Allianz - SP: Zaplavené leto - miliónové škody


			Allianz - SP: Zaplavené leto - miliónové škody
25.9.2014 Škody

·     Za uplynulých 5 mesiacov vznikli následkom búrok škody za 8,6 miliónov eur

     

·     Záplavy, víchrice a krupobitie spôsobili 9 600 poistných udalostí

·     Minuloročné povodne v Česku stáli 10 miliárd eur

 

 

Tohtoročné leto nám prinieslo viac dažďových kvapiek ako slnečných lúčov. Silné búrky boli na severnom Slovensku v druhej polovici mája a celý žilinský kraj vrátane Vrátnej doliny ostal pod vodou na konci júla. Prvé augustové dni víchrica spôsobila stotisícové škody najmä v Bratislave a južné Slovensko postihli zrážky v polovici augusta. Tieto prírodné živly spôsobili obrovské škody na majetku.

Škoda 8 600 000 eur

Vyčíňanie počasia sa začalo už na jar. V stredu 14. mája Allianz – Slovenská poisťovňa evidovala stovku hlásení o škodách na majetku a v nasledujúcich dňoch ich počet narástol až na tisíc. Najviac poistných udalostí sa stalo v okresoch Poprad, Liptovský Mikuláš a Sabinov. Následkom víchrice a silného dažďa klienti hlásili strhnuté strechy, komíny a odkvapové žľaby. Pováľané stromy zatarasili cesty a odtrhli dvere na osobných autách. Najviac škôd bolo vo štvrtok 15. mája a počas nasledujúcej noci. Výška škôd za päť dní bola viac ako 650-tisíc eur.

Hlásenie poistnej udalosti

15. 5. 2014, 17.30, Mária, Stará Ľubovňa

„Cez obed som bola sama doma a počula som silný rachot na povale. Vietor zvalil komín, ktorý urobil dieru do strešnej krytiny a prepadol sa na povalu.“

Na konci júla zasiahol prírodný živel takisto najmä severné Slovensko. Najkalamitnejšia situácia nastala v pondelok 21. júla. V žilinskom kraji boli príčinami vzniku škôd silný dážď, víchrica, záplavy a pády predmetov. Okrem katastrofy vo Vrátnej doline búrka napáchala škody aj vo Zvolene, v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Ružomberku a Spišskej Novej Vsi. Zatopené ostali chaty, rodinné domy, pivnice domov, záhrady a dvory. Bahno a skaly zničili aj desiatky vozidiel. Z vozidiel vo Vrátnej doline ostali len vraky, niekoľko z nich malo v Allianz – Slovenskej poisťovni dojednané havarijné poistenie, ktoré kryje aj riziko povodne a záplavy. Všetkým majiteľom týchto vozidiel Allianz – SP k dnešnému dňu už vyplatila poistné plnenie.

Búrka zničila aj zrekonštruovanú kabínkovú lanovku Vrátna – Chleb, ktorá je v doline jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií. Za 24 hodín v tejto obľúbenej lokalite vznikla škoda viac ako milión eur.

Hlásenie poistnej udalosti

23. 7. 2014, 10.25, Jozef, Zvolenská Slatina

„V pondelok ráno nám silný dážď a spodná voda zaplavili pivnicu a blesk poškodil elektrické vedenie v celom dome.“

Silná búrka sa Slovenskom prehnala aj v prvý augustový týždeň. Na mnohých miestach kanalizácia nápor vody nezvládla a cesty boli pod vodou. V okresoch Bratislava, Pezinok, Trnava a Piešťany búrku sprevádzalo aj krupobitie. Ľadovec spôsobil škody na autách, vo viniciach zničil úrodu. Za prvých päť dní sa výška škôd vyšplhala na 500-tisíc eur.

Hlásenie poistenej udalosti

3. 8. 2014, 15.30, Pavol, Modra

„Víchrica vytrhla stovky koreňov viniča. Veľká časť mojej tohtoročnej úrody je zničená.“

Najväčšie škody na majetku spôsobili počas uplynulých piatich mesiacov tieto živelné udalosti: blesk, krupobitie, pád predmetov, povodeň, záplava a víchrica. „Klienti nám za uplynulé leto nahlásili 9 600 poistných udalostí spôsobených prírodnými živlami. Je to dokonca nárast o 35 percent oproti minulému roku, ktorý bol následkom povodní tiež mimoriadne škodový,“ hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v Allianz – SP. „Spolu bola výška škôd viac ako 8 600 000 eur, najviac škodových udalostí sme mali hlásených v okresoch Žilina, Sabinov, Stará Ľubovňa, Košice a Bratislava,“ dodáva Jozef Hrdý.

Dažde pokračovali aj v posledných letných dňoch. Na viacerých miestach západného Slovenska spadlo 50 až 100 mm zrážok, v Myjave až okolo 120 mm. Na viacerých meteorologických staniciach boli prekonané maximálne historické septembrové úhrny zrážok za 24 hodín. Za tri dni spadlo takmer 200 mm zrážok. Je to dvaapolkrát viac ako priemerne za celý mesiac september.

Daždivý celý rok?

V posledných mesiacoch sme si užili naozaj málo slnečných dní. Oproti minulému letu, ktoré bolo horúce, bol tento rok dáždnik naším každodenným príslušenstvom. Čakajú nás búrky aj do konca roka?

Búrka je jav, ktorý sa môže vyskytnúť počas celého roka, ale jej pravdepodobnosť je vyššia v letnom polroku. „V súvislosti s výskytom búrok na našom území môžeme povedať, že vzhľadom na prebiehajúcu klimatickú zmenu bude v dôsledku otepľovania atmosféry pribúdať vlhkosť v atmosfére a tá sa prejaví intenzívnejšími búrkovými javmi a zrážkami s nimi súvisiacimi,“ hovorí meteorologička Miriam Jarošová. Silné zrážky spôsobovali problémy na mnohých miestach krajiny aj v polovici septembra. „Výrazné zrážkové úhrny na veľkú plochu Slovenska prináša aj veľkopriestorový tlakový útvar, tlaková níž, ktorej stred sa nachádza južne od Slovenska,“ dodáva Miriam Jarošová.

Ako si chrániť majetok?

Pre prípad živelnej udalosti je dobré mať svoj domov poistený, a to hlavne v lokalitách, kde nebezpečenstvo hrozí najviac. Poistenie domácnosti v Allianz – SP kryje aj riziká ako víchrica, krupobitie, úder blesku, povodeň, záplava a iné. Záujem o poistenie proti živelným udalostiam pretrváva a počasie dáva pravidelne signály, že je to rozumný krok.

Ak už k samotnej škode dôjde, klient by mal ihneď poistnú udalosť nahlásiť, a to buď telefonicky alebo cez mobilnú aplikáciu. Vždy je dobré urobiť si vlastnú fotodokumentáciu. Až do rozhodnutia poisťovne je potrebné odložiť si poškodenú vec alebo súčiastku. Škody, pri ktorých nie je nutné vykonať obhliadku, poisťovňa likviduje už do 24 hodín od ich nahlásenia. Ak sú však škody rozsiahlejšie a ich následky odstraňuje dodávateľ, poisťovňa musí počkať na doloženie dokladov o oprave. V takýchto prípadoch Allianz – Slovenská poisťovňa poskytuje zálohu poistného plnenia, aby mal klient počiatočné krytie nákladov na opravu.

Pozor na podmienky poistenia. Pri odchode z domu treba vždy skontrolovať, či sú riadne zatvorené okná a zamknuté dvere. Napríklad, ak do nehnuteľnosti naprší cez otvorené okná, škody, ktoré dážď na majetku spôsobí, nie sú poistením kryté.

Obrovské straty

Zmeny v štruktúre klímy a počasia dokážu extrémne ovplyvniť živelné udalosti vo svete. Tie sa následne prejavujú tromi spôsobmi: intenzívne víchrice, povodne následkom silných nárazových dažďov a ťažké obdobia sucha. Za posledných 13 rokov sa stalo až osem z desiatich najväčších historických povodní. Spolu spôsobili škodu za viac ako 100 miliárd eur. Na druhom mieste v desiatke najškodovejších povodní je minuloročná povodeň v Česku a v Nemecku. Poistné straty boli vo výške 4,1 miliardy dolárov, čo je 3,17 miliardy eur, a ekonomické straty sa vyšplhali až do výšky 12,4 miliárd eur.

Ekonomické dôsledky vo svete

Predstavitelia stovky významných inštitúcií sa v lete zišli v Londýne na stretnutí AGCS (Allianz Global Corporate & Specialty – Allianz poisťovateľ korporátnych a špeciálnych riešení riadenia rizika), aby diskutovali o globálnych problémoch súvisiacich s dôsledkami zmeny klímy, rýchleho tempa urbanizácie a stále zložitejších výrobných procesov. Dospeli k záveru, že vlády krajín a nadnárodné spoločnosti musia klásť čoraz väčší dôraz na kontrolu vyhodnocovania rizík súvisiacich s predbežnými finančnými stratami následkom živelných udalostí. Pri výskume by teda mali brať do úvahy aj klimatické zmeny. Dokonca aj malá zmena teploty, čo i len o jeden stupeň, dokáže zvýšiť úroveň rizika extrémnych prírodných katastrof, ako sú vlny horúčav, sucho a záplavy.

Allianz - Slovenská poisťovňa

Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články