Veľké športové podujatia bývajú v pozornosti kyberzločincov


			Veľké športové podujatia bývajú v pozornosti kyberzločincov

Na masových akciách je veľmi častým problémom padajúca sieť, ktorá nezvláda nápor desiatok tisícov pripojených mobilných zariadení.

S blížiacimi sa majstrovstvami sveta v hokeji sa nielen na hokejových štadiónoch, ale aj v reštauráciách a baroch vytvoria veľké skupiny ľudí, ktoré sa budú chcieť pripojiť na internet, a to najmä bezplatne. Masové kultúrne a športové akcie sú pre kybernetických útočníkov ľahkým terčom. Stredobodom ich záujmu sú pritom osobné údaje alebo údaje o platobných kartách nič netušiacich fanúšikov.

„Na masových akciách je veľmi častým problémom padajúca sieť, ktorá nezvláda nápor desiatok tisícov pripojených mobilných zariadení. Ľudia sa chcú o svoje zážitky z podujatia podeliť s rodinou a priateľmi a následkom toho často pripájajú svoj mobil k akejkoľvek bezplatnej wifi sieti, na ktorú natrafia. To však predstavuje riziko pre všetky údaje, ktoré ľudia cez takéto zariadenia odosielajú alebo prijímajú," vystríha Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Podľa neho však stačí dodržiavať zopár pravidiel a relatívne bezpečne tak možno surfovať aj na neznámej wifi sieti. Ako uvádza, najbezpečnejším pripojením mobilného zariadenia na internet na masových akciách je sieť vlastného operátora. V závislosti od masy ľudí však nemusí byť dostupná, prípadne za ňu používateľ jednoducho nechce platiť.

„Na štadióne alebo v reštaurácii si overte, ako sa volá ich oficiálna wifi a pripájajte sa len k nej. Útočníci totiž často vytvárajú falošné siete s podobným názvom. Ak od vás wifi požaduje aktualizáciu softvéru, odpojte sa od nej a nepoužívajte ju, pravdepodobne sa niekto vaše zariadenie pokúšal infikovať. Používajte wifi siete so zabezpečením minimálne WPA2. V Android mobiloch si úroveň zabezpečenia skontrolujete v nastaveniach. V iPhonoch vás jeho operačný systém sám upozorní na zle zabezpečenú sieť," radí expert..

Podľa neho by každý, kto využíva voľnú sieť a nemá vedomosti o jej bezpečnostnom nastavení, mal používať internetové prehliadače len na bežné surfovanie po weboch, ktoré nevyžadujú nijaké prihlasovacie údaje a ani sa cez ne nebudú posielať žiadne údaje.

Zdroj: TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS