Výpredaj pokračuje: AXA a AIG sa zbavujú svojich aktivít


			Výpredaj pokračuje: AXA a AIG sa zbavujú svojich aktivít
7.9.2021 Zahraničie

Nový deal v južnej Ázii: veľká britská banka HSBC kupuje dcérsku spoločnosť AXA v Singapure. A americký AIG potom, čo sa zbavil časti svojej životnej divízie, teraz ponúkol na predaj aj odvetvie kybernetického poistenia. 

AXA pokračuje vo svojom „ozdravnom procese" v súlade so stratégiou a ohlásila odpredaj singapurskej dcéry. Kúpna cena, za ktorú spoločnosť získala banka HSBC, šplhá podľa oznámenia z AXA k 575 miliónom USD (asi 487 miliónov eur). Transakcia má byť uzavretá v prípade, že sa proti tomu nevyslovia príslušné úrady, v štvrtom štvrťroku 2021. AXA už oznámila, že za rok 2021 počíta skupina podľa všetkého s negatívnym výsledkom vo výške cca 160 miliónov EUR.
 
Šéf AXA v regióne Ázie a Afriky Gordon Watson o chystanom predaji spoločnosti v Singapure vyhlásil: „Transakcia je ďalším krokom na ceste k zjednodušeniu našej skupiny. V súlade s koncernovou stratégiou sa chceme sústrediť na kľúčové trhy, kde disponujeme potrebnou veľkosťou, angažujeme sa vo výnosných odvetviach a máme silný rastový potenciál. V Ázii máme jedinečné aktíva na etablovaných trhoch sa solídnou perspektívou. Tam realizujeme predovšetkým našu víziu na poli zdravotných i majetkových odborov a ponúkame klientom kvalitné produkty a služby."
 
Zástupcovia holdingu HSBC ocenili dôležitú akvizíciu, vďaka ktorej budú môcť svoje plány v celej Ázii ďalej rozvíjať. „Získavame dobrý obchod, ktorý sa dobre hodí k našim existujúcim aktivitám a nášmu statusu vedúceho poskytovateľa služieb pre správu aktív a poistenia v Ázii," komentoval nákup Noel Quinn, predseda predstavenstva holdingu HSBC.
 
AXA Singapur je teraz ôsma najväčšia životná poisťovňa a piata najsilnejšia majetková a úrazová poisťovňa v krajine. Vďaka akvizícii sa stane spoločnosť HSBC Life Singapore 7. najväčším životným poisťovateľom a 4. najväčším zdravotným poisťovateľom pre retailových klientov, disponujúcich viac ako 600 000 získanými poistných zmluvami v odvetviach život, zdravie, majetok a úraz navyše.
 
Už v júni 2021 získala 70 % podiel na spoločnosti AXA Affini Life Insurance a tiež 53 % účasť na AXA Affini General Insurance Joint Venture v Malajzii. Začiatkom januára 2021 prevzala Generali tiež dcérsku spoločnosť AXA v Grécku. 

AXA predáva aj inde

 
Vlani na konci novembra AXA informovala o rokovaniach s Gulf Insurance Group (GIG) o odpredaji poisťovacích aktivít na Strednom Východe. Tie zahŕňali akcionárske podiely v spoločnostiach AXA Gulf, AXA Cooperative Insurance Company a AXA Green Crescent Insurance Company. GIG je najväčší poisťovateľ v regióne Perzského zálivu, opierajúci sa o globálnu silu a expertné know-how Fairfax, rovnako ako o regionálnu znalosť trhu sprostredkovanej spoločností Kipco, jeho akcionárov.
 
Jedna časť transakcie sa týkala tiež Yusuf Bin Ahmed Kano (YBA Kano), jedného z najväčších konglomerátov v Perzskom zálive, ktorý predal svoje akcionárske podiely v AXA Gulf a AXA Cooperative Insurance Company.
 
Vo februári 2020 bola verejnosť informovaná o podpise dohody o prevzatí spoločností AXA v Českej republike, na Slovensku a v Poľsku koncernom UNIQA so sídlom vo Viedni. Pri tejto transakcie za približne miliardu eur už closing vo všetkých troch krajinách prebehol. V Poľsku už bolo potom zlúčenie dokončené tento rok na jar, v ČR a v SR prebehlo teraz v lete. 

Kybernetické poistenie AIG na predaj

 
Tiež americký gigant AIG v poslednej dobe predáva niektoré svoje divízie. Potom, čo sa nedávno zbavil úspešne časti svojho životného segmentu, chce teraz uskutočniť ďalší odpredaj. Tentoraz pôjde o odvetvie kybernetických rizík. Potom, čo spoločnosť Blackstone prevzala 9,9 % životného poistenia a zabezpečenia na starobu za 2,2 miliardy USD, je teraz pravdepodobné, že AIG teraz ešte ponúkne väčší podiel. Vyhlásil to Peter Zaffino, prezident a CEO AIG v rozhovore s analytikmi.  
 
V odbore kybernetického poistenia AIG sprísnila podmienky. Podľa CEO Petera Zaffino chce koncern svoje angažmán v kybernetických rizikách redukovať. Pomocou užších podmienok sa chce brániť rastúcim stratám v tejto oblasti. Nebezpečenstvo spojené s ransomware, ale aj všeobecné kybernetické riziká majú tendenciu podstatne rásť. 
 
O tom nepochybujú už ani štátnici - nedávno o téme diskutovali  americký prezident Joe Biden s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Dôvodom rozhovorov na najvyššej úrovni bol fat, že za kybernetickými útokmi čoraz viac stoja  štáty buď aktívne, alebo také, ktoré takéto aktivity trpia. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články