Firmy si riziká kybernetických útokov uvedomujú, no poistenie využívajú málo

Riziká kybernetických útokov a podvodov sú čoraz akútnejšie, no len malé percento slovenských firiem využíva poistenie voči nim. Odhalil to prieskum spoločnosti Euler Hermes.

Naproti tomu severské krajiny sú ďaleko pred nami a niekoľko násobne viac tamojších firiem sa pred týmito hrozbami chráni prostredníctvom poistenia. Téma je pritom vysoko aktuálna. Práve v týchto dňoch sa aj poslanci parlamentu zaoberajú vládnym návrhom zákona o kybernetickej bezpečnosti.

Podľa aktuálneho prieskumu spoločnosti Euler Hermes k problematike podvodov a kybernetických útokov viac ako polovica respondentov súhlasí s tým, že podvody, prípadne kybernetické útoky sú reálnym rizikom na Slovensku, štvrtina s týmto tvrdením úplne súhlasí.
Polovica respondentov má dokonca vlastnú skúsenosť, keď uviedla, že ich firma už čelila pokusu o kybernetický útok alebo podvod. Vrátane takých situácií, že sa niekto o útok na danú spoločnosť pokúsil, ale neuspel. Niektorí však v dôsledku takýchto útokov priznali, že utrpeli aj straty, resp., že im bola spôsobená škoda.

„Kybernetická bezpečnosť a problematika kybernetických útokov či podvodov je témou, ktorá už snáď dnes nikomu nie je neznáma. Napriek tomu ochrana proti takémuto riziku nie je zatiaľ na Slovensku veľmi využívaná. Možno si slovenské firmy toto riziko nie úplne uvedomujú, faktom však je, že kybernetické útoky a podvody sú čoraz častejšie a čoraz častejšie im musia čeliť aj slovenské firmy," poznamenal Country Manager Euler Hermes za Slovensko Peter Mucina.

Firmy na Slovensku prijímajú skôr rôzne vlastné opatrenia, aby predišli kybernetickým hrozbám. Takého kroky urobilo až 80 % respondentov prieskumu. No poistenie proti kybernetickým útokom a podvodom využíva u nás zatiaľ len veľmi málo z nich (5 %). Naproti tomu, napríklad v severských krajinách je už tento spôsob ochrany rozšírený v širšej miere. Poistenie voči kyber útokom a podvodom využíva až 35 % respondentov.

O tom, že situácia je naozaj akútna, svedčí aj fakt, že členovia zákonodarného zboru sa práve zoberajú problematikou kybernetických podvodov a rizík. Na stole majú vládny návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (prvé čítanie).

Jeho cieľom je definovať kybernetický bezpečnostný incident, tiež aké sú efektívne opatrenia pre bezpečnosť národného kybernetického priestoru.

Tvorcovia sú presvedčení, že oblasť kybernetickej bezpečnosti je nekonečný príbeh vyžadujúci si neustálu adaptáciu na aktuálne veci, ktoré v kybernetickom priestore vznikajú, pričom Slovenská republika sa touto témou zaoberá už dlhšie.  Nový zákon má do nášho právneho poriadku zaviesť európsku smernicu o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne bezpečnosti sietí a informačných systémov v EÚ (NIS).

Zdroj: Euler Hermes

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS