Diabetes: Sedem faktov zo sveta


			Diabetes: Sedem faktov zo sveta
14.11.2014 Tlačové správy

Na svete žije viac ako 380 miliónov diabetikov, najviac v Číne

 

  • 14. november je Svetový deň cukrovky

  • Diabetes spôsobuje najmä genetika, málo pohybu a nezdravý životný štýl



Definovanie cukrovky ako choroby bohatých je skutočne len predsudok. V súčasnosti ide o jednu z najrozšírenejších chorôb na svete. Momentálne totiž s diabetom bojuje až 382 miliónov ľudí. Svetoví lekári a zdravotnícke asociácie už dlhodobo vydávajú upozornenia o rozsahu a dôsledkoch tohto ochorenia. Niektoré krajiny si však s pribúdajúcim počtom diabetikov nevedia dať rady.



Nebezpečný trend

Podľa prieskumu z roku 2013 bol globálne najvyšší počet ľudí trpiacich cukrovkou zaznamenaný v najľudnatejšom štáte sveta. Až viac ako 98 miliónov pacientov totiž pochádzalo práve z Číny. Rapídny nárast počtu diabetikov možno očakávať aj v nasledujúcich rokoch. Predovšetkým ide o výsledok starnutia spoločnosti, zvyšovania urbanizácie, nesprávnych stravovacích návykov, nedostatku pohybu a nezdravého životného štýlu.



Priekopnícky objav v Kanade

V roku 1923 Frederick Banting a John James Rickard Macleod dostali Nobelovu cenu za medicínu. Dva roky predtým sa im totiž úspešne podarilo získať inzulín zo psieho pankreasu a po prvýkrát v histórii tak preukázať jeho hypoglykemický účinok na inom psovi s cukrovkou. Po úspešných experimentoch začal inzulín zachraňovať aj ľudské životy. Dnes predstavuje nenahraditeľnú pomoc pre pacientov trpiacich diabetom. Na Svetový deň cukrovky, 14. novembra, si pripomíname nielen Bantingove narodeniny, ale aj prevenciu či boj s touto nebezpečnou chorobou.

Najviac cukrovkárov trpí diabetom 2. typu. Ide o stav, pri ktorom somatické bunky pacienta vyvíjajú odpor voči inzulínu, sú mu odolné, a hladina cukru v krvi stúpa. Najviac prípadov je zapríčinených genetickou predispozíciou, obezitou a nedostatkom pohybu. Aj keď okrem 1. a 2. typu ešte existuje mnoho foriem diabetu, tieto dva druhy sú v spoločnosti najrozšírenejšie.



Život ohrozujúci stav

V minulom roku až 522 600 ľudí v Afrike zomrelo práve na následky cukrovky. Celkovo 76 % prípadov bolo mladších ako 60 rokov, pričom väčšinu pacientov tvorili ženy. V mnohých krajinách na africkom kontinente majú ženy obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti. Vyššia úmrtnosť pacientok než pacientov je spôsobená aj tým, že smrť mužov je tam často zapríčinená inými faktormi, ako napríklad ozbrojenými konfliktami.



Deti sú naša budúcnosť

V Európe trpí diabetom 1. typu až 129 300 detí, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom regióne. Európa má však ešte jedno neželané prvenstvo. Ide aj o oblasť s najvyšším počtom nových prípadov diagnostikovania cukrovky. Každým rokom pribudne približne 20 000 detí s diabetom 1. typu, a to najmä v Anglicku, Rusku a Nemecku.

Cukrovka 1. typu sa vyznačuje takzvanou autoimúnnou reakciou organizmu, pri ktorej imunitný systém ničí bunky pankreasu a bráni im v produkcii inzulínu. Pacient je potom odkázaný na umelé dodávanie tohto hormónu, pričom množstvo a frekvencia dávok závisí od závažnosti ochorenia. Genetika hrá oveľa väčšiu rolu v prípade diabetu typu 1.



Otázka peňazí?

V roku 2013 Nórsko investovalo na liečbu diabetu najviac finančných prostriedkov z celej Európy. Suma venovaná boju proti cukrovke sa v prepočte vyšplhala až na 8 340 eur na jedného pacienta. V strednej Ázií však na liečbu cukrovky vyčlenili niekoľkonásobne menej. Napríklad Tadžikistan do boja proti diabetu investoval v prepočte na jedného pacienta 70 eur.

Kým v Európe bolo v súvislosti s porazením cukrovky spolu vynaložených až 118 miliárd eur, celkové globálne výdavky boli v minulom roku odhadované na 440 miliárd dolárov.



Domorodci

Obzvlášť zasiahnuté diabetom sú domorodé komunity: 30 % austrálskych domorodcov a až 40 % severoamerickej populácie Siouxov trpí týmto ochorením. Je možné, že etnicita a vrodené predispozície človeka výskyt cukrovky ovplyvňujú. Problém domorodých komunít je však spôsobený aj životnými podmienkami.



Udržiavanie tradície

Paradoxom ostáva, že komunity, ktoré si obzvlášť zakladajú na tradičnom životnom štýle, majú relatívne nízky výskyt diabetu. Príkladom je aj čilské spoločenstvo Aymara. Zatiaľ čo v Čile sa ochorenie diabetes vyskytuje u 10,4 % populácie, v prípade Aymarov je cukrovkou zasiahnuté iba 1 %.



Poistite vaše dieťa

Cukrovka 1. typu postihuje aj slovenské deti. V Allianz – Slovenskej poisťovni je toto ochorenie súčasťou rizík v poistení detských kritických chorôb, v portfóliu má poisťovňa viac ako 40-tisíc takýchto zmlúv. Cukrovka 2. typu poškodzuje drobné cievy a môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, napríklad slepotu alebo zlyhanie obličiek. Cukrovka tiež zvyšuje riziko infarktu či mŕtvice, poistenie kritických chorôb v Allianz – SP ich kryje aj u dospelých.

Allianz - Slovenská poisťovňa



Zdroj: Allianz - SP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články