Allianz - SP: Prázdniny na svahu. Ako prepraviť lyže?


			Allianz - SP: Prázdniny na svahu. Ako prepraviť lyže?
10.2.2015 Produkty

 

  •      Ak sa počasie nezmení, jarné prázdniny sa dajú „prelyžovať“
  •      Lyže môžu preraziť stenu strešného boxu a vletieť do iného auta
  •      Pozor na prudké brzdenie s nákladom na streche

Polročná klasifikácia sa už skončila a školáci sa tešia na týždeň študijného voľna. Termíny jarných prázdnin sú už tradične rozdelené podľa regiónov. V tomto školskom roku začnú prázdninovať ako prví žiaci z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja.

Prestávka od učenia je pre nich naplánovaná od pondelka 16. do piatku 20. februára 2015. Stredoslovákov vystriedajú školáci z Košického a Prešovského kraja, ktorí budú prázdninovať od 23. do 27. februára 2015. Ako poslední si od školských lavíc oddýchnu žiaci stredných a základných škôl v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, a to od 2. do 6. marca 2015.

Bezpečná cesta za aktívnym oddychom

Jedným zo spôsobov, ako prežiť skvelé prázdniny a mať blízkych pokope, je vybrať sa na rodinnú lyžovačku a posledné zasnežené dni prežiť aktívnym oddychom. Treba si však dávať pozor, k úrazu nemusí dôjsť len na svahu, rovnako nebezpečná môže byť aj cesta do lyžiarskeho strediska. Aby prebehla bezpečne, je nutné dbať na správne upevnenie lyží na streche auta. Kolízie s nebezpečnou športovou výbavou analyzovalo Allianz centrum pre technológie (AZT) v Ismaningu, kde pri crash teste simulovali jej nesprávne upevnenie pri rýchlosti 50 kilometrov za hodinu. Výsledok dopadol hrozivo.

Čo ukázal crash test?

Aby experti simulovali čo najpravdepodobnejší scenár nehody, crash test vykonali s vozidlom, ktorého strešný box bol naložený typickou výbavou do hôr. Celková váha prepravovaných vecí bola len 34 kg namiesto maximálnych 50 kg odporúčaných výrobcom. Pri havárii lyže prerazili stenu boxu a spolu s ostatnými časťami nákladu vyleteli von. Pri náraze by tak obsah nosiča mohol vážne ohroziť pasažierov vozidla nachádzajúceho sa pred ním.

„V strešnom boxe by malo byť k dispozícii vybavenie pre správne zaistenie nákladu – teda viazanie, najlepšie s kovovými súčiastkami, ktoré, na rozdiel od plastových, lepšie odolávajú zimným teplotám," upozorňuje Melanie Kreutner z AZT.

 

Pravidlá bezpečného prevozu lyžiarskej výbavy

Podľa znalcov z AZT nie všetci cestovatelia vedia, ktoré veci do strešného boxu patria a ktoré už nie. Základné pravidlá sú pritom jednoduché:

1. Na strechu auta nepatrí nič, čo nie je možné vo vnútri boxu bezpečne zaistiť popruhmi.

2. Čím ľahší náklad na streche prevážame, tým lepšie.

3. Lyže a ľahšie príslušenstvo môžeme uložiť do strešného boxu, lyžiarky a ťažšie časti je vhodné prevážať v kufri auta.

4. Hornú hranicu odporúčanej váhy nákladu nesmieme prekročiť.

5. Treba mať na pamäti, že vozidlo s naloženým strešným boxom sa pri prudkom brzdení a v zákrutách môže správať nestabilne.

Allianz - Slovenská poisťovňa

 

Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články