Dôchodky v Európe: Rozdiel medzi ženami a mužmi zostáva veľký


			Dôchodky v Európe: Rozdiel medzi ženami a mužmi zostáva veľký
24.3.2021 Zahraničie

V priemere mali penzistky vo veku nad 65 rokov roku 2019 v krajinách EÚ o 29 % nižší dôchodok z verejných zdrojov i súkromného zabezpečenia ako ich mužské náprotivky. V niektorých európskych krajinách robí rozdiel aj 40 %. 

Najväčší rozdiel v rámci európskej dvadsaťsedmičky mali ženy v Luxembursku (o 44 %), zatiaľ čo najvyrovnanejšie boli penzie starobných dôchodcov v Estónsku (rozdiel len 2 %). V žiadnom zo sledovaných 27 krajín ale nebol dôchodok žien rovnaký alebo dokonca vyšší ako mužov. Najväčšia priepasť medzi dôchodkami žien a mužov sú popri Luxembursku v Holandsku (40 %), na Malte (40 %), na Cypre (39 %) a v Rakúsku (37 %).

Na opačnom konci, teda s najmenším rozdielom medzi pohlaviami, sa umiestnili popri Estónsku aj Dánsko (7 %) a Maďarsko (10 %). Hneď na ďalších „najvyrovnanejších" priečkach sú Slovensko (10 %) a Česko (11 %). Ďalšie vyspelé krajiny, ako Švajčiarsko (rozdiel 33 %) alebo Nemecko (36 %) alebo Švédsko (28 %) vykazujú takisto silný nepomer.

Treba však vziať do úvahy aj zamestnanosť žien v produktívnom veku: zatiaľ čo vo vyspelých krajinách je vysoký podiel žien v domácnosti alebo žien s čiastočnými úväzkami v „nových" krajinách EÚ, akými sú práve Česko a Slovensko, panuje mnoho desaťročí tradície plnej zamestnanosti žien a možností limitovaných pracovných úväzkov sú obmedzené. 

Zaujímavý je tiež vývoj v čase. V priemere za EÚ sa tendenčne rozdiel medzi dôchodkami mužov a žien znižujú, aj keď len pomaly: za 10 rokov do roku 2019 o 4,3 %. V Rakúsku prechodne rozdiel dokonca stúpol (2017) a v desaťročnom porovnaní zostáva diferenciácia prakticky nezmenená.

To isté sa týka Švajčiarska, kde po niekoľkých rokoch oscilácie hore a dole došlo medzi rokmi 2018 a 2019 k signifikantnému posilneniu rozdielu medzi penzistkami a penzistami o 2,2 %. Nemci nerovnosť naproti tomu od roku 2014 dôsledne znižujú z pôvodných 46 % na predvlaňajších 36 %. Pritom ich „štartová" hodnota z roku 2010 bola medzi poslednými  menovanými sledovanými krajinami najvyšší: vtedajší rozdiel predstavoval 43 %. 

Zdroj: www.versicherungsjournal.at

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články