Hustá premávka a netrpezliví vodiči. December na cestách býva náročný


			Hustá premávka a netrpezliví vodiči. December na cestách býva náročný

Plné cesty, nekonečné zápchy, preplnené parkoviská a netrpezliví ľudia. Vianočná horúčka nie je len v obchodoch, ale aj na cestách.

Ak k tomu pridáme nepriaznivé počasie, častú hmlu, sneženie či námrazu, je to súhrn nepriaznivých a najmä nebezpečných okolností, ktoré na cestách ohrozujú vodičov. Taký ale záver roka býva, špeciálne december. Ten patrí z pohľadu dopravnej bezpečnosti a nehodovosti medzi tie najhoršie.

Trpezlivo a s časovou rezervou

Polícia SR preto vodičov vystríha, aby jazdili opatrne a hlavne trpezlivo. „Vždy si urobte pred cestou časovú rezervu. Tým, že sa ponáhľate, iba zvyšujete šancu, že sa stanete účastníkom dopravnej nehody,“ radia policajti na svojom oficiálnom účte na Facebooku. Ako sa teda pripraviť na vianočnú premávku?

Ak sa plánujete na sviatky presúvať k rodine, na cestu vyrazte s predstihom a pripravte si poriadnu dávku trpezlivosti. Vianočné sviatky sú z pohľadu dopravy jedným z najvyťaženejších dátumov v roku. Ešte predtým, ako sa vydáte na cestu, pozrite si aktuálnu dopravnú situáciu, kde sú kolóny, nehody, kde sa cesty opravujú a podobne.

Aktuálne informácie nájdete na stránke Stella centra, v mobilnej aplikácii Waze a dopravný servis prináša v pravidelných intervaloch aj Zelená vlna RTVS či komerčné rádiá.

Ktorým úsekom by ste sa mali vyhnúť?

Počet áut na našich cestách každoročne pribúda, aj preto sú určité úseky, kde sa chronicky tvoria kolóny. Medzi problémové úseky patrí napríklad prejazd popod Strečno, ktorý využívajú mnohí vodiči pri presune na východ Slovenska.

Kolóny sa veľmi často tvoria aj pred Ružomberkom v smere z Ivachnovej, pred vjazdom do Čadce v smere od Svrčinovca, pred Kysuckým Novým Mestom v smere z Čadce. Hustá premávka býva aj na vjazde do Žiliny, Prešova či Košíc nehovoriac o prejazde cez Bratislavu. Na diaľničnom obchvate hlavného mesta sa pravidelne tvoria kolóny v oboch smeroch.

„Tieto úseky sú vyťažené aj počas priaznivého počasia. Vodiči by mali byť výnimočne opatrní, keď začne snežiť alebo mrznúť. Jazdu treba prispôsobiť podmienkam a zbytočne za volantom neriskovať. To platí aj pre bezproblémové úseky. Každý vodič by sa mal držať pravidla, že radšej príde o pár minút neskôr, ako by mal spôsobiť dopravnú nehodu,“ vysvetľuje hovorca poisťovne Groupama, Ivan Bobošík.

Na pomoc vám príde asistenčná služba

Počasie vie situáciu na cestách poriadne skomplikovať. Keď sneží a mrzne, treba jazdiť opatrne, držať si odstup a pokiaľ je to možné, prudko nebrzdite. Ak je to možné, vyhnite sa horským priechodom, kde býva viac snehu a silnejší mráz. Ak by nastali nejaké komplikácie, vždy sa môžete obrátiť na asistenčnú službu.

„V prípade nepriaznivej situácie sme pripravení našim klientom pomôcť. V rámci asistenčných služieb im prídeme na pomoc pri nehode, poruche alebo defekte. Služba je k dispozícii nonstop, či už na Slovensku alebo v zahraničí,“ dodáva I. Bobošík.

Zdroj: Groupama poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články