Slováci si najčastejšie zakladajú firmy s najnižším kapitálom


			Slováci si najčastejšie zakladajú firmy s najnižším kapitálom

Drvivá väčšina novozaložených spoločností na Slovensku vzniká s najnižším možným základným imaním, ktoré povoľuje naša legislatíva.

Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode,  ktorá sa pozrela na základný kapitál firiem na našom trhu. Zistila, že podnikatelia do svojich nových eseročiek aj akciových spoločností vkladajú len kapitál nevyhnutný na rozbeh podnikania, no zároveň zistila aj to, že zopár novozaložených eseročiek naopak začalo biznis s niekoľko miliónovým kapitálom.

V minulom roku vzniklo na Slovensku spolu 21 443 spoločností, z toho 21 262 spoločností s ručením obmedzeným a 181 akciových spoločností.

„Výška ich základného kapitálu dohromady bola 355 077 639 eur. Pri detailnom pohľade na spoločnosti sme zistili, že až 19 961 nových eseročiek z ich celkového počtu začína podnikať s kapitálom vo výške 5-tisíc eur, čo je z pohľadu legislatívy základnou, a teda najnižšou možnou, sumou, ktorú treba zložiť pri rozbehu tejto formy podnikania. Podobne to bolo aj pri akciových spoločnostiach.  Až 136 z celkového počtu akcioviek vložilo na začiatku do firmy povinnú minimálnu sumu 25-tisíc eur,“ vymenúva analytička Bisnode Petra Štěpánová. Zároveň dodáva, že medzi najčastejšie zakladané odbory, v ktorých firmy vznikali, boli Podporné činnosti pri podnikaní a Ostatné poradenstvo pri podnikaní a rozvoji.

Z dostupných dát Bisnode vyplynulo aj to, že dve akciové spoločnosti vložili do svojich firiem základný kapitál nad jeden milión eur, no takýchto spoločností s ručením obmedzeným založených v minulom roku bolo až 14. „Jedna z nich disponovala výškou kapitálu presahujúcou 30 miliónov eur a jedna dokonca vyšším ako 43 miliónov eur. Treba však zároveň dodať, že výška základného imania nepreukazuje, akým skutočným majetkom firma disponuje. Ukazuje len to, koľko do spoločnosti vložili jej zakladatelia,“ upozornila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články