Atradius:  „Prognózy sú optimistické. Rastieme dvojciferným číslom“


			Atradius:  „Prognózy sú optimistické. Rastieme dvojciferným číslom“
29.12.2015 Rozhovory

„Obozretnosť pri podnikaní sa vypláca. A týka sa to aj poistenia pohľadávok, kde za posledné mesiace pociťujeme výrazný pozitívny nárast," tvrdí v rozhovore Tomáš Mezírka, riaditeľ poisťovne AtradiusDarí sa im udržiavať stabilné portfólio klientov a dosahujú veľmi dobré obchodné výsledky, ktoré ich motivujú k ďalším aktivitám.

 

„Teší nás, že našim klientom rastú obraty a nie sú výraznejšie ohrozené ich pohľadávky," objasňuje Tomáš Mezírka. Poistný trh je však poznačený aj zaujímavým neblahým javom - prepismi firiem na biele kone.

Ktoré zaujímavé udalosti vás prekvapili v tomto roku na poistnom trhu?
Príjemným prekvapením bolo, že poistný trh v segmente poistenia pohľadávok pozitívne rástol. Najviac na danú situáciu vplývalo to, že sa ekonomike darilo.

V okamihu, keď sa darí ekonomike, darí sa aj poisteniu pohľadávok, pretože našim klientom rastú obraty, ktoré potrebujú mať finančne zaistené. To síce generuje aj vyššie poistné, ale pri raste ekonomiky nie sú výraznejšie ohrozené pohľadávky firiem, čo je v tomto momente dobrá správa.

Pri našom poslednom rozhovore ste predpokladali nárast obchodov v tomto roku zhruba o 15 percent. Vyvíjajú sa odhady takto pozitívne?
Teší nás, ak sa nám darí opäť dosiahnuť významný nárast v objeme poistného, zatiaľ sa odhady vyvíjajú dobre. Veríme, že obchody porastú dvojciferným číslom.

O konečnom výsledku však radšej budeme hovoriť až koncom januára 2016, hoci všetko nasvedčuje tomu, že sa k uvedeným percentám priblížime, ak ich priam neprekročíme. To indikuje predovšetkým výrazné zlepšenie kondície poistených podnikov, ako v náraste obratu, tak aj v zlepšení ich poistného portfólia. Očakávame tiež, že sa nám podarí ďalej znížiť objemy nezaplatených pohľadávok evidovaných našimi klientmi.

Čo aktuálne pozorujete v podnikateľskom sektore – deje sa tam niečo zaujímavé?
Zaujímavosťou je, že sa vo zvýšenej miere objavujú na Slovensku nečakané prepisy firiem na „biele kone" a rôzne typy podvodného jednania. Biely kôň chápeme v tomto zmysle ako slangové označenie pre nastrčenú osobu, ktorá prepožičia svoje meno na ekonomickú trestnú činnosť. Schováva sa za ním skutočný páchateľ daňových podvodov, karuselových transakcií či zakladateľ fiktívnych firiem.

Väčšinou ide o človeka so zlým ekonomickým zázemím, prípadne bezdomovca. Máme napríklad ďalší čerstvý prípad, kde majiteľ z oblasti železiarstva firmu predal na bieleho koňa a svojim veriteľom sucho oznámil, že dlžoby už nie sú jeho starosťou. S pohľadávkami si majú jednoducho robiť čo uznajú za vhodné.

Dá sa s tým v takýchto prípadoch niečo robiť?
Je to dosť problematické, pretože môže ísť kľudne o firmu, ktorá predtým fungovala bez problémov a nemala žiadne dlhy. Pokiaľ bola predaná či prepísaná na bieleho koňa, nemá zmysel posielať exekútora na neexistujúcu adresu.

Jediná obrana je dať si veľký výkričník k osobe, ktorá za tým stojí ako původní majitel/konateľ firmy, pretože nikdy neviete, kedy sa podobného činu dopustí znova. Ak aj náhodou tvrdí, že ich novozaložená firma je úplne „čistá", začína sa jej dariť a s tou predchádzajúcou nemá nikto nič spoločné, treba zbystriť pozornosť. Je len otázkou času, kedy sa do podobných ťažkostí dostane znova a možno práve vy budete tou obeťou, keďže ste neboli dostatočne obozretní.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články