TOP30 za rok 2020: Partners Group SK nový líder, skokan roka Profi+, Respect Slovakia najziskovejší


			TOP30 za rok 2020: Partners Group SK nový líder, skokan roka Profi+, Respect Slovakia najziskovejší

Rebríček Top 30 najvýznamnejších poisťovacích maklérov v SR zostavil pre web Opoisteni.sk už po štvrtýkrát za sebou analytický portál FinStat.sk.

Do rebríčka sú zaradené spoločnosti, ktoré podľa Registra účtovných závierok či Štatistického úradu SR patria do odvetvia Činnosti poisťovacích agentov a maklérov (NACE kód 66220), majú povolenie Národnej banky Slovenska a v Registri účtovných závierok zverejnili hospodárske výsledky za účtovný rok 2020.

Makléri sú v rebríčku zoradení podľa celkových tržieb, čiže tržieb za tovar, vlastné výrobky a služby. FinStat.sk si však všíma aj čistý zisk, vyplácané podiely na zisku, rentabilitu tržieb či náklady na provízie. Viac prezrádza v rozhovore pre portál oPoisteni.sk  Pavol Suďa, hlavný analytik portálu FInStat.


Mohlo by vás zaujímať: Ivan Špirakus: Poistenie bez poisťovákov je nezmysel


Pandemický rok 2020 a s ním spojené vládne opatrenia zrejme tvrdo zasiahli aj sektor finančného sprostredkovania. Ako spätne hodnotíte dáta v rebríčku TOP 30 poisťovacích maklérov za rok 2020? Skúste to bližšie popísať z analytickej stránky....

Pandémia vlani negatívne zasiahla väčšinu odvetví, mnohé dramaticky. Najviac tie, ktoré závisia od domáceho dopytu (cestovný ruch, hotely a reštaurácie, kúpele, doprava, biznis s pohonnými hmotami). Ale zopár branží si zaknihovalo, možno paradoxne, rekordný rok. Medzi ne patrí popri maloobchode, kuriéroch či stávkových kanceláriách aj finančné sprostredkovanie.

Tržby poistných maklérov už roky rastú zhruba desaťpercentným tempom. Obrat najväčších tridsiatich z nich stúpol v roku 2020 takmer o 11% na bezmála 335,5 milióna eur. Bola to jeho najrýchlejšia dynamika od roku 2015. Väčšia časť maklérov dosiahla dvojciferné percentuálne nárasty. Útlm v rámci aktuálneho rebríčka TOP30 vykázala ani nie štvrtina spoločností, a aj to v jednociferných reláciách.

Nastali na finančnom trhu v tejto oblasti nejaké prekvapenia, ktoré trhom istým spôsobom zamávali, alebo všetko prebiehalo štandardným spôsobom? Čo na to malo najväčší vplyv?

Ako sme avizovali už vo vlaňajšom komentári, poistní makléri majú nového lídra. Je ním spoločnosť Partners Group SK, ktorá na prvom mieste v rebríčku najväčších poisťovacích sprostredkovateľov podľa tržieb vystriedala OVB Allfinanz Slovensko. Tá bola jednotkou iba rok, keď tržbami za rok 2019 prevýšila dovtedy dlhoročného lídra Respect Slovakia, špecializujúceho sa na poistky vo verejnom a korporátnom sektore.

Vlani sa však Respect Slovakia vrátil na pozíciu najziskovejšieho sprostredkovateľa. Zaznamenal najväčší absolútny zisk po zdanení na trhu. Čistá rentabilita tržieb mu stúpla na 21 %, čo je takmer dvojnásobok priemeru hodnotenej tridsiatky. Tá z každého utŕženého eura premenila na čistý profit necelých 12 centov. Celkový čistý zisk TOP30 poskočil vlani o jednu osminu na takmer 39 miliónov eur, čo je štvornásobne vyššia dynamika ako v silných ziskových rokoch 2019 a 2015.

Skokanom roka je predvlani založený Profi+, a.s. (zo skupiny Univerzálny maklérsky dom), ktorý sa podľa informácií na webstránke akademiaplus.vzdyviac.sk zaoberá popri predaji finančných produktov aj vzdelávaním (maklérov). Podobné zameranie má aj ZFP Akadémia z Holíča, ktorej vlani padli tržby o tri štvrtiny a z Top30 vypadla. Do rebríčka sa už nedostali ani K Finance Life a Salve Finance. Naopak, aspoň na jeho chvost sa prebojovali Finanzpartner a Univerzálna maklérska spoločnosť.

Hoci ekonomika vlani klesala, ukázalo sa, že Slováci neznížili apetít po investovaní a životnom poistení. Potvrdzuje to aj fakt, že pokles tržieb zaznamenali skôr sprostredkovatelia, ktorí sa špecializujú na neživotné poistenie, hlavne na poistenie motorových vozidiel, o čom svedčí pokles obratu v dcérach lízingových spoločností Volkswagen Leasing a UniCredit Leasing.


Mohlo by vás zaujímať: Zaujímavosť: Nemci zle odhadujú dĺžku svojho života na dôchodku


Keď porovnáte pandemický rok 2020 s tým súčasným obdobím roku 2021, predpokladáte, že sektor finančného sprostredkovania bude podliehať nejakým výrazným výkyvom, alebo ako odhadujete ďalšie mesiace? Dajú sa z predchádzajúcich období odpozorovať nejaké zaujímavé trendy, čo tomu sektoru najviac pomáha a čo mu naopak škodí?

Hoci pandémia zasiahla Slovensko najsilnejšie v prvom kvartáli 2021, vidíme, že po jej odznení dochádza k rýchlemu oživeniu dopytu. Domácnosti realizujú odložené nákupy a investície takým tempom, že výrobný sektor nestíha záujem saturovať, v dôsledku čoho rastú ceny nielen výrobné ale aj spotrebiteľské.

Tento inflačný tlak by mohol stimulovať aj sprostredkovateľský biznis, cez nárast poistných súm i presun časti peňazí zo spotreby (ktorú odradili dramatické nárasty cien) do investícií. Nečakám preto, že by rok 2021 ohrozil pozíciu poisťovacích maklérov, ktorí majú navyše dostatočné ziskové rezervy na to, aby prípadný krátkodobý výkyv ustáli.

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články