Slováci v zime nezvyknú dovolenkovať v zahraničí. Väčšina zostáva doma


			Slováci v zime nezvyknú dovolenkovať v zahraničí. Väčšina zostáva doma
28.1.2020 Spektrum, Poistný trh

Lyžovačka v zahraničí nie je pre Slovákov taká bežná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Až 61% Slovákov v prieskume odpovedalo, že v zime na dovolenke neboli v minulosti a neplánujú ísť ani tento rok.

Naopak, tretina Slovákov si po minulé roky užila zimnú dovolenku v zahraničí. Túto sezónu plánuje zimnú dovolenku v zahraničí 16 % opýtaných, pričom približne dve tretiny z nich už majú predchádzajúcu skúsenosť s takýmto typom dovolenky. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre poisťovňu Groupama robila agentúra Focus.

Zimnú dovolenku v zahraničí ovplyvňuje finančná situácia

Zo sociálno-demografických údajov jednoznačne vyplýva, že zimnú dovolenku v zahraničí u Slovákov najviac ovplyvňuje ich finančná situácia. S rastúcim príjmom stúpa aj percento opýtaných, ktorý na otázku

„Chodievate počas zimných mesiacov na niekoľkodňový dovolenkový pobyt do zahraničia, či už kvôli lyžovaniu alebo za teplom a exotikou?“ odpovedajú kladne. „S ohľadom na tento fakt môžeme povedať, že každý štvrtý Slovák, ktorý žije v domácnosti s mesačným príjmom 1800€ a viac plánuje ísť túto sezónu na zimnú dovolenku do zahraničia,“ vysvetľuje šéf agentúry Focus, Martin Slosiarik.

Otázka: Chodievate počas zimných mesiacov na niekoľkodňový dovolenkový pobyt do zahraničia, či už kvôli lyžovaniu alebo za teplom a exotikou?

Groupama

Cestovné poistenie sa stáva štandardom na cestách i v zime

Spomedzi opýtaných, ktorí chodievajú alebo plánujú zimnú dovolenku v zahraničí, až 79% vždy uzatvára cestovné poistenie. „Je veľmi dobré, že sa cestovné poistenie stáva aj u nás štandardom a ľudia neriskujú cestovanie do zahraničia bez poistenia. Cena poistného je neporovnateľne nižšia, ako náklady v prípade nehody či ošetrenia v zahraničí,“ vysvetľuje hovorca poisťovne Groupama, Ivan Bobošík.

Ďalších 13 % opýtaných tvrdí, že cestovné poistenie uzatvára, ale nie vždy. Iba 6 % respondentov cestovné poistenie na zimnú dovolenku neuzatvára. A aké na to majú dôvody? „Pre túto skupinu respondentov je kľúčový dôvod to, že cestovné poistenie nepovažujú za potrebné. Takto argumentuje až 28% z nich,“ dodáva Slosiarik.

Druhým významným dôvodom, pre ktorý si táto skupina respondentov nezvykne uzatvoriť cestovné poistenie je cena poistného. Pre 19 % z nich je poistenie buď drahé alebo chce na tejto položke dovolenky ušetriť.

Medzi ďalšie uvádzané dôvody, pre ktoré si ľudia neuzatvárajú cestovné poistenie je rozhodovanie podľa situácie, napr. podľa typu aktivít na dovolenke, destinácie, podmienok (12 %); to, že zabudne alebo nestihne poistenie vybaviť (11 %); poistenie má inou formou - celoročné, zahrnuté v cene dovolenky... (11 %); nechodí na aktívne dovolenky – napr. nelyžujú, nešportujú (5 %).

Otázka: Prečo, z akého dôvodu neuzatvoríte cestovné poistenie, ak cestujete do zahraničia na zimnú dovolenku?

Groupama_2

Zdroj: Groupama poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články