Slovensko prišlo o šesť firiem v Coface CEE TOP 500


			Slovensko prišlo o šesť firiem v Coface CEE TOP 500
5.9.2019 Poistný trh

Najväčšou slovenskou spoločnosťou v strednej a východnej Európy podľa tržieb je Volkswagen Slovakia.

Slovensko má medzi gigantmi celkovo 37 zástupcov, ktorí za rok 2018 dosiahli kumulované tržby viac ako 53 miliárd eur, čistý zisk vyše 2 miliardy eur a zamestnávali spolu viac ako 112 tisíc ľudí.
Slovensko má medzi najväčšími firmami regiónu strednej a východnej Európy podľa tržieb 37 zástupcov, čo je medziročne o šesť menej.

Našou najväčšou firmou je automobilka Volkswagen Slovakia, ktorá si vďaka výraznému medziročnému nárastu tržieb o 37,5 % na 10,4 mld. eur zlepšila svoje postavenie v rebríčku o dve priečky a je tak piatou najväčšou spoločnosťou v regióne a zároveň jediným našim zástupcom v TOP desať, krajín CEE. Do TOP desiatky najväčších firiem sa ani tento rok nedostala KIA Motors Slovakia, ktorá si udržala medziročne rovnakú úroveň tržieb a zvýšila zisk o takmer 15 percent.

Vyplýva to z najnovšieho rebríčka Coface CEE TOP 500. Nadnárodná spoločnosť Coface, globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček najväčších firiem regiónu strednej a východnej Európy podľa tržieb už jedenásty raz.

„Automobilový sektor na Slovensku je príliš naviazaný na rozvoj exportu - najmä dopyt v západnej Európe a v Číne. Práve zraniteľnosť globálnej ekonomiky, jej cyklickosť, súčasná protekcionistická politika USA, obchodná vojna USA s Čínou a EÚ, najmä zvýšenie ciel, sa výrazne dotýka aj atomotive,“ konštatuje k vývoju country manažér Coface Slovensko Juraj Janči.

Vlani sa tiež sektor a najmä automobilky museli vysporiadať so sprísnením politiky EÚ týkajúcej sa emisných kvót a prispôsobiť sa tiež náladám a preferenciám spotrebiteľov v tejto oblasti, respektíve aj štrukturálnym zmenám. „Nie všetky spoločnosti v automotive reťazci sa im však dokážu rýchlo prispôsobiť,“ zdôrazňuje Juraj Janči.

Pre automotive to môže byť rizikom aj tento rok. Spomínaný vývoj má totiž už teraz za následok útlm v priemyselnej produkcii našich primárnych odberateľov ako Nemecko či Rakúsko. Takýto vývoj možno očakávať aj v Česku, ktoré je najväčším obchodným partnerom Slovenska.

Konkurencia rastie

Rebríček porovnáva najväčšie firmy podľa tržieb za rok 2018 z 12 krajín regiónu - Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska.

Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore, ako bankovníctvo, poisťovníctvo, lízing a podobne, a zverejňovali svoje údaje. Rebríček Coface CEE TOP 500 zároveň prináša aj prehľad o čistom zisku najväčších firiem, počte zamestnancov a medziročné zmeny.

No kým v roku 2010 stačili na umiestnenie sa v rebríčku tržby 354 miliónov eur, pre tohtoročné vydanie už firmy museli za rok 2018 dosiahnuť tržby minimálne 479 miliónov (čo je viac o 35,3 %). TOP 500 firiem regiónu dosiahlo spolu tržby vo výške viac ako 698 miliárd eur, čo je medziročne nárast o 9,6 %.

Až 394 firmám, teda 78 %, tržby rástli. Zisk však päťstovke najväčších firiem medziročne klesol.
Slovensko má v rebríčku 5. najpočetnejšie zastúpenie firiem – po Poľsku (175), Maďarsku (71), Rumunsku (61) a Česku (60). Hoci počet firiem nám medziročne spolu s Českom klesol, firmy si udržali aspoň mierny rast tržieb, čo je podľa country manažéra Coface Slovensko Juraja Jančiho dôsledkom priaznivých ekonomických podmienok.

„Slovenská ekonomika zažívala vlani ekonomický boom, čo sa odrazilo nielen na raste HDP v nominálnej hodnote 4,1%, ale aj priemyselnej produkcii, hoci je pravdou, že v druhom kvartáli tohto roku sa rast výrazne spomalil na 1,9 %,“ konštatuje. Na ekonomiku pozitívne vplýval najmä externý dopyt v priemysle, čo potvrdzuje aj medziročný rast vývozu o 7 %.

„Z interných činiteľov bol plusom určite rast domácej produkcie o viac ako 4 %, hoci interne na vývoj vplýval aj problém firiem s nedostatkom zamestnancov. Toto sa však už tento rok mení a v druhom kvartáli roka 2019 evidujeme stagnáciu priemyselnej produkcie,“ podotýka Juraj Janči. Miera nezamestnanosti vlani klesla na 5,9 %, pričom minimálna mzda sa zvýšila na 520 eur. Rastu HDP pomohli podľa odborníka aj investície do fixného kapitálu týkajúce sa výstavby závodu Jaguar Land Rover, ktorý spustil výrobu v októbri 2018.

Slovenská TOP 10

Volkswagen Slovakia je našou najúspešnejšou firmou, ktorá sa dostala aj do top desiatky najväčších firiem regiónu. Slovenskou dvojkou je KIA Motors Slovakia, ktorej patrí celkové 14. poradie.

Našu top trojku dopĺňa rafinéria Slovnaft (celkové 28. miesto) s pozitívnym medziročným nárastom tržieb o takmer 11 % na 3.8 mld. eur, štvorkou je PCA Slovakia (celkovo 41. miesto) a prvé slovenskú päťku uzatvára spoločnosť US Steel, ktorá si medziročne zvýšila tržby o 3,8 % a v celkovom rebríčku Coface CEE TOP 500 medziročne poskočila na 44. miesto za rok 2018 zo 48. miesta rok predtým.

Desiatku najväčších slovenských zástupcov v rebríčku dopĺňajú ešte Slovenské elektrárne (53. miesto), ktoré predbehli Samsung Electronics Slovakia (94. miesto), Slovenský plynárenský priemysel (118. miesto), Mobis Slovakia (124. miesto), ktorý predbehol Tesco Stores (130. miesto). Jedno z prekvapení v rebríčku je pre tento rok slovenský skokan v tržbách, spoločnosť Faurecia.

„Spoločnosť dodáva pre automobilový sektor a stala sa významným dodávateľom práve pre Jaguar Land Rover. Jej tržby sa medziročne zvýšili o takmer polovicu“ konštatuje country manažér Coface Slovensko Juraj Janči.

Zdroj: Coface

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS