Allianz-SP: Autá, ktoré nepatria do starého železa


			Allianz-SP: Autá, ktoré nepatria do starého železa
15.1.2015 Produkty

 

  • Allianz – SP je hrdým poisťovateľom 225 veteránov
  •  Historickým vozidlom je motorové vozidlo, ktoré má preukaz vydaný Medzinárodnou organizáciou historických vozidiel FIVA
  • Výška PZP pre historické vozidlá je v Allianz – SP zvýhodnená

 

 

Historické vozidlá na našich cestách denne nevídame. Najväčšia pravdepodobnosť, kedy na ne môžeme v premávke natrafiť, je obdobie zrazov a výstav veteránov. Každý skutočný veterán je pýchou svojho majiteľa a tiež pomerne drahou záležitosťou.

Máte doma veterána?

Dobový automobil svojou eleganciou a retro vzhľadom zaujme nejedného motoristu. Aby mohol byť oficiálne označený ako veterán, musí spĺňať niekoľko kritérií. Iba tak môže získať preukaz historického vozidla vydaný príslušným národným orgánom Medzinárodnej organizácie historických vozidiel FIVA. Prvou podmienkou je, že vozidlo musí byť staršie ako 30 rokov a nesmie byť používané v každodennej premávke.

Ďalej by malo byť v dobrom technickom a historicky zodpovedajúcom stave. Na základe rozsahu úprav a veku sa veterány delia do rôznych kategórií. V prípade, že je nutná renovácia, vypracovanie interiéru a exteriéru musí byť v originálnom prevedení, alebo čo najbližšie kopírovať dobovú dokumentáciu.

Výhodné PZP

Historické vozidlá sú svojím charakterom špecifické, a to aj z pohľadu poisťovne. Allianz – Slovenská poisťovňa poskytuje povinné zmluvné poistenie 225 historickým vozidlám. „Naše občianske združenie zastrešuje približne 600 majiteľov veteránov. Už desiatky rokov poisťujú svoje historické vozidlá práve v Allianz – Slovenskej poisťovni. Keďže udržiavať veterána vo forme je veľmi nákladné, sme radi, že nám poisťovňa vyjde v ústrety výhodnou sadzbou poistného,“ hovorí Emil Môcik z Asociácie historických vozidiel SR. Asociácia zastrešuje približne 1000 vozidiel s historickým preukazom a eviduje 10 000 áut starších ako 30 rokov.

Ak má veterán preukaz historického vozidla, má aj zvýhodnenú sadzbu povinného zmluvného poistenia. V prípade historických vozidiel vybavených zvláštnym  evidenčným číslom „H“ platia ich majitelia ročné poistné vo výške 1/12 zo štandardnej výšky poistného v PZP, pri historických vozidlách s bežným evidenčným číslom je ročné poistné vo výške 1/4 zo štandardnej výšky poistného v PZP.

V takomto prípade je potrebné preukázať, že veterán má preukaz historického vozidla. V obidvoch prípadoch klientom s bezškodovým priebehom ponúka Allianz – SP aj bonus a ďalšie zľavy. Ak však ide o staré alebo staršie vozidlo bez historického preukazu, PZP preň platí štandardne ako pre bežné vozidlo.

Nehody veteránov

Automobily, ktoré sú často staršie ako ich majitelia, so sebou prinášajú aj potenciálne riziko. I keď sú ich vodiči na cestách obozretnejší a ročne prejdú len približne sto kilometrov, rýchlo sa môžu dostať do situácie, kedy sa ich veterán stáva nebezpečným, či už pre nich alebo pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Allianz centrum pre technológie (AZT) sa preto v nedávnej štúdii zaoberalo najbežnejšími príčinami týchto nehôd.

Výsledky štúdie ukázali, že pre veterány sú rizikové nehody, ktorým by sa pravdepodobne moderné autá za rovnakých podmienok vyhli. Štandardným príkladom sú kolízie, ktorých príčinou je zlé vyhodnotenie rýchlosti veteránu v porovnaní s moderným vozidlom. Nehodu môže spôsobiť aj obmedzený výhľad vodiča historického vozidla na cestu či omnoho menší výkon bŕzd, na ktorý vodiči niekedy zabúdajú. Slovenskí majitelia veteránov však jazdia opatrne a bezpečne. „Za posledných 12 rokov evidujeme na cestách len jednu dopravnú nehodu veterána,“ dodal Emil Môcik.

Alianz-SP

Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články