Na odletoch bolo v Nemecku odbavených viac ako dvojnásobok pasažierov


			Na odletoch bolo v Nemecku odbavených viac ako dvojnásobok pasažierov
15.1.2023 Zahraničie

Počas hlavnej letovej sezóny od apríla do októbra 2022 odcestovalo lietadlom z Nemecka na 54,6 milióna osôb do zahraničia. 

To bolo o 111 % viac ako v porovnateľnom období predchádzajúceho roka, kedy bolo cestovanie ešte silne limitované pandemickými opatreniami.

Údaje priniesol nemecký spolkový štatistický úrad Destatis. Do cudziny zamierilo v sledovanom období absolútne o 28,7 milióna pasažierov viac ako pred rokom.


Mohlo by vás zaujímať: YOUPLUS zahajuje spoluprácu so Swiss Re


Aj na vnútroštátnych linkách bola oveľa rušnejšia prevádzka, aj keď zahraničné lety neprekonala: pribudlo medziročne 84,2 % cestujúcich, keď lety využilo celkom 4,46 milióna osôb. Ak sa započítajú vnútroštátne a zahraničné lety, stúpol celková letecká prevádzka v Nemecku o 108,7 % na 59 miliónov ľudí, teda na viac ako dvojnásobok. 

Rok 2019 zostal neprekonaný

Aj keď medziročne bol prírastok enormný, napriek tomu nedosiahol v roku 2022 na čísla poslednej predcovidovej hlavnej sezóny v roku 2019.

Ako vo vnútroštátnej leteckej doprave (-61,7 %), tak aj v medzinárodnej leteckej doprave (-22,5 %), sa nepodarilo prekonať počty z roku 2019, kedy do cudziny lietadlom odletelo z Nemecka 70,4 milióna ľudí a na vnútroštátnych linkách sa prepravilo 11,6 milióna ľudí.

Najobľúbenejšie letecké ciele

V rámci kontinentu Európy bolo najčastejším cieľom letov Španielsko (8,97 milióna osôb), nasledovaný Tureckom (6,45 milióna osôb) a Talianskom (3,98 milióna ľudí). Podobne ako Taliansko dopadlo aj Grécko s 3,96 miliónom dovolenkárov letecky prepravených z Nemecka.


Mohlo by vás zaujímať: PF 2023: Videoprianie Ivana Špirakusa, generálneho riaditeľa spoločnosti INSIA


V medziročnom porovnaní vyskočil najviac záujem o letenky do Talianska, kam smeroval viac ako dvojnásobok turistov (+108,8 %), zatiaľ čo posilnenie záujmu o Španielsko, Turecko a Grécko bol tiež podstatný, ale nie až tak strmý (Španielsko +84,6 %) , Turecko +77 %, Grécko +42,7 %).

Obľuba Turecka a Grécka prekonala predkrízovú úroveň: do Turecka letelo o 11,5 % a do Grécka o 11,1 % viac pasažierov z Nemecka. Na druhej strane Španielsko (-13,8 %) a Taliansko (-29,2 %) stále ešte predpandemické počty nedosiahlo.  

Za oceán lietajú Nemci najviac do USA

V rámci transkontinentálnych letov boli v období apríl až október 2022 pre pasažierov z Nemecka najobľúbenejším cieľom Spojené štáty americké s 3,79 miliónmi pasažierov.

Bolo to trikrát viac ako v minulom roku, ale stále bezmála o pätinu menej ako v predcovidovej ére (rok 2019). V celosvetovom rebríčku cieľov boli tento rok USA pre Nemcov dokonca piatou najobľúbenejšou destináciou vôbec. Na tom sa nič nezmenilo ani oproti minulému roku, ani oproti roku 2019.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články