Tržby skupiny Coface prekročili 1,45 miliardy eur


			Tržby skupiny Coface prekročili 1,45 miliardy eur
19.2.2021 Poistný trh

Nadnárodná spoločnosť bola aj napriek koronakríze oporou pre firmy pri manažovaní ich kreditného rizika. Výsledkom je vysoká miera udržania si klientov.

Nadnárodná spoločnosť Coface, svetový líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, potvrdila aj napriek pokračujúcej koronakríze a zložitej hospodárskej situácii vo svete, že je stabilným partnerom pre firmy pri manažovaní ich kreditného rizika v obchodných vzťahoch a podnikaní. Spoločnosť dosiahla za rok 2020 obrat 1,451 miliardy eur a čistý príjem 82,9 milióna eur, pričom udržanie klientov je na rekordnej úrovni.

Potvrdením silnej pozície je aj februárové zvýšenie ratingu Coface, ktorý udeľuje agentúra Moody’s, na stabilný. Toto hodnotenie podľa  Moody’s odráža dobrú pozíciu Coface v globálnom odvetví poistenia úverov, silnú ekonomickú kapitalizáciu podporenú dynamickým riadením poistenia a dobrú ziskovosť.

Vlaňajšok bol v mnohých ohľadoch neobvyklý. Kým pandémia a opatrenia prijaté na jej riešenie viedli k prudkému poklesu globálnej ekonomickej aktivity, koordinovaný zásah vlád a centrálnych bánk pomohol obmedziť rozsah úverovej krízy. Spoločnosť Coface plne spolupracovala s vládami po celom svete s cieľom podpory jej klientov. V tomto prostredí si udržiava vysoký prevádzkový výkon. Udržanie klientov a rast nových biznisov dosiahli rekordne vysokú úroveň a umožnili nášmu portfóliu naďalej rásť,“ skonštatoval výkonný riaditeľ skupiny Coface Xavier Durand. Dopomohla k tomu aj flexibilita zamestnancov Coface byť nápomocní firmám v manažmente pohľadávok počas koronakrízy. 

„Vlaňajší rok bol poznačený tvrdými dopadmi koronakrízy na mnohé sektory a firmy, čo si vyžiadalo zvýšenú ostražitosť. Výpadok príjmov zasiahol takmer všetky sektory na Slovensku s výnimkou farmaceutického a potravinárskeho odvetvia, predaja drogistického tovaru a predaja cez internet,“ podotkol generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.

Protipandemické opatrenia najviac postihli HORECA sektor, cestovné a letecké spoločnosti a celkovo firmy pôsobiace v cestovnom ruchu, ale aj dopravcov a logistické spoločnosti. Aj vláda na Slovensku sa snažila pomôcť firmám prekonať toto obdobie. „Vládne opatrenia pomohli firmám zabrzdiť nárast insolvencií. Po ich skončení sa však nie všetky spoločnosti dokážu vrátiť k ziskovému podnikaniu. Očakávame preto, že v roku 2021 môže aj na Slovensku dôjsť k nárastu platobnej neschopnosti,“ konštatuje Ján Čarný.

Skupina Coface dosiahla za celý rok 2020 obrat vo výške 1,451 miliardy eur, čo je medziročne pokles o -0,6 % pri konštantnej veličine FX a perimetre. Čistý príjem predstavoval 82,9 milióna eur a objem nových obchodov dosiahol 138 miliónov eur. Potvrdzuje sa tak zlepšenie cenových podmienok, no pokračuje trend spomalenia v klientskych aktivitách. Pomer čistých strát sa vlani zvýšil o 2,7 percentuálneho bodu na 47,7 %.

V štvrtom štvrťroku 2020 predstavoval tento pomer 18,3 %, resp. 33,1 % bez vládnych programov, a to vďaka dôslednému riadeniu predchádzajúcich pohľadávok a nízkej úrovne nových pohľadávok. Pomer čistej kombinovanej straty dosiahol vlani 79,8 %, resp. 84,5 % bez vplyvu vládnych schém. Pomer čistých nákladov sa zlepšil o 0,6 percentuálneho bodu na 32,1 %, čo v súčasných podmienkach odráža prísnu nákladovú disciplínu.   

 

Súvaha spoločnosti zostáva extrémne silná a miera solventnosť Coface bez vládnych programov dosiahla 191 %. To nám umožňuje navrhnúť na valnom zhromaždení rozdelenie dividend vo výške 100 % nášho čistého príjmu,“ oznámil Xavier Durand. Ako dodal, skupine Coface to tiež umožní podporovať jej klientov počas nasledujúcej ekonomickej obnovy, ako aj využiť príležitosti, ktoré sa spoločnosti naskytnú.

 

Xavier Durand zároveň oznámil zmeny v správnej rade po tom, ako spoločnosť Natixis predala svoj 29,5-percentný podiel v skupine Coface spoločnosti Arch Capital Group. Predsedom sa stane Bernardo Sanchez Incera, ktorý má bohaté profesionálne skúsenosti najmä z bankového sektora. „Som rád, že v čase, keď predáme väčšinu nášho podielu v skupine Coface, táto vykazuje veľmi dobré výsledky. Už viac ako 20 rokov podporuje Natixis rozvoj spoločnosti Coface. Zverejnené výsledky ukazujú silu a dobré zdravie spoločnosti pri otvorení novej kapitoly jej histórie,“ skonštatoval odchádzajúci predseda správnej rady Nicolas Namias. 

 

 

 

 

 

 

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články