Rakúsko: Počet detských obetí nehôd a úrazov vlani prudko vzrástol


			Rakúsko: Počet detských obetí nehôd a úrazov vlani prudko vzrástol
17.8.2020 Zahraničie, Spektrum

Podľa ambiciózneho Kuratória pre bezpečnosť premávky z roku 2014 mali byť do tohto roku úplne eliminované smrteľné úrazy detí. Ale od splnenia tejto iniciatívy je Rakúsko dosť vzdialené.

Vlani tam stúpol počet usmrtených detí pri nehodách a úrazoch o 85 % a bezmála 123 000 detí sa počas roka zranilo.

V roku 2014 vyhlásilo rakúske Kuratórium pre bezpečnosť prevádzky (KFV) iniciatívu „Vision Zero 2020" pod heslom Úrazom detí možno zabrániť. Podľa neho by malo stačiť dávať naozaj 100 % pozor a vyhnúť sa nehodám detí alebo s deťmi tak, aby boli redukované vo všetkých oblastiach života. A cieľom bolo, aby v roku 2020 sa žiadne dieťa už nestalo obeťou smrteľného úrazu.  

Najnovšie dáta ale ukazujú, že sa cieľ nedarí zďaleka plniť. Vlani sa stalo v cestnej premávke, v domácnostiach, aj vo voľnom čase, celkovo 122 800 úrazov detí vo veku do 14 rokov. Na následky zranení zomrelo 24 detí. Znamená to, že sa v Rakúsku zraní dieťa každé 4 minúty. Každý deň sa podrobí lekárskemu zákroku a ošetrenie celkom 336 detí. Takisto stúpol počet ťažko zranených (2019: 22 800 detí).

Počet mŕtvych detí vzrástol nielen v cestnej premávke (vlani 16 obetí). Celkovo 24 mŕtvych je najvyšším číslom od roku 2015. Úraz je popri ochoreniach rakovinou najčastejšou príčinou skonu malých vo veku od 0 do 14 rokov.

A ani tento rok sa situácia nelepší: po niekoľkých týždňoch redukcia počtu prípadov zranenia v dôsledku utlmenia všetkých aktivít počas pandémie covidu-19 sa čísla začala v posledných týždňoch už zase zdvíhať. Najviac prípadov je v Rakúsku registrovaných v spolkovej krajine Salzbursko, Tirolsko a Štajersku. Naopak relatívne bezpečne je v Dolnom Rakúsku a vo Viedni.  

Vzhľadom k neuspokojivej situácii odštartovalo Kuratorium KFV v spolupráci s Červeným krížom a spolkovou ministerkou Leonor Gewessler informačnú kampaň upozorňujúcu na riziká hroziace deťom.

Nosnou časťou je zameranie na dopravné nehody, kde sú deti najslabšími účastníkmi. Rovnako bude kampaň ukazovať konkrétne opatrenia na zabránenie tých najťažších nehôd a úrazov. Súčasne bude KFV spolupracovať s obcami na vypracovanie siete multiplikátorov pre škôlky, školy, jasle a podniky, aby lokálne spolupracovali na zvýšení bezpečnostných opatrení pre deti.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články