Zdražovaniu elektroniky sa pod stromčekom nevyhneme


			Zdražovaniu elektroniky sa pod stromčekom nevyhneme

Výrobcovia čipov oznamujú zdražovanie produkcie. Ceny môžu ísť hore najmenej o 20 percent pre lacnejšie produkty, pre výrobky so zložitejšími a drahšími typmi čipov môže byť zvýšenie cien okolo 10 percent.

Kto si pod vianočným stromčekom chcel dopriať elektronické darčeky, tento rok bude musieť načrieť do vrecka oveľa hlbšie.

Výrobcovia čipov už oznamujú zdražovanie svojej produkcie. Výsledkom môže byť rast najmenej o 20 percent pre lacnejšie produkty, a pre výrobky so zložitejšími a drahšími typmi čipov to bude okolo 10 percent,“ konštatuje výkonný riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný. Nadnárodná spoločnosť je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika.

Čipová kríza

Dôvodom je čipová kríza, ktorú vyvolala pandémia a s ňou spojené protipandemické opatrenia a následné problémy s logistikou, prudký rast dopytu po čipoch a problémy so zladením ich výroby.

Odvetvie kvôli pandémii bojuje s rôznymi problémami pri výrobe elektronických súčiastok. Pandémia COVID-19 na jednej strane obmedzila logistické možnosti, na druhej strane prudko zdvihla dopyt po elektronike a digitálnych riešeniach tak zo strany domácností, ako aj firiem. Odvetvie nestačí odpovedať na oveľa rýchlejšie oživenie spotrebných sektorov, a to najmä automobilového priemyslu, elektroniky či vybavenia domácností,“ skonštatoval Ján Čarný.

Hoci následný vývoj bude závisieť od postupu pandémie a prípadného zavádzania protipandemických opatrení, dvaja najväčší svetoví výrobcovia čipov – taiwanský TSMC a kórejský Samsung - predpovedajú, že nedostatok čipov pretrvá do polovice roka 2022.

Problémom je aj geopolitické napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktoré viedlo k zvýšeniu zásob komponentov zo strany USA. Ďalej sú tu logistické problémy pri výrobných procesoch just-in-time v niektorých sektoroch, a aj abnormálne klimatické podmienky na Taiwane - sucho a nedostatok vody potrebnej pri výrobe čipov.

Postihnuté sektory

Na nedostatok čipov doplácajú viaceré sektory. Najviditeľnejšie je to v prípade automobiliek, kde sa mesiace čaká na dodávky nových vozidiel, no problémy hlásia aj z autoservisov.

Kým v automotive by sa naštartovanie dodávok mohlo začať koncom tohto roka, podobne ako pri domácich spotrebičoch, ktoré v procese výroby používajú relatívne nenáročné čipy, najviac si to „odskáču“ výrobcovia špičkového elektronického tovaru. Ide napríklad o producentov telefónov, pretože sú stále závislí od veľmi obmedzeného počtu dodávateľov, a to bez ohľadu, že tí už vyrábajú na plný výkon. 

Za čo si priplatíme

Odborníci tak očakávajú pred Vianocami rast cien. „Pokračuje rast cien najmä notebookov a telefónov, mnoho výrobcov vrátane Apple pravdepodobne predstaví svoje jesenné novinky už vo vyššej cenovej hladine zohľadňujúcej rastúce ceny komponentov,“ konštatuje Ján Čarný.

Kvantifikácia rastu cien je však nateraz ťažká, pričom aj jednotlivé kategórie sa veľmi líšia. „Pri bielom tovare je nárast až 25 %, väčšina elektroniky sa pohybuje v rozmedzí 10-20 % nárastu cien. Tento nárast nemusí byť úplne prenesený na spotrebiteľov, ale je isté, že tohtoročné Vianoce budú výrazne drahšie,“ upozorňuje Ján Čarný. Pre obchodníkov je problém tovar vôbec zohnať a cena tak podľa neho hrá až druhoradú úlohu. 

Do koncových cien sa pritom podľa generálneho riaditeľa Coface pre Slovenskú republiku a Česko premieta nielen zvýšená cena samotných komponentov, ale tiež vysoká cena dopravy.

Ponuka lacnej elektroniky bude nižšia aj preto, že výrobcovia nedostatkové komponenty sústredia do drahších produktov s vyššou maržou. Hocako, po Vianociach by už rast cien mal ustať, toky tovaru i komponentov by mali byť stabilnejšie a v neposlednom rade možno čakať určité ochladenie dopytu, minimálne pri notebookoch, monitoroch a telefónoch, ktoré boli predtým masívne žiadané kvôli home office,“ podotýka Ján Čarný.

Kto tak vydrží čakať na povianočné výpredaje, môže byť odmenený oveľa výraznejšou úsporou, než tomu bolo v predchádzajúcich rokoch.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články