Toto sú víťazi troch najlepších diplomových prác v poisťovníctve. Čo o sebe prezradili?


			Toto sú víťazi troch najlepších diplomových prác v poisťovníctve. Čo o sebe prezradili?
3.12.2014 Rozhovory

Poznáme tri najlepšie diplomové práce na Slovensku v oblasti poisťovníctva, aj ich autorov. Objavili ich a ocenili v nedávnej súťaži SIBAF® Award.  Na prvých dvoch miestach sa umiestnili študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave, tretiu priečku získala študentka Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.  Zvíťazil Martin Fajer, na druhom mieste skončila Veronika Kovačičová a tretiu priečku obsadila Zuzana Kabáthová.  

 

Prečo si zvolili práve danú tému diplomovej práce, čo ich v priebehu jej písania najviac prekvapilo? Plánujú sa v budúcnosti poisťovníctvom živiť? Na portáli oPoisteni.sk sme zisťovali viac.

 

Martin Fajer, I. miesto v súťaži:

„Chcem sa venovať poistnej matematike a aktuárstvu“

Téma víťaznej diplomovej práce znela IBNR rezervy - metódy výpočtu a jej autorom je študent Martin Fajer z fakulty Hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave. A prečo sa prihlásil s touto prácou do súťaže Sibaf? „Chcel som zvoliť tému týkajúcu sa aktuárstva v praxi. Kontaktoval som teda svojho vedúceho práce, že akú tému by bolo možné vymyslieť a IBNR rezervy vznikli v podstate dohodou.“ Do súťaže sa prihlásil sám, a ako sám hovorí, náhodou.

„Po pozitívnej obhajobe diplomovej práce ležal na jednom stole prospekt týkajúci sa tejto súťaže. Povedal som si, že skúsim poslať. Okrem finančnej odmeny a diplomu som výhrou získal najmä kontakt s ľuďmi pohybujúcimi sa v sfére poisťovníctva,“ prezrádza nám svoje pocity z víťazstva. Prekvapilo ho, koľko materiálov sa o výpočtoch rezerv dá nájsť v zahraničných publikáciách a ako hlboko sa dá táto problematika rozobrať. Výsledkom bolo, že musel „orezávať“ prácu, pretože by presiahla požadovaný rozsah diplomovky.

Okrem finančnej odmeny a diplomu som výhrou získal najmä kontakt s ľuďmi pohybujúcimi sa v sfére poisťovníctva.

Na práci Martin Fajer spolupracoval so zodpovedným aktuárom istej poisťovne a vedúcim práce zo školy. „Najťažšie asi bolo najprv sa podrobnejšie dostať do problematiky, ktorú som si spočiatku musel naštudovať zo zahraničnej literatúry. Keď už bola jasnejšia predstava čo konkrétne v práci chcem mať, už sa to písalo oveľa jednoduchšie,“ objasňuje nám. Martin Fajer momentálne pracuje v poisťovni a v tomto trende by rád pokračoval aj v budúcnosti. Prioritne sa však chce venovať oblasti poistnej matematiky a aktuárstva.

Veronika Kovačičová, II. miesto v súťaži:

„Spoznala som ľudí, ktorých mená mi boli známe len z odborných časopisov“

Na druhom mieste skončila Veronika Kovačičová z Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, s témou práce Analýza vplyvu environmentálnych rizík a možnosti ich poistenia. „Tému som si vybrala vzhľadom na jej aktuálnosť a tiež z dôvodu, že som si zabezpečila spoluprácu s jednou firmou, ktorá je environmentálnym rizikám vystavená. Na Národohospodárskej fakulte som študovala odbor poisťovníctvo, takže som sa ním zaoberala celých päť rokov a musím skonštatovať, že je to veľmi zaujímavá oblasť,“ prezrádza nám hneď v úvode rozhovoru. Aj ona sa do súťaže prihlásila sama, nakoľko chcela poznať objektívny názor odborníkov z oblasti poisťovnícva na jej prácu.

Výborné umiestnenie medzi víťazmi ju presvedčilo o tom, že jej diplomová práca nie je len jednou z tých, ktoré sú uložené v školských archívoch a siahne po nej iba študent píšuci prácu na podobnú tému. Práve naopak, prečítali si ju aj ľudia, ktorých mená dovtedy poznala počas štúdia iba z odborných časopisov. „Osobne pre mňa bolo namáhavé skonštruovať na fiktívnej firme takú poistnú udalosť, ktorá by vykazovala reálne hodnoty a vyzerala dôveryhodne. Dôležitý bol sled udalostí, aby sa práca nejavila ako mätúca a rozhádzaná,“ objasňuje nám svoje postrehy z písania práce.

Teší ma, že si moju prácu prečítali  aj ľudia, ktorých mená dovtedy poznala počas štúdia iba z odborných časopisov.

Veľmi oceňuje pomoc jej školiteľa Petra Marka. Skúšala osloviť aj niektoré poisťovne, avšak neúspešne. Chápe však, že je problém poskytovať údaje tohto typu. Veronika Kovačičová na záver dodáva, že ak by sa v budúcnosti objavila príležitosť pracovať v poisťovníctve, tak by nad tým premýšľala. „Osobne ma to láka skôr napríklad k aktuárstvu, ale človek nikdy nevie kým nevyskúša,“ uzatvára rozhovor s úsmevom.

 

Zuzana Kabáthová, III. miesto v súťaži:

„Životné poistenie si ma získalo. Chcem sa ním živiť"

Tretiu priečku obsadila Zuzana Kabáthová, študentka Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Názov jej diplomovej práce znel: Stochastické intenzity úrokovania v životnom poistení. Ako sama tvrdí, túto tému pokladala za zaujímavú a oceňuje aj to, že na jej fakulte sa vyučuje poisťovníctvo na kvalitnej úrovni.

„Už v rámci môjho bakalárskeho výskumu som sa venovala analýze produktov životného poistenia, počas písania bakalárskej práce sa mi táto téma zapáčila.“ Diplomovka na ňu v určitom zmysle nadväzovala, no viac sa v nej zamerala na skúmanie špeciálnych prípadov stochastických intenzít úrokovania, kým v bakalárskej práci analyzovala vybrané produkty z hľadiska viacerých faktorov.

Do súťaže Sibaf sa prihlásila z iniciatívy vedúceho jej diplomovej práce Gábora Szűcsa. „Počas písania diplomovej práce som študovala viaceré odborné materiály, prevažne to boli články zahraničných autorov písané v anglickom jazyku. Zistila som, že aká náročná môže byť poistná matematika, ak len o krôčik vystúpime z „ideálneho sveta“ modelových predpokladov. V mojom prípade to znamenalo, že náhodne sa meniace úrokové miery do značnej miery dokážu ovplyvniť a sťažiť klasické aktuárske výpočty založené na konštantnej úrokovej miere,“ spresňuje Zuzana Kabáthová.

Zistila som, že aká náročná môže byť poistná matematika, ak len o krôčik vystúpime z „ideálneho sveta“ modelových predpokladov.

Asi najťažšou fázou diplomového výskumu bola pre ňu programová implementácia naštudovanej teórie, v ktorej spojila oblasť časových radov s aktuárskymi výpočtami. Skutočnosť, že v súťaži Sibaf skončila na treťom mieste, považuje za veľkú poctu. „Vďaka nej som získala cenné skúsenosti a spoznala skúsených odborníkov z oblasti poisťovníctva.“ Už teraz vie, že v budúcnosti sa chce živiť poisťovníctvom. „Najmä životné poistenie ma veľmi zaujalo už počas štúdia a rada by som sa mu venovala aj v budúcnosti. Vzhľadom na to, že v rámci diplomovej práce som skúmala produkty životného poistenia iba pri špeciálnych predpokladoch o vývoji úrokových mier, existuje ešte mnoho oblastí a tém, ktoré by boli pre mňa zaujímavé,“ uzatvára.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články