Zdanenie poistiek pocítia aj ľudia s hypotékou


			Zdanenie poistiek pocítia aj ľudia s hypotékou

Nová 8-percentná daň z neživotného poistenia zvýši od budúceho roka ľuďom náklady na financovanie bývania, ktoré si kúpili na hypotekárny úver. 

Dôvodom je fakt, že nehnuteľnosť, ktorú dlžník pri hypotéke zakladá v prospech banky, musí byť povinne poistená. A práve nová daň cenu poistky zvýši.

Doteraz museli poisťovne platiť osempercentný odvod z neživotných poistiek, ktoré boli uzavreté po prvom januári 2017. Nový zákon však zavádza daň na všetky neživotné poistky, teda aj na tie, ktoré boli uzavreté pred týmto dátumom. A keďže najmä staršie poistky s daňou nepočítali, tá sa logicky premietne v ich cenách.

„Nová daň sa postupne plne prejaví v navýšení cien neživotného poistenia. Nie všade sa tak stane už od 1. januára 2019, no v strednodobom horizonte zasiahne všetky neživotné produkty," upozorňuje Daniel Vida, podpredseda predstavenstva Poštovej poisťovne. Konkrétne zdraženie sa bude odvíjať od toho, aká je v danom produkte škodovosť, zisková marža poisťovne a ako náročné bude novú daň premietnuť do kalkulácie poistného.

Stovky eur navyše

Dôležité je, že v prípade hypotéky sa nehnuteľnosť poisťuje na celú jej hodnotu, nielen do výšky čerpaného úveru. Inak by bol daný byt či dom podpoistený. „V prípade Poštovej poisťovne zaplatí klient v priemere 100 eur ročne pri poistení nehnuteľnosti v hodnote 100-tisíc eur. Ak ide o 50-tisícovú nehnuteľnosť, je ročná poistka na úrovni 60 eur," približuje D. Vida.

Tieto sumy môžu po zavedení novej dane stúpnuť o osem percent. Klient s bytom poisteným na 100-tisíc eur by si tak priplatil 11 eur ročne. Pri hypotéke na 30 rokov kvôli novej dani preplatí na poistnom vyše 330 eur. Pri polovičnej hodnote bytu by to bolo sedem eur ročne a 210 eur celkovo pri 30 ročnej hypotéke.

K úspore vedú zľavy

Cena poistenia pritom neklesá s tým, ako klient úver spláca. Hoci výška nesplatenej istiny postupne klesá, nehnuteľnosť je potrebné mať stále poistenú na celú výšku jej hodnoty. Takto sa teda na poistke ušetriť nedá.

Kto chce platiť menej, mal by sa zaujímať o to, aké zľavy môže získať. Napríklad, v prípade Poštovej poisťovne majú hypotekárni klienti Poštovej banky pri poistení nehnuteľnosti nárok na 15 percentnú zľavu. Ďalších 20 % môže zákazník získať, ak si spolu s nehnuteľnosťou poistí aj veci v domácnosti. „Práve rozumné využitie zliav môže klientom pomôcť eliminovať negatívny vplyv novej dane na cenu poistenia a v konečnom dôsledku aj ušetriť," dodáva Daniel Vida.

Zdroj: Poštová poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články