Hotelom chýbajú ľudia,  hľadajú riešenia na transformáciu


			Hotelom chýbajú ľudia,  hľadajú riešenia na transformáciu
16.6.2021 Tlačové správy

HORECA sektor stratil počas pandémie množstvo zamestnancov. Až takmer 70 percent z bývalých čašníkov, kuchárov a pomocného personálu sa pretransformovalo na iné pracovné pozície a už sa do sektoru neplánujú vrátiť.

Cestovnému ruchu chýbajú ľudia. Ako ukazuje najnovší prieskum spoločnosti Elanor Slovakia zameraný na zotavovanie sa jednotlivých odvetví po covidovej kríze, sektor, ktorý doplatil na pandémiu najviac, sa aj najťažšie bude zotavovať.

Chýba mu totiž kvalifikovaná pracovná sila. „Až takmer 70 percent z bývalých čašníkov, kuchárov a pomocného personálu sa pretransformovalo na iné pracovné pozície mimo sektora a už sa neplánujú vrátiť,“ upozorňuje na základe výsledkov prieskumu country manažér Elanor Slovakia Ivan Zizič.

Spoločnosť je významným hráčom v poskytovaní outsourcingu mzdových a administratívnych personálnych služieb na Slovensku.

Ani lepšie platy nepomáhajú

Spoločnosť Elanor uskutočnila prieskum s cieľom zmonitorovať aktuálnu situáciu na trhu aj vzhľadom na post covidovú transformáciu firiem. Do prieskumu sa zapojilo viac ako 32 % veľkých spoločností, 60 % stredných a 8 % malých firiem a živnostníkov.

Oslovené firmy boli naprieč sektormi hospodárstva, vrátane IT a administratívy, stavebníctva, výroby, retailu, bankovníctva a finančníctva, ako aj zdravotníctva. Práve v HORECA sektore zápasili na prelome mája a júna, teda na začiatku letnej sezóny, mnohé prevádzky hotelov a reštaurácií po svojom znovuotvorení s absolútnym nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov. „A to aj napriek tomu, že prevádzkovatelia v HORECA segmente zásadne zatraktívnili platové podmienky a formy zamestnávania,“ konštatuje Ivan Zizič.

Celkovo však po súčasnej druhej vlne pandémie priznáva 27 % firiem zlúčenie či transformáciu pracovných miest, 2 % ešte zvažujú prepúšťanie, no 12 % už ohlásilo nábor zamestnancov. „Najčastejšie k transformácii pracovných miest či zmene pracovnej náplni došlo v IT a administratíve (60 %), v sektore výroby (55 %) a retaile (44 %). Najmenej transformácia miest zasiahla bankový a finančný sektor (15 %),“ spresňuje odborník.

Návrat do kancelárií? Lepší ako v Európe

Spoločnosť Elanor sa v prieskume zaujímala aj o situáciu s home office, ktorý už prestal byť vo väčšine firiem hlavným benefitom. Ako ukazujú výsledky prieskumu, firmy preferujú návrat do kancelárií a kooperáciu s kolegami. „Kým v Európe to uprednostňuje štvrtina firiem, na Slovensku podporuje návrat zamestnancov do kancelárií až 30 % firiem,“ podotýka Ivan Zizič.

Štvrtina firiem u nás chce v home office pokračovať, kým v Európe je to 33 %. Zvyšok preferuje čiastočný návrat. „Práca v kanceláriách tiež prechádza zmenami. Zriaďujú sa neformálne komunikačné a lounge zóny, kútiky pre kávičkárov a na rýchle porady,“ podotýka odborník. 

V prieskume sa až 22 percent firiem vyjadrilo, že zaviedli, ale čoskoro zavedú model “share desk”, teda zdieľané stoly, keďže sa už prestáva počítať so 100 % obsadenosťou všetkými zamestnancami počas celého dňa. „Podporuje sa flexibilita a kreativita,“ dodáva country manažér Elanor Slovakia. Celkovo v prvom polroku došlo k výraznej zmene štruktúry benefitov až v 42 % firiem.

Zdroj: Elanor

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články