Financie alebo zdravie? Z čoho majú Slováci väčšie obavy?  


			Financie alebo zdravie? Z čoho majú Slováci väčšie obavy?  
12.11.2020 Poistný trh

Dôsledky koronavírusu sú v prvom rade zdravotné, v tom druhom ekonomické. Väčšina Slovákov má takto zoradené aj svoje hodnoty a priority a viac sa boja v súvislosti s pandémiou zdravotných komplikácií, ako tých finančných.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre poisťovňu Groupama v októbri 2020 spracovala agentúra Focus. Častejšie, v porovnaní s celou populáciou, takéto zdravotné obavy vyjadrujú pritom ženy a seniori vo veku 65 rokov a viac.  

Zdravie verzus financie

Naopak, skôr finančných ako zdravotných dôsledkov koronavírusu sa obáva takmer štvrtina respondentov (23%). Určite finančných dôsledkov koronavírusu sa obáva ďalšia viac ako desatina opýtaných (13%). Finančné obavy vnímajú častejšie muži, respondenti vo veku 18-44 rokov, manuálni pracovníci, výkonní odborní pracovníci či podnikatelia a živnostníci.

„V celkovom súčte je to 36% ľudí, ktorí sa viac boja finančných následkov oproti 62% opýtaných, ktorí majú zase väčšie obavy o svoje zdravie. Rozloženie obáv v populácii je pochopiteľné, o svoje zdravie sa viac boja predovšetkým starší ľudia a ženy a naopak, z finančných dôsledkov majú väčšie obavy muži v produktívnom veku,“ vysvetľuje výsledky prieskumu Martin Slosiarik, šéf agentúry Focus.

„Finančné obavy registrujeme aj v poisťovni Groupama, keď sme najmä s prichádzajúcou druhou vlnou koronavírusu zaznamenali zvyšujúci sa záujem našich klientov o predčasný výber peňazí zo životného poistenia. Pre klienta je takýto krok nevýhodný, čo sa snažíme vysvetliť pri každej takejto žiadosti. Žiaľ, nie vždy klient dá na radu poisťovne,“ hovorí PR konzultant poisťovne Groupama, Ivan Bobošík.

Strach z koronavírusu pociťujú najmä starší ľudia

Okrem konkrétnych starostí ľudí o svoje zdravie a financie sme v prieskume zisťovali aj intenzitu obáv v spoločnosti v súvislosti s prvou a druhou vlnou koronavírusu. Vo všeobecnosti viac ako desatina (13%) opýtaných deklarovala, že nemá žiadne obavy z pandémie, ani finančné, ani zdravotné a to bez ohľadu na prvú či druhú vlnu. Tento názor bol častejšie zastúpený medzi mladšou generáciou do 34 rokov.

„Z prieskumu vyplýva, že väčší strach majú ľudia vo vyššom veku, čo nie je vôbec prekvapivé, nakoľko starší ľudia patria objektívne medzi tú najzraniteľnejšiu skupinu v spoločnosti, a to tak po zdravotnej ako aj finančnej stránke,“ dodáva I. Bobošík. Približne každý tretí dospelý  (32%) sa aktuálnej druhej vlny koronavírusu obáva viac ako prvej.

Groupama

Dôsledky koronavírusu môžu byť zdravotné, ale môžu sa týkať aj finančnej situácie ľudí. Pokiaľ ide o vaše zdravie a Vašu finančnú situáciu, z čoho máte väčšie obavy v súvislosti s koronavírusom?

Zdroj: Groupama poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články