Strach Rakúšanov z nezamestnanosti zvýšil Covid-19 na štvornásobok


			Strach Rakúšanov z nezamestnanosti zvýšil Covid-19 na štvornásobok
25.6.2020 Zahraničie

Aktuálne doznievajúca kríza okolo pandémie dramaticky zmenila základné starosti ľudí.

Aktuálna štúdia agentúry Ipsos ukazuje, že pre viac ako polovicu Rakúšanov (56 %) predstavuje najväčšiu obavu aktuálne strach o prácu. 

V porovnaní s vlaňajším „necovidovým" rokom 2019 vystúpal počet ľudí u susedov, ktorí sa boja straty svojho zamestnania, na štvornásobok. Na druhom mieste sa v početnosti starostí objavuje núdza a sociálna nerovnosť, pomyselný bronz patrí strachu o zdravie. 

V Rakúsku sa 56 % respondentov vo veku od 16 do 74 rokov bojí najviac o svoju prácu. Karoline Sederl-Bartosch, šéfka rakúskej divízie agentúry Ipsos tento posun komentovala: „Nárast práve v tejto oblasti bolo síce možné s ohľadom na situáciu očakávať, však prekvapuje jeho dimenzia. Aj inde bola nezamestnanosť vnímaná ako najväčší strašiak, ale v medzinárodnom porovnaní naše číslo vybočuje: prakticky zodpovedá hodnote z najhoršie zasiahnutého Talianska a ďaleko prekračuje celosvetový priemer 35 %. "

Naopak, v mysliach Rakúšanov „oslabili" niektoré významnejšie obavy z minulého roka: strach z kriminality a násilia, zo silnejúceho extrémizmu, terorizmu a zmeny klímy. K najväčším starostiam patrilo globálne týchto päť bodov (v zátvorke je uvedená hodnota za Rakúsko): 

  • Nezamestnanosť 35 % (56 %)
  • Zdravie 28 % (34 %)
  • Nedostatok, núdze a sociálnu nerovnosť 27 % (37 %)
  • Finančná a politická korupcia 22% (13 %)
  • Kriminalita a násilie 20 % (16 %)

 

Aj v oblasti zdravotníctva vykazuje rakúska populácia vyššie obavy, ako je priemer. Rovnako v medziročnom porovnaní došlo na strmý nárast o 18 %. Z medzinárodného porovnania vyplýva, že najväčší strach z nedostatočnej možnosti chrániť zdravie majú ale Maďari (59 %) a Poliaci (51 %). 

Naopak, niektoré obavy ustúpili trochu do pozadia. Ide o nedávno aktuálne dianie, ktoré však bolo poslednými udalosťami trochu zakryté: kriminalita, zmena klímy a imigranti. Globálna téma zmeny klímy teraz zaujíma napríklad „len" 18% obyvateľstva v Rakúsku, zatiaľ čo vlani to bolo o 10 % viac. Pritom Rakúsko je jedným z hlavných protagonistov boja proti globálnemu otepľovaniu. Ale aj celosvetovo záujem o túto oblasť ochladol.

Pravidelná štúdie Ipsosu s názvom „What Worries the World" sa vykonáva v 29 krajinách každý mesiac. Posledná vlna (realizovaná od 20. marca do 15. apríla) ukazuje na nových dátach jasný obraz toho, ako krízové ​​časy zamiešali názory a postojmi. Ďalšia vlna štúdie bude k dispozícii na prelome mája a júna. V nej sa ukáže, ako nové trendy nastavené pandémiou pretrvávajú. Samozrejme bude záležať na konkrétnom vývoji situácie v sledovaných krajinách.

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články