Akým formám sporenia a investícií dôverujú Rakúšania?


			Akým formám sporenia a investícií dôverujú Rakúšania?
15.7.2022 Zahraničie

Pokiaľ ide o známosť a dôveru, sú u Rakúšanov v kurze stále vkladné knižky a stavebné sporenie.

Štyri pätiny populácie považujú za najdôležitejší motív sporenia zabezpečenia na starobe. A polovica si myslí, že životné poistenie je príliš komplikovaný produkt.

Začiatkom mája prebehla štúdia spoločnosti TQS Research & Consulting KG zaoberajúca sa znalosťou a dôverou v jednotlivé sporiace a poisťovacie možnosti. On-line anketa prebehla medzi 1 000 osobami vo veku od 18 do 65 rokov.

Informovanosť „za 3“

S ohľadom na rezervotvorné produkty boli respondenti pýtali, ako dobre sa cítia byť ako účastníci všeobecne informovaní. Pri poistení uviedlo 9 %, že vnímajú informovanosť ako „veľmi dobrú“ a ďalších 27 % ako „skôr dobrú“.


Mohlo by vás zaujímať: NBS: Finančná stabilita zostáva vysoká, ale pribudli nové riziká


Ale pri produktoch na sporenie bol tento podiel vyšší: 12 %, resp. 33%. Z výsledkov vypočítala TQS strednú hodnotu na tejto škále školského známkovania 2,64; v kategórii poistenia bola o niečo horšia: 2,79.

Motívy prečo šetriť

Hlavným dôvodom, ktorý je u Rakúšanov v popredí, je vytvorenie rezervy na stav núdze. Aby mal človek skrátka niečo bokom, keby zrazu potreboval. Na ďalšom mieste je zabezpečenie budúcnosti a zabezpečenie na starobe.

Posledne menovaný motív je pre respondentov v 40 % prípadov „veľmi dôležitý“ av 41 % prípadov „skôr dôležitý“. Najčastejšie spontánne respondenti uvádzali formy ako sú stavebné sporenie (37 %) a vkladné knižky (27 %), ale už na treťom mieste sa objavilo fondové investovanie (18 %) a za ním akcie (16 %).

Životné poistenie prišlo na rad až potom s podielom 13 %; dôchodkové poistenie spontánne vymenovali respondenti ešte s väčším odstupom (podiel 5 %).

Oboznámenie sa s jednotlivými formami akumulácie rezerv ďalej skúmala otázka, akú z nich opýtaní poznajú aspoň podľa mena (podporená znalosť). Tu si najčastejšie formy iba vymenili svoje miesta: prvá bola vkladná knižka a druhé stavebné sporenie (86, resp. 83 %).


Mohlo by vás zaujímať: „Strieborné“ hypotéky sú pre Slovákov problém. NBS sprísni pravidlá pre ľudí vo vyššom veku


Akcie poznalo minimálne podľa mena 77 % respondentov (3. miesto). Zaujímavá je 5. priečka kryptomien (podiel 67 % oslovených). Vysoký podiel podporenej znalosti bol aj pri investíciách do nehnuteľností alebo do drahých kovov (6 respondentov z 10).

Rozdiely medzi pohlaviami a príjmovými skupinami

„Štatistiky ukazujú, že s ohľadom na znalosť názvu produktu na sporenie a zabezpečenie a na stupeň oboznámenia s tým, ako funguje, panujú silné rozdiely medzi pohlaviami. Muži sa subjektívne cítia s takmer všetkými produktmi lepšie oboznámení ako ženy,“ upozornil Dieter Scharitzer, autor štúdie TQS.

Podobne veľké rozdiely boli zaznamenané medzi príjmovými skupinami: osoby s mesačným príjmom na domácnosť nad 5 000 EUR sú podľa vlastného vyjadrenia s rôznymi formami oboznámení podstatne lepšie ako osoby zo skupiny s mesačným príjmom domácnosti pod 3 000 EUR.

Nápadný bol tiež významný podiel opýtaných, ktorí označili produkty ako životné poistenie alebo cenné papiere ako pre nich príliš komplikované. Skôr ženy uvádzali, že zostanú pri klasickom sporení. Veková skupina 18-29 rokov taktiež považuje takéto produkty skôr za príliš zložité častejšie ako veková skupina 40-65 rokov.

Využitie produktov akumulácie a zabezpečenia

Ak dotyčný respondent daný produkt pozná na vytváranie rezerv, využíva ho tiež? Pri vkladnej knižke sa kladne vyjadrilo 60 % respondentov, pri stavebnom sporení 41 % oslovených. A to boli aj najvyššie hodnoty v ankete.

Pritom 82 % opýtaných všeobecne súhlasilo s výrokom, že kvôli nízkym úrokom sa vkladná knižka neoplatí. Ale vkladná knižka to vyhráva svojou jednoduchosťou a absenciou akýchkoľvek rizík. 84 % respondentov by chcelo svoje rezervy uchrániť pred infláciou. Akcie aktívne využíva 27 % Rakúšanov, do drahých kovov a kryptomien investuje po 20 %. Celých 14 % účastníkov ankety však nevyužíva žiadnu cestu k tvorbe rezerv.

Tri faktory aktuálne určujú osobný význam jednotlivých možností sporiť a zabezpečiť sa: covid-19, Ukrajina a zmena klímy. Pre takmer polovicu respondentov (48 %) získali na význame investície do drahých kovov, najmä do zlata, a tiež investície do nehnuteľností.

Z rôznych druhov poistenia získalo najviac na význame súkromné ​​zdravotné poistenie nasledované súkromným dôchodkovým poistením. Naopak, menší význam bol prisúdený cestovnému poisteniu (aj keď podobne veľká skupina respondentov naopak vyslovovala zvýšenie významu), investičnému životnému poisteniu a poisteniu domácich zvierat. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články