Rizikové stavebníctvo. Nesplatené pohľadávky drobné firmy zruinujú


			Rizikové stavebníctvo. Nesplatené pohľadávky drobné firmy zruinujú
4.1.2015 Produkty

Takmer päťdesiat nespokojných veriteľov stavebnej spoločnosti Váhostav - SK považuje jej reštrukturalizáciu za „pochybnú a podvodnú“. Doplácajú na to najmä malé a stredné firmy, ktorým stavebný gigant dlhuje veľké sumy peňazí. Váhostav by mal mať podľa agentúry Sita 1 241 veriteľov. Už dnes je však jasné - reštrukturalizácia neprinesie uspokojivý výsledok pre každého.

Rizikové stavebníctvo

Vlani bolo podľa Tomáša Mezírku, riaditeľa poisťovne Atradius Slovensko, práve stavebníctvo a s ním spojené odbory extrémne rizikovým sektorom. Podľa aktuálnych štatistík poisťovne Atradius, Slovensko drží prvenstvo v rámci stredoeurópskeho regiónu s viac ako 35 % pohľadávkami po lehote splatnosti. A práve to je pre mnohé spoločnosti často kameň úrazu.

„Nevieme dňa ani hodiny, kedy ktorá firma bude mať nemalý problém s uspokojením svojich pohľadávok. Mnohé sektory sú však vzájomne veľmi prepojené - so stavebníctvom napríklad súvisí stavebná oceľ, doprava a ďalšie,“ spresňuje riaditeľ poisťovne.

Chcete podnikať? Poistenie vás istí

A tak sa do finančných problémov dostávajú aj menší „hráči“. Pokiaľ sa niekto rozhoduje podnikať v danom biznise, mal by byť veľmi opatrný. „Je vhodné si dobre preverovať odberateľov aj zákazky. Nie každá, na prvý pohľad lukratívna zákazka, je dobrá. Vyberajte si solídne obchodné obchodné príležitosti, ktoré chcete realizovať, pretože obzvlášť začínajúca firma je veľmi citlivá na výpadky cash flow spôsobené nezaplatením,“ radí riaditeľ poisťovne.

Je vhodné si dobre preverovať odberateľov aj zákazky. Nie každá, na prvý pohľad lukratívna zákazka, je dobrá.

A predovšetkým, postrážte si zmluvnú, následne aj projektovú dokumentáciu. Penále a pokuty sú v tomto odbore obľúbeným nástrojom pre neplatičov.  

Jednoducho reštrukturácia. Ťaží z nej len niekto

Spoločnosť Váhostav požiadala o reštrukturalizáciu koncom septembra. Po ukončení prihlasovania pohľadávok veriteľov začiatkom decembra oznámila, že bankám dlhuje 26,7 mil. eur, najmä za existujúce úvery a dodávateľským firmám približne 85 mil. eur. Ďalších zhruba 30 mil. eur z obchodného styku je podľa spoločnosti sporných, keďže prihlásené pohľadávky nie sú v jej účtovníctve.

Koľko percentuálne uvidia zo svojej pohľadávky veritelia v reštrukturalizácii alebo v prípadnom konkurze, je individuálne. Podľa Tomáša Mezírku, to závisí od celkovej zistenej sumy pohľadávok, od počtu veriteľov a od výťažku z predaja majetku dlžníka, ktorý sa v prípadnom konkurze dosiahne.

Dlhy zlikvidujú najmä drobných subdodávateľov

V reštrukturalizácii sa pri pohľadávkach nezabezpečených veriteľov pomerne štandardne počíta s uspokojením vo výške do tridsať percent v priebehu ďalších rokov. Z pohľadu dodávateľov, ktorí prídu o peniaze, je podľa Tomáša Mezírku väčšinou reštrukturalizácia iba legálnym okradnutím nezabezpečených veriteľov. „Príkladom môže byť jedna „úspešná“ reštrukturalizácia, v ktorej zabezpečení veritelia dostali takmer 100 percent a nezabezpečení iba tri percentá,“ uzatvára pre portál o Poistení Tomáš Mezírka.

Pre drobných subdodávateľov, ktoré zaplatia potom najväčšiu časť dlhov firmy v reštrukturalizácii, však finančný výpadok niekoľko desiatok tisíc eur môže byť likvidačný. Možnosť, ako to zmeniť existuje - pohľadávky si môžu poistiť.

 

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články