Avast: Kyberútoky bude stále častejšie riadiť AI


			Avast: Kyberútoky bude stále častejšie riadiť AI
16.3.2018 Poistný trh

Spoločnosť Avast predpovedá v tomto roku nárast kyberútokov riadených umelou inteligenciou, ale aj vlnu malware ťažiaceho kryptomenu a väčší počet mobilných hrozieb. 

Hackeri budú v tomto roku kombinovať klasické aj nové spôsoby kyberútokov, vrátane tých, ktoré využívajú umelú inteligenciu, vyplýva to z novej správy spoločnosti Avast, globálneho lídra v oblasti digitálnej bezpečnosti. Tento rok vzrastie počet masových kyberútokov a hrozieb mierených na zariadení Internetu vecí (IoT).

Ransomwarové útoky budú sofistikovanejšie, budú sa množiť prípady zneužitia počítačov a mobilov na ťažbu kryptomien a útoky na služby využívajúce blockchain. Experti z Avastu tiež predpokladajú viac supply chain útokov, bezsúborového malwaru, dátových únikov a mobilných útokov, ako sú napríklad bankové trojany.

„Rastúci počet voľne dostupných nástrojov na strojové učenie a zároveň klesajúce ceny kvalitného hardvéru poskytujú hackerom viac príležitostí využiť strojové učenie na prekonanie detekčných algoritmov antivírusových spoločností, založených na umelej inteligencii a strojovom učení," hovorí technický riaditeľ avast Ondřej Vlček. „Predpokladáme, že kyberzločinci použijú technológie umelej inteligencie nielen k vedeniu malwarových útokov, ale aj k šíreniu sofistikovaných phishingových kampaní."

Experti Avastu z vírusového laboratória Threat Labs tiež očakávajú pokračovanie trendov z minulého roka, teda bezpečnostné hrozby, ktoré zameriavali na firmy, ale aj osobné údaje a súkromie užívateľov skrz ich počítače, smartfóny aj IoT zariadenia. Masové útoky sa podľa nich stanú bežnou záležitosťou a útočníci budú pravdepodobne zneužívať aj zraniteľnosť v RSA kľúčoch k odcudzeniu dát a vkladanie škodlivého kódu do podpísaného obsahu alebo aplikácie.

Kryptomeny a blockchain ako nová motivácia pre hackerov

Hlavnou zbraňou kyberzločincov bude podľa expertov z Avast ransomware. Malware potom bude agresívnejšie využívaný pre ťažbu kryptomenien. Častejšie budú aj útoky na služby vystavané na technológii blockchainu a využívanie bezsúborového malwaru. Avast okrem iného očakáva, že s rastúcou popularitou kryptomien, pribudne aj malware týkajúci sa kryptomeny, jej krádeže a podvody s tým spojené. 

Mobilné zariadenie stále atraktívnejším terčom

Najväčšou hrozbou pre užívateľov smartphonov boli v roku 2017 downloaderi, rooteri a falošné aplikácie. Predpokladáme, že sa v roku 2018 zvýši ako počet prípadov falošných aplikácií, tak aj mobilných bankových trojanov a mobilných ransomwarových útokov. 

Zdroj: AVAST

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS