Kybernetické škody budú čoskoro poisťovne stáť viac ako živelné pohromy


			Kybernetické škody budú čoskoro poisťovne stáť viac ako živelné pohromy

Šéf globálnej zaisťovne Score Dennis Kessler odporučil celému odvetvíu poisťovníctva, aby vybudovalo komplexnú a spoločnu globálnu stupnicu, podľa ktorých by postupovalo pri posudzovaní incidentov spôsobených kybernetickými rizikom.

Šéf globálnej zaisťovne Score Dennis Kessler odporučil celému odvetviu poisťovníctva, aby vybudovalo komplexné a spoločnú globálnu stupnicu, podľa ktorej by postupovalo k posudzovaniu incidentov spôsobeným kybernetickými rizikami.

„Snívam o nejakej škále podobnej Richterovej stupnici, ktorá by fungovala pre kybernetickú bezpečnosť," povedal doslova Kessler na konferencii k téme kybernetického zabezpečenia konaného centrálnou francúzskou bankou a odkázal na nástroj všeobecne využívaný na meranie sily zemetrasením.  „Bolo by to veľmi užitočné mať taký inštrument na meranie a modelovanie. Kým nie sme schopní modelovať udalosti, je veľmi náročné poskytovať krytie. Máme síce scenár, ale nie modelovacie nástroje." O prístupe k tejte téme diskutovali v máji v Paríži zástupcovia Európskej centrálnej banky, Federálnych rezerv i centrálnych bánk Kanady a Japonska.  


Mohlo by vás zaujímať: Najlepšou poisťovňou roka v neživotnom poistení sa stal Allianz - Slovenská poisťovňa


Zástupkyňa predstavenstva ECB Sabine Lautenschlaegerová sa vyjadrila, že je „naozaj na čase" sa tým zaoberať, kým závažné incidenty ochromia systémové odvetvia. Aby sa pokúsila pripraviť na potenciálne útoky, plánuje skupina G7 vedená aktuálne Francúzskom, simulovať v júni krízu, ktorá zasiahne hneď niekoľko krajín.  

„Toto je prvý seriózny pokus na svete a verím, že z toho dokážeme vyťažiť množstvo skúseností a postupovov," vyjadril sa francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Prezident Bank of France konštatoval, že hrozby pre kybernetickú bezpečnosť sô „najväčším a systémovým rizikom" pre finančný sektor, pretoze sú stále frekventovanejšie a verejné aktivity proti kybernetickým útokomsú len „sub-optimálne". Vyslovil sa za to, aby simulácie krízy boli opakované, aby sa pozdvihla jeho odolnosť finančného systému. 

Kým náklady na kybernetické riziká boli doteraz malé, celý panel expertov sa zhodol na tom, že celkom iste porastú. Podľa Kesslera prevýšia výdavky spojené s nimi 600 miliardy USD ročne v „tom najhoršom možnom scenári". Ak sa táto suma porovná s nákladmi na prírodné katastrofy, ktoré sa odhadujujú na 230 miliárd USD, kybernetické riziká ich hravo preskočia. „Na tomto porovnaní vidíte veľkosť dimenzie tohto druhu rizika," podotkol Denis Kessler.  


Mohlo by vás zaujímať: Najlepšou poisťovňou roka v neživotnom poistení sa stal Allianz - Slovenská poisťovňa


„Dopyt po poistení kybernetických riziko podstatne prevyšuje ponuku, čo je problém," povedal Kesser a volá po nastolení rovnováhy v tejto veci. „Nedostatok monitoringu agregovaných dát o minulých incidentoch je čiastočne zodpovedný za nedostatočné krytie."

Podľa neho sektor potrebuje koordináciu a tiez spoluprácu s orgánmi úradnej moci, aby sa vytvorila databáza informácií alebo tiez spoločná terminológia a jazyk pre poistné zmluvy a poisťovne. Ako pre Kessera, tak i Lautenschlagaerovú predstavuje kybernetická bezpečnosť zdieľanú zodpovednosť a firmy musia investovať do lepšej ochrany a porozumenia tomuto riziku. 

Zdroj: 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články