Nemecké cestovné poistenie po novom bez výluky na alkohol a drogy


			Nemecké cestovné poistenie po novom bez výluky na alkohol a drogy
12.8.2022 Zahraničie

Nemecký Zväz poistených (BdV) oslavuje ďalšie víťazstvo v prospech spotrebiteľov.

Na jeho naliehanie poisťovne odstránia  z cestovného poistenia výluku, podľa ktorej môžu odmietnuť vyplatiť poistné plnenie v prípade, že klient bol v čase vzniku škody na dovolenke pod vplyvom alkoholu alebo návykových látok, ktoré možno označiť za „zneužitie“. 

Konkrétne si Zväz poistených vzal na mušku zodpovedajúce ustanovenia v poistných podmienkach poisťovní ADAC Versicherung AG, Europe Assistance SA a Bayerische Allgemeine Versicherung AG.

Podľa mienky zástupcov zväzu nie je klauzula ani jasne definovaná, kedy ide vlastne o „zneužitie látok“, a ani pojmy alkohol a drogy nie sú od seba navzájom precízne vymedzené. Tým sú podmienky netransparentné a existuje neistota s ohľadom na rôzne škodové situácie, tvrdí zväz. Zväz sa doslova obáva „ľubovoľnej interpretácie“ ustanovení.  


Mohlo by vás zaujímať: Od 1. júla 2022 už nevoláme políciu ku každej nehode. Kedy už NIE a kedy ÁNO?


Dotknutí nemeckí poisťovatelia teda teraz podpísali vyhlásenie o tom, že nebudú ustanovenia uplatňovať a zaviazali sa k tomuto postupu. BdV ich deklaráciu prijal.

„Poisťovne sa odteraz s okamžitou platnosťou nebudú pri starých poistných zmluvách odvolávať na výluku. Pre nové zmluvy poskytneme poisťovniam na prianie potrebné lehoty, teda dobu na zapracovanie nových pravidiel.

Je to z toho dôvodu, že pri elektronických dokumentoch možno zmenu premietnuť relatívne ľahko a rýchlo, zatiaľ čo pre zmluvy v papierovej podobe, ktoré sú už u predajcov a u cestovných kancelárií v obehu, je potrebné na úpravu viac času,“ komentoval realizáciu opatrení v praxi Stephen Rehmke, člen predstavenstva BdV.


Mohlo by vás zaujímať: Eurozóna je na tom horšie ako USA či Čína, ukazujú prognózy


BdV súčasne uvítal, že dotknuté poisťovne sa zachovali kooperatívne a na výzvu zväzu reagovali bezodkladne. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články