Kybernetická kriminalita stála svet 600 miliárd dolárov

Globálna ekonomická škoda spôsobená kybernetickou kriminalitou predstavovala celkovo 600 miliárd dolárov.

Globálna ekonomická škoda spôsobená kybernetickou kriminalitou predstavovala podľa najnovšej štúdie, ktorú vypracovala firma zameraná na zabezpečenie počítačov McAfee v spolupráci s Centrom pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS), celkovo 600 miliárd USD. To predstavuje veľký trhový potenciál pre poisťovne.

Posledné štúdie na túto tému z roku 2014 vyčíslili celosvetovú ročnú škodu na 445 miliárd USD, teraz je to o viac ako 150 miliárd viac. Štvrtina tejto hodnoty pripadá podľa analytikov na krádež duševného vlastníctva.

Najrýchlejšie rastúcou kriminalitou hackerov je ale vydieranie prostredníctvom škodlivého software. Je tomu tak preto, že zodpovedajúce programy sú ľahko dostupné na internete, čo nahráva masovému zneužitiu.

Najnebezpečnejšie: Rusko a Severná Kórea

Za veľmoc sa v oblasti tohto druhu kriminality považuje Rusko kvôli mimoriadnym schopnostiam hackerov a tiež miestnej nedostatočnej legislatíve a laxnému trestnému stíhaniu páchateľov. Nasleduje Severná Kórea, ktorá sa zameriava hlavne na digitálne meny. Hackeri z oboch spomínaných krajín, ale aj z Iránu, sú zodpovední za väčšinu útokov na finančné inštitúcie. Naproti tomu čínski hackeri sa sústredia najmä na špionáž.

Trh poistenia rastie

Skromné dáta známe o kybernetickej kriminalite vedú autorov štúdie k hypotéze, že veľa prípadov napadnutia firmy pravdepodobne nie sú ani nahlásené a že vlády jednotlivých krajín prekvapujúco nevedú štatistiky tohto druhu.

Toto je príležitosť pre poistenie. Ak totiž vzrastie objem poistenia proti kybernetickým útokom, budú poisťovne oveľa starostlivejšie zbierať aktuálne dáta v záujme primeraného ocenenia rizík. Podľa expertov však tento proces môže trvať ešte roky. 

Zdroj: asscompact.at

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS