Vypuknutie koronavírusu v Tirolsku: Bude Rakúsko lyžiarom platiť?


			Vypuknutie koronavírusu v Tirolsku: Bude Rakúsko lyžiarom platiť?
7.5.2020 Zahraničie, Škody

Niektoré inštitúcie a úrady rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko reagovali na riziko nákazy koronavírusu zjavne oneskorene. 

Tým umožnili alebo prispeli k rozšíreniu vírusu do Európy, poprípade pandémiu minimálne urýchlili. Advokát vysvetľuje následky, a čo musí postihnutý urobiť, aby získal náhrady škody. A táto Ischgl-Gate, ako je udalosť už označovaná, môže prísť Rakúsko veľa draho.

Nakazení ľudia z najrôznejších krajín sú spojení jedným faktorom. Všetci podľa advokáta Hannesa Wiesfleckera trávili v čase svojho infikovania dovolenku v niektorom z tirolských lyžiarskych stredísk. Osoby nakazené koronavírusom nemôžu chodiť do práce, prichádzajú o peniaze, musia si hradiť zdravotnú starostlivosť a môžu za určitých okolností trpieť dlhodobými zdravotnými problémami.  

Niektoré tirolské úrady sú teraz terčom kritiky. Dôvodom je fakt, že prvý prípad nákazy koronavírusy bol v Tirolsku známy už koncom februára. Bohužiaľ však nebol v rozpore s predpismi zodpovedným úradom nahlásený. Tým pádom nedošlo ani k včasným opatreniam na zabránenie epidémie.

„Ak to tak skutočne prebehlo, bolo veľa škôd zapríčinených práve konaním príslušného kompetentného úradu. A v takom prípade možno aplikovať zákon o úradnej zodpovednosti, ktorý súčasne upravuje aj nároky na náhradu škody spôsobenej nositeľovi úradu pri výkone ich činnosti," hovorí Hannes Wiesflecker. Žaloba mieri v takom prípade nie voči držiteľovi úradnej moci ako osobe, ale proti celej inštitúcii, ktorú reprezentovala, teda proti celému Rakúsku, spolkovej krajine, obci atď.  

Hotelieri a lokálne firmy musia konať za seba vždy tak, aby sa vyhli akémukoľvek ohrozeniu svojich hostí, takže napríklad nesmú nechať ďalej pracovať chorého pracovníka, musia dezinfikovať priestory, za určitých okolností dokonca uzavrieť svoju prevádzku a úradom poskytnúť dôležité informácie. Hannes Wiesflecker napísal, že takéto správne konanie mohli podniky v oblasti vykonať bez problémov. Tým pádom by úrady bývali dostali relevantné informácie, pracovník s ochorením by bol býval poslaný domov a tak ďalej. 

Lehota na vznesenie žaloby o náhradu škody je tri roky po tom, kedy bola škoda a škodcovia zistení. Nároky sa premlčujú po 30 rokoch. Rada Hannesa Wiesfleckera teda znie: „Predovšetkým by mali nechať preskúmať svoje nároky všetci tí poškodení, ktorí strávili v inkriminovanú dobu svoju lyžiarsku dovolenku v strediskách Ischgl, Poznautal, St. Anton am Arlberg, Sölden, Zillertal, Mayerhofen, Gerlos, Zell am Ziller alebo Aschau-Kaltenbach. Škodou sa môže rozumieť nielen bolestné na základe ochorenia alebo kvôli zmarenej dovolenke, ako už bolo uvedené, ale aj kvôli výpadku príjmu spôsobenom karanténou, a tiež s ďalšími výdavky spojenými a vzniknutými v súvislosti s ochorením koronavírusu."  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články