Ako odhadujú Rakúšania vývoj úrokov do ďalších mesiacov?


			Ako odhadujú Rakúšania vývoj úrokov do ďalších mesiacov?
1.2.2023 Zahraničie

Podľa ankety počíta necelá polovica Rakúšanov s rastom úrokov pri úsporách aj úveroch.

Pritom analytici finančnej skupiny Erste, ktorá si štúdiu objednala u agentúry Integral, predpokladajú, že Európska centrálna banka ešte vykoná menšie posuny úrokovej miery.

Rakúšania v ankete zo 44 % vyjadrili, že podľa nich dôjde počas nadchádzajúcich mesiacov k rastu úrokov pri sporení aj úveroch. Naopak 6 % respondentov verí, že úroky pôjdu opačným smerom, teda že budú padať dole. Podstatná časť, takmer tretina oslovených (32 %), vyslovila zmiešaný odhad: zatiaľ čo úroky pri úveroch zamieria nahor, úroky pri sporiacich nástrojoch zostanú nezmenené.


Mohlo by vás zaujímať: Koľko musíte zarábať, aby ste si mohli kúpiť byt v novostavbe?


Podiel 13 % opýtaných si myslí, že úroky zostanú tak pri úveroch, ako aj sporiacich inštrumentoch, bude stabilný. 5 % respondentov nedokázalo odpovedať. To sú základné výstupy zo štúdie, ktorú si zadala Erste Bank der österreichischen Sparkassen AG u výskumnej agentúry Integral. Dáta analytici zbierali počas jesene 2022 na vzorke 1 000 osôb vo veku od 14 rokov telefonicky a on-line. 

Ako to vidia analytici banky

Aj keď sa zbesilé tempo inflácie v nadchádzajúcich mesiacoch trochu upokojí, podržia všeobecne ceny hore vysoké náklady na energiu, ceny potravín a naďalej trvajúce problémy v dodávateľsko odberateľských reťazcoch.

Takto popísali blízku perspektívu analytici zamestnaní priamo v Erste. „Preto očakávajú experti Erste Group aj v najbližších mesiacoch ďalšie korekcie úrokovej miery zo strany Európskej centrálnej banky, ktoré by však mali byť už menšie ako v poslednej dobe,“ vysvetlili zástupcovia Integral.

Ako plánujú Rakúšania sporiť a investovať

Viac ako ¾ Rakúšanov v ankete vyhlásili, že plánujú v nadchádzajúcich 12 mesiacoch sporiť alebo investovať. V priemere na to majú podľa svojich vyjadrení pripravených 6 800 EUR.

Opýtaní boli zároveň vyzvaní, aby sa vyjadrili k druhu nástroja, ktorý na tento účel plánujú využiť, pričom im bol predložený zoznam možností. Celá polovica (50 %) uviedla ako inštrument vkladnú knižku alebo sporiacu kartu, čo predstavovalo v porovnaní s 3. kvartálom 2021 mierny pokles (mínus 5 %).


Mohlo by vás zaujímať: Všetko zdražuje! Ako mať v roku 2023 viac peňazí? Pozrite si pár rád


Stavebné sporenie sa páči takmer tretine respondentov (32 %). Aj to však utrpelo medziročne nepatrný ústup (mínus 2 %). S malým odstupom sú ďalšími nástrojmi plánovanými Rakúšanmi životné poistenie (30 %) a dôchodkové pripoistenie (28 %).

V oblasti investícií sa plánuje podľa druhu angažovať vo fondoch 23 % opýtaných, 20 % sa chystá vložiť prostriedky do akcií. Desatina účastníkov ankety nasmeruje svoje peniaze do pôžičiek. Celkovo vyjdú tieto tri množiny investorov na podiel 31 % účastníkov ankety; v porovnaní s rovnakou anketou 2021 ide o pokles o 4 %. 

Zabudnite na vkladnú knižku a sporiaci účet

„Nutná rezerva, vankúš pre prípad potreby – na tieto účely je sporiaci účet ten správny variant,“ komentovala bežnú formu uloženia peňazí v Rakúsku CEO skupiny Erste Gerda Holzinger-Burgstaller na základe výstupov z ankety.

Vkladná knižka stráca na atraktivite, pretože stúpajúce úroky nemôžu vyrovnať stratu kúpnej sily peňazí spôsobenú infláciou. Aby sa človek dokázal efektívne „postaviť“ reálnej strate hodnoty na vkladnej knižke alebo na sporiacom účte, musí sa pustiť do alternatívnych investičných možností a zabudnúť na klasické sporiace nástroje. „Neurobiť vôbec nič je aktuálne celkom iste to najhoršie riešenie,“ uzatvára Gerda Holzinger-Burgstaller.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články