Ako sa dá cestovať v lete 2020? Prehľad tých najdôležitejších informácií


			Ako sa dá cestovať v lete 2020? Prehľad tých najdôležitejších informácií
29.6.2020 Produkty

Letná turistická sezóna bude v roku 2020 iná ako všetky ostatné. Koronavírus priniesol do sveta množstvo obmedzení, zatvárali sa hranice a sprísňovali sa opatrenia.

V tomto článku v Groupama Poisťovni zhrnuli tie najdôležitejšie informácie o cestovaní - kam už cestovať môžeme, kam sa to ešte neodporúča, kde je povinná karanténa, ktoré krajiny vyžadujú testy či odkiaľ po návrate na Slovensko musíme absolvovať karanténu. Na tomto linku zároveň nájdete mapu s aktuálnymi dátami o vývoji koronavírusu vo svete.

Začneme tým najnebezpečnejším – kam by sme cestovať nemali alebo nemôžeme? 

Určite neodporúčame cestovať do Ruska a Brazílie, ale ani do niektorých, najviac zasiahnutých častí Veľkej Británie či Indie. Špecifická je aj situácia v USA, ktoré sú najviac zasiahnutou krajinou koronavírusom na svete.

Slováci, resp. osoby, ktoré sa „nachádzali pred plánovaným vstupom na územie USA v Schengenskom priestore, Írsku, Spojenom kráľovstve, Brazílii, Číne či Iráne, nebudú môcť vstúpiť do USA,“ uvádza oficiálna stránka Ministerstva zahraničných vecí SR. Výnimky sa vzťahujú len na Američanov alebo na osoby, ktoré sú v manželstve, majú v USA trvalý pobyt alebo sú priamym rodinným príslušníkom štátneho občana USA.

Kým situácia v Európe sa dostáva pomaly pod kontrolu, WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) denne upozorňuje na rastúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom najmä v Južnej Amerike.

Náš rezort diplomacie vo všeobecnosti neodporúča cestovať, s výnimkou 23 európskych krajín, pre ktoré Slovensko zaviedlo neobmedzený hraničný režim s voľným pohybom občanov. Pozor, do tohto zoznamu nebolo zaradené Taliansko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko a napríklad ani Švédsko. Kompletný zoznam krajín, kam je možné cestovať bez obmedzení nájdete v ďalšom odseku. 

Otvorené hranice – kam môžeme cestovať „bez“ obmedzení? 

Slovo bez dávame do úvodzoviek, pretože v lete 2020 musíme asi za každých okolností pri cestovaní rátať s obmedzeniami. Aj keď už nebudú obmedzenia na hraniciach, každá krajina má zavedené určité opatrenia, či už vo forme nosenia rúšok, dodržiavania odstupu alebo používania dezinfekčných prostriedkov. Pred vycestovaním si určite preštudujte tieto informácie pre konkrétnu krajinu. Dostupné sú na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. 

Slovensko ale otvorilo hranice s ČR, Rakúskom, Poľskom a Maďarskom, takže pri prechode hraníc obmedzenia nepocítite. Slováci tiež môžu vycestovať do niektorých krajín bez nutnosti absolvovania povinnej karantény. Ide o tzv. bezpečné alebo zelené krajiny a patrí sem Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Čierna Hora, Grécko, Cyprus, Malta, Monako, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko, Faerské ostrovy a Island.

Po návrate na Slovensko z týchto krajín sa ruší aj povinná štátna i domáca karanténa, ktorá tak bude už len na dobrovoľnej domácej báze a rovnako už nie je nutné predložiť ani negatívny RT-PCR test na ochorenie COVID-19. Pre tieto krajiny vydal rezort diplomacie 1. stupeň výstrahy – zvýšená opatrnosť. Tí, ktorí prídu na Slovensko z inej krajiny ako je vyššie uvedené, budú musieť absolvovať povinnú štátnu, resp. domácu inteligentnú karanténu. 

Dovolenkové destinácie – Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Španielsko, Turecko a Taliansko

Chorvátsko, Bulharsko a Grécko patria do skupiny krajín, kam je možné cestovať bez obmedzení na hraniciach. Španielsko, Taliansko ani Turecko do tejto skupiny nepatria. Pri príchode na Slovensko z týchto krajín je potrebné, „aby sa osoby preukázali negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v SR,“ uvádza stránka Ministerstva zahraničných vecí SR.

Tieto osoby následne zostávajú v izolácii a najneskôr na piaty deň musia opäť absolvovať testovanie. Pri cestovaní do týchto krajín zároveň odporúčame sledovať aktuálne informácie a opatrenia danej krajiny. 


Mapa – zelenou farbou sú vyznačené krajiny, ktoré slovenský krízový štáb označil ako bezpečné krajiny. Odtiaľto sa môžeme vrátiť bez nutnosti karantény či testu na COVID-19.
 

Groupama_krajiny

Zdroj: www.mapchart.com

Zdroj: Groupama poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články