Unilink sa pripája k maklérovi Acrisure. Ivan Špirakus zostáva riaditeľom INSIA


			Unilink sa pripája k maklérovi Acrisure. Ivan Špirakus zostáva riaditeľom INSIA
5.4.2023 Spektrum

Spoločnosť Unilink Group, ktorá je majoritným akcionárom českého poisťovacieho makléra INSIA, oznámila svoje rozhodnutie pripojiť sa ku globálnemu finančnému a poisťovaciemu maklérovi Acrisure. Tento krok má za cieľ urýchliť medzinárodný rast Unilinku a využiť globálny dosah a odborné znalosti Acrisure. Pre českú spoločnosť INSIA sa touto akvizíciou nič zásadné nemení a Ivan Špirakus ďalej pokračuje vo funkcii generálneho riaditeľa. Transakcia bude dokončená po schválení regulačnými orgánmi. Podmienky obchodu neboli zverejnené. 

Skupina Enterprise Investors, popredný Private Equity fond v strednej a východnej Európe, ktorý bol minoritným akcionárom Unilinku od roku 2018, sa rozhodol túto poľskú spoločnosť opustiť. Tím Unilink Group na čele s Igorom Rusinowskim bude naďalej pokračovať v rozvoji firmy ako súčasti globálnej maklérskej firmy Acrisure. 

Enterprise Investors investovali do spoločnosti Unilink v roku 2018 prostredníctvom navýšenia kapitálu na podporu rozsiahleho programu fúzií a akvizícií a čiastočného odkúpenia výmenou za 38,4 % podiel v spoločnosti. Spoločnosť Unilink bola v tom čase lídrom na domácom poľskom trhu a chcela posilniť svoju pozíciu aj expandovať do susedných krajín.

V súčasnosti je Unilink najväčšou distribučnou platformou v oblasti poistenia v strednej a východnej Európe. Posilnila svoje postavenie na poľskom trhu (pod značkou Unilink) a získala silnú pozíciu v Česku a na Slovensku (pod značkou INSIA), v Bulharsku (pod značkou I&G Insurance Brokers), Rumunsku a Moldavsku (pod značkou Safety Broker).

Spoločnosť rástla organicky aj prostredníctvom akvizícií s viac ako 60 add-on akvizíciami realizovanými od momentu akcionárskeho vstupu Enterprise Investors. Počas tohto obdobia spoločnosť Unilink nielenže zvýšila úroveň profesionality a digitalizácie, ale tiež rozšírila pridanú hodnotu svojich služieb vytvorením dvoch nových platforiem, tzv. generálnych zástupcov pre upisovanie poistenia (Managing General Agent – MGA) v Poľsku a Rumunsku poskytujúcich komplexné služby pre poisťovne.


Mohlo by vás zaujímať: INSIA oslávila 30 rokov. Má najviac zazmluvnených poisťovní na trhu


Rast hrubého predpísaného poistného spoločnosti Unilink o približne 400 % za štyri roky je len jedným z ukazovateľov jej silnej pozície na trhu. Konkrétne hrubé poistné za rok 2022 predstavuje 1,3 miliardy EUR v neživotnom aj životnom poistení.

Unilink Group je prítomná vo všetkých distribučných kanáloch so silným zameraním na distribúciu v spolupráci s poisťovacími zástupcami. Unilink prevádzkuje v celej strednej a východnej Európe sieť 15 000 externých partnerov a 2 500 predajných kancelárií. Ročne uzavrie takmer sedem miliónov poistných zmlúv.  

„Päť rokov spolupráce so spoločnosťou Enterprise Investors je výhrou pre obe strany. Z lídra na trhu distribúcie poistenia v Poľsku sme zo spoločnosti Unilink vytvorili najväčšieho hráča v strednej a východnej Európe, ktorý je na čele tohto segmentu v šiestich krajinách a pôsobí prostredníctvom všetkých distribučných kanálov. S podporou Enterprise Investors sme dosiahli pozoruhodný rast a vybudovali si pevnú pozíciu do budúcnosti.

Veríme, že partnerstvo s Acrisure nám pomôže stať sa súčasťou najväčšej platformy pre distribúciu poistenia v Európe, čo je náš ďalší cieľ a dlhodobá ambícia. Zdieľame rovnaké hodnoty a podnikateľskú DNA s veľmi silným zameraním na podnikavosť, fúzie a akvizície a poskytovanie špičkových služieb. Náš tím je nesmierne nadšený, že sa môžeme stať akcionármi spoločnosti Acrisure, pokračovať v expanzii ako súčasť globálnej firmy a zároveň využívať jej schopnosti a technológie na našich trhoch,“ povedal Igor Rusinowski, generálny riaditeľ Unilink Group. 


Mohlo by vás zaujímať: Igor Rusinowski, UNILINK: INSIA nám pomôže byť #1 medzi európskymi distribútormi


Americká spoločnosť Acrisure bude podporovať rast Unilinku v Európe a poskytne svoje medzinárodné know-how v oblasti distribúcie, technológií, poistenia, vzťahov s poisťovateľmi a prístup na kapitálové trhy.

Je vzrušujúce priniesť značku Acrisure do strednej Európy! V posledných rokoch sme Unilink premenili z lídra na trhu distribúcie poistenia v Poľsku na najväčšieho hráča v strednej a východnej Európe stojaceho na čele segmentu v šiestich krajinách a pôsobiaceho vo všetkých distribučných kanáloch,“ komentoval generálny riaditeľ Unilink Group. 

Úloha českej spoločnosti INSIA

V exkluzívnom rozhovore pre portál oPojištění.cz sa Igor Rusinowski ku koncu roka 2022 vyjadril k pôsobeniu spoločnosti Unilink na tuzemskom trhu: „Spoločnosť INSIA je vyspelá, rozvinutá a dobre zavedená firma. Preto v žiadnom prípade nebudeme rozbíjať niečo, čo skvele funguje. Naopak. Do budúcnosti sa tešíme, že od INSIA získame osvedčené postupy a trhové metodiky, ktoré by sme potom radi implementovali vo všetkých geografických oblastiach, v ktorých pôsobíme. Ide predovšetkým o nastavenie „franšízového“ procesu, o oblasť vývoja IT platformy a o skúsenosti pri komunikácii s klientmi.

Do spoločnosti INSIA potom plánujeme preniesť naše znalosti a zručnosti z iných trhov. Pôjde prevažne o oblasť akvizícií ďalších distribútorov, o vývoj nových produktov, uvádzanie nových poisťovateľov na trh prostredníctvom modelu MGA a o rozvoj nových distribučných kanálov. Tešíme sa tiež na to, že budeme môcť ťažiť z dobre nastavených vzťahov s poisťovateľmi na úrovni strednej a východnej Európy.“ 


Mohlo by vás zaujímať: INSIA je súčasťou skupiny UNILINK, Ivan Špirakus zostáva generálnym riaditeľom


Pokiaľ to s regiónom strednej a východnej Európy myslíte vážne, musíte skrátka a dobre pôsobiť podľa Igora Rusinowskiho v Českej republike a na Slovensku. Priaznivá makroekonomika, rozvinuté a veľké poistné trhy, najvyššia penetrácia poistenia v strednej a východnej Európe a veľkosť „peňaženky“ zákazníkov v týchto krajinách sú kľúčovými atribútmi.

Napriek tomu, že existujú určité rozdiely, sú v hlavných charakteristikách český a slovenský trh veľmi podobné Poľsku, a to vrátane správania spotrebiteľov.

„Spoločnosť INSIA sme pozorne sledovali niekoľko rokov a zaujalo nás jej vedúce postavenie na trhu pod vedením Ivana Špirakusa. Spoločnosť INSIA zdieľa naše základné hodnoty, ako sú podnikavosť, ambície a profesionalita. INSIA zvládla franšízový model, vyvinula unikátnu, vysoko funkčnú IT platformu a dobre sa stará o vlastnú značku.

Spoločnosť bola tiež viac ako dekádu členom globálnej siete MARSH, čo jej pomohlo posunúť sa na vyššiu úroveň vo všetkých kľúčových aspektoch. Som si istý, že z jej úspechov budeme ťažiť na všetkých našich trhoch. A dovolím si tiež jednu osobnú poznámku – Ivan Špirakus je skúsený líder, uznávaný manažér a vedúca osobnosť celého českého poistného trhu, ide jednoznačne o výnimočného profesionála, s ktorým budem rád zdieľať podnikateľskú budúcnosť našich spoločností,“ dodal Igor Rusinowski.

O spoločnosti Acrisure

Acrisure je finančne technologická a poisťovacia spoločnosť so sídlom v Grand Rapids, Michigan, USA. Spoločnosť úspešne kombinuje ľudský prístup a najmodernejšie technológie pri poskytovaní širokej škály produktov, vrátane poistenia, zaistenia, kybernetických služieb a ďalších.

Počas posledných deviatich rokov vzrástli čisté príjmy Acrisure z 38 miliónov dolárov na viac ako 4 miliardy dolárov, a dnes zamestnáva viac ako 14 000 kolegov v 21 krajinách. Pre sledovanie noviniek a aktualizácií sledujte www.acrisure.com.

Zdroj: INSIA oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články