Allianz - SP: Svetový deň AIDS: Koniec epidémie?


			Allianz - SP: Svetový deň AIDS: Koniec epidémie?
28.11.2014 Tlačové správy

 

  • V krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a Strednej Ázie sa zvýšil výskyt vírusu HIV až o 250 %
  • Antiretrovirálnu liečbu dostávalo v roku 2013 viac ako 13 miliónov ľudí
  • Svet musí v najbližších piatich rokoch vynaložiť dostatočné finančné prostriedky, aby sa epidémia v roku 2030 zastavila

 

Epidémia HIV je na ústupe. Počet úmrtí a výskyt nových pacientov sa v posledných rokoch výrazne znížil a prístup k život zachraňujúcim liekom stále narastá. V Svetový deň AIDS,              1. decembra, si svet každoročne pripomína, ako veľmi záleží na správnej prevencii a vzdelávaní sa v boji s epidémiou, ktorá zabila už viac ako 39 miliónov ľudí. Je možné tohto zabijaka udržať na uzde?

Najohrozenejšia subsaharská Afrika

Podľa spoločného programu OSN pre HIV / AIDS (UNAIDS) je tento cieľ v dohľadne. V roku 2005 boj s AIDS prehralo až 2,4 milióna pacientov. Program vo svojej správe uvádza, že počet úmrtí súvisiacich s AIDS v rokoch 2010 až 2013 globálne klesol, a to z 1,8 milióna na 1,5 milióna ročne.

Najväčšie zlepšenie zarezonovalo v epicentre nákazy, v subsaharskej Afrike. Práve v tejto oblasti totiž v roku 2013 diagnostikovali takmer 70 % globálne všetkých nových prípadov nákazy vírusom HIV a až 73 % zo všetkých úmrtí spôsobených chorobou. Počet nakazení klesol v rokoch 2005 až 2013 o 33 % a počet úmrtí sa znížil o 39 %. Opačný problém nastúpil v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a Strednej Ázie, kde sa medzi rokmi 2001 a 2010 enormne zvýšil výskyt vírusu HIV až o 250 %. Nositeľom nákazy sú tam predovšetkým užívatelia drog.

Dostupnejšie lieky

Chránený styk, menej sexuálnych partnerov a oddialenie sexuálnej aktivity predstavujú zásadné preventívne opatrenia. Vyhodnotené štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie v Keni, Ugande a Južnej Afrike taktiež ukázali, že aj mužská obriezka účinne znižuje riziko sexuálneho prenosu HIV z partnerky na partnera až o 60 %.

Ústup epidémie je z veľkej časti zapríčinený zvýšenou dostupnosťou antiretrovirálnych liečiv. Tie umožňujú ľuďom nakazeným HIV nielen žiť dlhšie, ale tiež znižujú riziko prenosu HIV z infikovanej osoby na sexuálneho partnera. Tieto medikamenty chránia deti, ktorých infikované matky počas tehotenstva a dojčenia brali drogy. Kým v roku 2002 bola antiretrovirálna liečba dostupná približne pre 300-tisíc pacientov, v roku 2013 ju už dostávalo viac ako 13 miliónov ľudí po celom svete.

Investovanie do výskumu

Svet musí v najbližších piatich rokoch vynaložiť dostatočné finančné prostriedky, aby sa epidémia v roku 2030 zastavila. Ušetrí tým 21 miliónov životov, 28 miliónov novo nakazených ľudí a na nákladoch ušetrí 24 miliárd dolárov. Miliardové investície by mali byť zamerané na pomoc 30 krajinám, ktoré predstavujú až 89 % prípadov nákazy vírusom HIV na celom svete. Patrí medzi ne 18 krajín subsaharskej Afriky, ale aj Brazília, Čína, India, Rusko a USA. Tieto investície by mali podporiť preventívne programy a antiretrovirálne terapie pre ohrozené skupiny, napríklad pre prostitútky, drogovo závislých ľudí, infikované tehotné ženy a gejov.

Niektorí odborníci však varujú, že podpora liečby nie je jediná možnosť, ako dostať AIDS pod kontrolu. Preventívne opatrenia, ako sexuálne vzdelávanie, prístup k účinnej antikoncepcii a zdravotnej starostlivosti sú tiež veľmi dôležité, vedú k zmene medziľudského správania a k zníženiu prenosu pohlavných chorôb. Vírus HIV nezmizne, ale je stále viac spôsobov, ako mu nielen predchádzať, ale ho aj liečiť.

Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články