromy sú dôležité pre klímu a chránia pred extrémnym počasím. Isté je, že problémy, ktoré sa prejavujú v USA, začínajú pôsobiť aj v Nemecku.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články