Rakúsko: Korona kríza prinesie dlhodobé následky


			Rakúsko: Korona kríza prinesie dlhodobé následky
15.5.2020 Zahraničie

Dve tretiny z opýtaných 1100 firiem sa vyslovilo v štúdii Zväzu KSV1870 o silných alebo veľmi silných účinkoch koronakrízy na ich ekonomickú situáciu.

Podiel podnikov, ktoré hodnotia svoju situáciu ako dobrú alebo veľmi dobrú, sa za posledných niekoľko týždňov stenčil na polovicu. V každej druhej firme vystačia s likviditou na tri alebo aj menej mesiacov. 

To sú hlavné závery z poslednej rakúskej analýzy nálady medzi podnikateľmi. 41% respondentov cíti silné efekty krízy, 27 % dokonca veľmi silné dôsledky. A to ako s ohľadom na ekonomickú situáciu, prepady obratu, interné procesy a kurzarbeit, tak aj potrebné zmeny obchodného modelu. Len 3 % oslovených sa vyjadrila, že súčasnou situáciou nie sú zasiahnutí vôbec. 

Zber dát do ankety Zväzu úverovej ochrany (KSV1870) prebiehal druhý týždeň v apríli, teda asi mesiac po zavedení reštrikcií. Dotazovanými boli zástupcovia rôzne veľkých podnikov, hlavne živnostníci, malé a stredné firmy (segment SME) z priemyslu, obchodu alebo služieb. 

Podľa výstupov zo štúdie teda panuje v susednom Rakúsku „dramatické zhoršenie finančnej stability" domáceho hospodárstva. Tesne pred krízou zodpovedalo na podobnú otázku na kondíciu podniku 63 % respondentov, že je veľmi dobrá alebo aspoň dobrá. Teraz je takýchto „šťastlivcov" len 31 %. 

Ako dlho ešte vydržia?

Zväz sa tiež pýtal, ako dlho vystačia firmy so svojou likviditou pri trvajúcej krízovej situácii, aby boli schopné plniť svoje finančné záväzky. Výsledkom bolo, že 30 % zástupcov by v súčasných podmienkach vydržalo ešte maximálne 3 mesiace. U 14 % opýtaných by však prostriedky stačili maximálne na 4 týždne, ďalších viac ako 5 % by však za doterajších podmienok prežilo len 2 týždne. Otázka neriešila detail, či pre takúto uvádzanú odolnosť využívajú či nevyužívajú štátnu pomoc.

Len niektorí počítajú s rýchlym zotavením

Veľmi neistá je situácia každopádne u 4 % respondentov zastupujúcich rakúske podniky, kde už boli finančné rezervy vyčerpané do dna. A k tomu iba 14 % oslovených predpokladá, že podľa súčasnej situácie nebudú  mať do budúcnosti trvalejšie problémy. 

9 % opýtaných už využilo štátnu pomoc, 24 % už požiadalo, ale na finančnú injekciu ešte čaká. Traja z desiatich (28 %) mienia o pomoc štátu požiadať. Zaujímavý je fakt, že viac ako tretina (34 %) o štátnej výpomoci neuvažuje a mieni to zvládnuť vlastnými silami.  

Investičný apetít opadol

Súčasná kríza dolieha aj na investičné plány, ktoré sú prehodnocované: začiatkom roka chcela zhruba polovica firiem investovať asi toľko, čo v minulom roku, a takmer štvrtina chcela dokonca investovať viac ako v roku 2019. Teraz už s plným rozsahom svojich plánov počíta len necelých 13 % firiem. Viac ako pätina (22 %), naopak vykonáva škrty, aj keď aspoň niektoré akcie realizovať chce. Ďalšia pätina (21 %) úplne na svoje investície tento rok rezignovala. 29 % nie je ešte rozhodnutá a čaká na ďalší vývoj. 

Neistota do budúcnosti

Čo považujú živnostníci a podnikatelia za najväčšiu hrozbu a čo im robí starosť? K tomu bolo možné si v ankete vybrať z troch odpovedí. Úplne najčastejšie trápi Rakúšanov neistota, ako bude ich svet vyzerať v čase pokoronakríze (47 %). 

Ďalej si veľmi lámu hlavu so skrátením pracovným týždňom (40 %). Veľa si robia starosti ohľadom možnej situácie, kedy ich obchodní partneri nedodržia finančné záväzky a nezaplatia im (32 %), čím ich likviditu pošlú do kolien. To vedie k ďalším obavám o stratu obchodnej bázy a finančného vankúšea prípadne dlhu. Necelá polovica už pocítila v podnikaní zmenu platobnej morálky, hlavne oneskorené úhrady a otvorené pohľadávky.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články