Smart zariadenia a systémy sú v rakúskych domácnostiach stále obľúbenejšie


			Smart zariadenia a systémy sú v rakúskych domácnostiach stále obľúbenejšie
10.1.2023 Zahraničie

Viac ako ¾ osôb vo veku 16 – 74 rokov v Rakúsku využívajú internet viackrát denne. A súčasne posilňuje rola chytrých aparátov a systémov v domácnostiach. 

Ukazujú to výsledky ankety realizovanej zo strany spolkového úradu Statistik Austria medzi aprílom a júlom 2022 k témam využívania informačných a komunikačných technológií v súkromných domácnostiach. 

Bezmála 6,3 milióna osôb vo veku 16 – 74 rokov využilo v posledných 3 mesiacoch internet. To zodpovedá podielu 94 % populácie v tomto vekovom rozpätí a súčasne znamená mierny medziročný nárast (+1,1 %).


Mohlo by vás zaujímať: PF 2023: Videoprianie Ivana Špirakusa, generálneho riaditeľa spoločnosti INSIA


Prevažná časť (asi 76 %) pritom ide na internet viackrát denne, 82 % minimálne raz denne. Zároveň dochádza k poklesu počtu ľudí, ktorí sú offline: po prvýkrát je toto číslo nižšie ako 5 %. Sem patria ľudia, ktorí doteraz nikdy internet nevyužili.

Patria k nim takmer bezvýhradne osoby staršie ako 55 rokov. V rozmedzí 55-64 rokov nepozná praktické využitie internetu 7 % Rakúšanov, ale najčastejší výskyt takýchto ľudí je u najstarších (u vekovej skupiny 65-74 rokov je podiel 24 %). 

Internet vecí preniká stále viac do rakúskych domácností

Internet vecí znamená prepojenie rôznych aparátov, zariadení alebo systémov cez internet. Prostredníctvom najmodernejších technológií sú medzi sebou jednotlivé predmety spojené.

V privátnej sfére je ich využitie už rozšírené: patrí sem nositeľná elektronika, ako sú inteligentné hodinky, a ďalej aparáty patriace do skupiny Smart Home na prepojenie domácej techniky a zariadenia, alebo s internetom spojené vozidlá. Všetky menované využitia internetu vecí v praxi zaznamenali v porovnaní s posledným dopytovaním v roku 2020 nárast.

Čo je najobľúbenejšie?

Najviac obľuby získavajú aj naďalej smart zariadenia na zábavu. Anketa zisťovala využitie chytrých televízií spojených s internetom, hracích konzol a audio systémov. 67 % respondentov využíva najmenej jednu z týchto možností zábavnej techniky. S odstupom je najčastejšie menovaná smart TV (60 %), nasledovaná hracími konzolami (27 %) a audio systémom (24 %).


Mohlo by vás zaujímať: YOUPLUS zahajuje spoluprácu so Swiss Re


Chytré riešenia pre domácnosť, ktoré vedia riadiť spotrebu energie, prípadne zabezpečovacie zariadenia alebo prístroje a aparáty spojené s internetom, sú v porovnaní so zábavnou technikou skôr minoritne zastúpené, aj keď ale v uplynulých 2 rokoch nabrali pre Rakúšanov na atraktivite.

Podiel osôb, ktoré v ankete uviedli, že smart techniku v domácnosti majú a pracujú s ňou, stúpol z 12 % v roku 2020 na 21 % v tomto roku, čím skočil prakticky na dvojnásobok. Rastúcu obľubu si zaistili hlavne energetické systémy prepojené s internetom riadiacim spotrebu energie pri kúrení a osvetlení. Tie využíva teraz už 15 % účastníkov ankety vo veku 16-74 rokov. 

Nositeľná elektronika, ako chytré hodinky alebo slúchadlá, počítadlá krokov a podobné aplikácie internetu vecí, sú teraz tiež častejšie využité ako pred 2 rokmi. Malé aparáty priamo upevnené na telo má teraz 27 % respondentov, čo v porovnaní s rokom 2020 znamená pokrok o 10 %. 


Mohlo by vás zaujímať: Swiss Re: Vracia sa globálne poistné po miernom poklese opäť k rastu?


Naopak, relatívne slabo sú rozšírené smart aparáty a systémy na meranie zdravotných hodnôt alebo pre starostlivosť o zdravie a telo, tzv. eHealth. Sem patria napríklad smart osobné váhy, tlakomery alebo inteligentné kefky na zuby. Aj tu však došlo od roku 2020 k posunu z 8 % na 12 % zastúpenie medzi oslovenými.

Najmä v najvyšších vekových kategóriách 55+ je však nasadenie smart nositeľnej eHealth techniky najnižšie, okolo 6 %. Zaujímavý je fakt, že v pripojení k internetu „víťazia“ nad ženami muži, u ktorých je podiel zapojených vyšší, a rovnako tak pri internete vecí, s výnimkou eHealth aplikácií. Rozdiel však nie je príliš veľký.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články