Na zariadenia s Androidom útočí nový škodlivý kód cez SMS správy


			Na zariadenia s Androidom útočí nový škodlivý kód cez SMS správy

Výskumníci zo spoločnosti Eset objavili nový Android ransomware, čo je typ škodlivého kódu, ktorý zašifruje obsah mobilného telefónu alebo tabletu a za odšifrovanie žiada od majiteľa výkupné.

Nový Android ransomware predstavuje typ škodlivého kódu, ktorý zašifruje obsah mobilného telefónu alebo tabletu a za odšifrovanie žiada od majiteľa výkupné. Eset pritom objavil tento škodlivý kód po viac ako dvojročnom období, počas ktorého výskyt Android ransomwaru celosvetovo klesal
 
„Toto môže teoreticky viesť k veľkému nárastu infekcií. Obzvlášť tým, že tento ransomware má 42 jazykových verzií škodlivej SMS správy. Našťastie si aj nič netušiaci používatelia musia všimnúť, že správy sú veľmi zle preložené a že niektoré jazykové verzie nedávajú vôbec zmysel,“ vysvetľuje Lukáš Štefanko, výskumník spoločnosti ESET, ktorý tento ransomware analyzoval.
 
Napríklad česká verzia škodlivej SMS správy hovorí: „Jak mohou dát své fotografie do této aplikace, myslím, že vám musím říct.“ Jazykovú verziu správy si škodlivý kód vyberá na základe jazykového nastavenia infikovaného mobilného zariadenia.
 
Expert dodáva, že kampaň na šírenie tohto škodlivého kódu je malá a pôsobí amatérsky. „Ak však tvorcovia tohto škodlivého kódu vylepšia jeho distribúciu, môže sa z neho stať vážna hrozba,“ varuje Štefanko.
 
Výška výkupného je v tomto prípade dynamická od 0,01 Bitcoinu do 0,02 Bitcoinu, čo je aktuálne od 85 do 170 eur.  
Zdroj: ESET, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články