Kto zaplatí škody spôsobené výbuchom bomby z druhej svetovej vojny?


			Kto zaplatí škody spôsobené výbuchom bomby z druhej svetovej vojny?
2.4.2020 Zahraničie, Škody

Počas vojny dopadol na územie Nemecka nespočet leteckých bômb. Nie je teda prekvapujúce, že aj 80 rokov po jej skončení sa tam nachádza nevybuchnutá munícia.

Stalo sa tak aktuálne aj začiatkom februára vo Stahndorfu neďaleko Postupimi. Tam často aj kvôli riadenému výbuchu bômb dochádza ku škodám, za ktoré však často nikto nechce prevziať zodpovednosť.

Veľké mestá ako Berlín, Hamburg alebo Kolín nad Rýnom boli počas druhej svetovej vojny cieľom silných leteckých útokov. Dodnes sa v nich alebo v ich okolí nachádzajú nevybuchnuté bomby. Naposledy sa tak stalo vo Stahndorfu u Postupimi, pár kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Berlína.

Išlo o 500 kilogramov vážiaci leteckú bombu anglického pôvodu, ktorú sem zrejme omylom alebo zámerne pre odľahčenie „vypustil" pilot bombardéra. Pravdepodobne bola pôvodne určená na to, aby škodila v Berlíne, nie tu, v celkom bezvýznamnej menšej obci. Pri stavebných prácach ju našiel bagrista. 

Nebolo ale možné ju zdvihnúť zo zeme, pretože bola pomerne hlboko (terén bol v minulosti poddolovaný). Nezostávalo iné, než ju odstreliť na mieste. Následky? Dva rodinné domy v blízkosti sú poškodené tak, že sú zatiaľ neobývateľné, iné domy boli poškodené tiež. Najmä to odniesli desiatky okien. Starosta obce Berndt Albers ocenil: „Poisťovne reagovali veľmi rýchlo a ihneď riešili situáciu na mieste, aby škody posúdili." 

Kto musí platiť?

Avšak to, či postihnutí občania dostanú za poškodený majetok poistné plnenie, nie je v tejto chvíli isté. Vo vzorových podmienkach Celoštátneho zväzu nemeckého poisťovníctva (GDV) sa píše: „Poistenie sa nevzťahuje na škody spôsobené vojnovými alebo podobnými udalosťami, občianskou vojnou, revolúciou, nepokojmi alebo povstaním. Toto platí bez ohľadu na spolupôsobiace príčiny." Podmienky nie sú pre poisťovne záväzné, pretože tie často pri udalostiach tohto typu poistné plnenie vypláca.

Napriek tomu môže dôjsť k situácii, že poisťovne škodu hradiť nebudú, ale to zostane na stavebnú firmu, ktorá práce vykonávala. Pri vykonávaných prácach mal byť prítomný expert na bojové prostriedky, čo ale nebol ten prípad. Aspoň o tom napísal denník Märkische Allgemeine. Stavebná firma totiž výkopmi poverila subdodávateľa, s ktorým sa teraz dohaduje o zodpovednosti. 

Podľa iného denníka Potsdamer Nachrichten nemala stavebná firma osvedčenie o tom, že pozemok je zamínovaný. To je odborný posudok, ktorý označuje oblasť ako očistenú od munície a bômb. V ohrozených lokalitách v Nemecku je jeho získanie pred stavbou povinné. Preto zostáva po výbuchu 500 kilogramov vážiacej bomby-veteránky stále napätá situácia. Prípad zo spolkovej krajiny Brandenbursko nie je zďaleka ojedinelý. K takýmto nálezom dochádza na území SRN aj tak dlho po vojne niekoľkokrát ročne.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články