Škody na majetku rastú najmä pre výkyvy počasia. Poisťovni ich hláste čo najskôr


			Škody na majetku rastú najmä pre výkyvy počasia. Poisťovni ich hláste čo najskôr
7.10.2019 Poistný trh, Škody

Plné ruky práce s množstvom škodových udalostí. Počas posledných mesiacov sme zaznamenali v poisťovni Groupama zvýšený počet škôd v poistení domácností a nehnuteľností Bezpečný domov.

Tohtoročné extrémy počasia priniesli omnoho viac škôd, ako tomu bolo v predošlom roku. „Za posledné 3 mesiace tohto roka sme zaznamenali množstvo búrok, ktoré boli sprevádzané silným dažďom a vetrom, údermi bleskov či krupobitím. To sa prejavilo aj na majetku klientov, ktorý zostal po búrkach poškodený,“ vysvetľuje hovorca poisťovne Groupama, Ivan Bobošík.

Môže za to počasie

Poisťovňa vo zvýšenej miere riešila s klientmi poškodenie majetku najmä z rizík úder blesku, atmosférické zrážky, povodeň či záplava. Takéto výkyvy počasia nepríjemne prekvapili mnohých. „Najčastejšie nám naši klienti hlásili poškodenie majetku na záhrade, závlahové systémy, oplotenie, satelity, či zatečenie na stenách. Po údere blesku to boli zase televízory, set-top boxy, chladničky a iné,“ hovorí Darina Fabián Csóková, vedúca právneho oddelenia, likvidácie a servisných činností poisťovne Groupama.

Klienti okrem spomínaných škôd hlásili aj popadané stromy, vytopené pivnice či poškodenú strešnú krytinu. Klientom odporúčame, aby škody hlásili poisťovni čo najskôr. Môžu tak urobiť e-mailom alebo telefonicky na Call centre. Ak to situácia umožňuje, klienti by nemali odstraňovať škody až kým nedôjde k obhliadke zo strany poisťovne. Ak to napríklad z bezpečnostných či hygienických dôvodov možné nie je, škody je možné odstrániť, ale treba ich dôkladne zdokumentovať.

Predvídajte, chráňte tak svoj majetok

Aj v prípade silných búrok a víchric však klienti môžu aspoň čiastočne ochrániť svoj majetok. „K základným opatreniam patrí určite prepäťová ochrana. Ak ju klient nemá, mal by povyťahovať z elektriny všetky spotrebiče. Treba pozatvárať všetky okná, dvere či ventilácie. Prievan vo vnútri tiež môže narobiť škody. Ak je vydaná výstraha pred prívalovými dažďami, treba myslieť aj na priestory mimo domácnosti, ochrániť hodnotné veci, ktoré by mohlo zatopiť, napríklad v pivnici či v garáži,“ hovorí I. Bobošík. Ak máte na záhrade nábytok alebo rastliny, ktoré môže silný vietor poškodiť, zabezpečte ich, aby nespôsobili ešte väčšie škody aj na dome, prípadne oknách.

Likvidácia škôd prebieha postupne

Množstvo hlásení prijala poisťovna po búrke koncom júla, ktorá zasiahla severné až severovýchodné Slovensko. Početné škody napáchali búrky aj v júni na východnom Slovensku a v auguste na západnom a severozápadnom Slovensku.

Škody rátajú aj klienti, ktorým poškodil majetok silný vietor počas minulého týždňa. „Poisťovňa všetky škody likvidovala postupne a vo väčšine prípadov už ukončila proces likvidácie. Priemerná škoda na majetku sa pohybovala na úrovni od 300 do 600€. Na ukončenie čakajú ešte škodové udalosti, pri ktorých nám klienti nedoručili všetky potrebné dokumenty,“ vysvetľuje I. Bobošík.

Zdroj: Groupama poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články