Slováci sú pri hypotékach stále pri chuti


			Slováci sú pri hypotékach stále pri chuti
17.8.2021 Tlačové správy

Najviac žiadostí o úver je v rozmedzí od 100- do 150-tisíc eur. Žiadatelia chcú splácať 30 až 40 rokov.

Hoci podmienky na získanie hypotéky sa z roka na rok sprísňujú, Slováci sú v zadlžovaní sa pri zaobstaraní bývania stále pri chuti. Ako vyplýva aj zo štatistík spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, jednej z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku, najviac žiadostí o úver je v rozmedzí 100- až 150-tisíc eur.

Evidujeme však aj veľké množstvo žiadostí o úvery v objeme 200-tisíc eur a viac. Pokiaľ klient spĺňa podmienku maximálneho veku žiadateľa o úver, tak si spravidla vyberá najdlhšiu možnú dobu splatnosti, a teda 30, prípadne, ak je možné, tak aj 40 rokov,“ spresňuje Marek Sokol, junior garant pre sporenie a úvery UNIVERSAL maklérsky dom.

Doba hypotékam stále praje

Ako podotýka odborník, najčastejšími žiadateľmi sú aj vzhľadom na podmienky ľudia zamestnaní na trvalý pracovný pomer, resp. dosahujúci príjem zo závislej činnosti. „Avšak máme množstvo prípadov, kedy o úver žiadajú podnikatelia, prípadne zamestnanci s príjmom zo zahraničia. V takýchto prípadoch je, samozrejme, proces schvaľovania úveru podstatne zložitejší a prísnejší,“ vysvetľuje.

Hoci v najväčšej miere klienti žiadajú o úver z dôvodu kúpy nehnuteľnosti, prípadne na jej rekonštrukciu, sú tiež prípady, kedy využijú možnosť tzv. bezúčelového úveru a peniaze investujú inam. Ako však ukazujú údaje UNIVERSAL maklérsky dom, napriek neustálym sprísneniam doba hypotékam praje.

Momentálne je taká doba, kedy sa banky v rámci jednotlivých kampaní predbiehajú v tom, ktorá klientovi poskytne lepšie podmienky ,“ konštatuje odborník. Enormný záujem je tak aj o refinancovanie. Najčastejším dôvodom je zníženie mesačnej splátky, konsolidácia, teda spojenie hypotekárneho úveru spolu so spotrebným úverom či úvermi, alebo navýšenie úveru,“ vysvetľuje Marek Sokol.

Nástrahy refinancovania

Refinancovať úver sa síce dnes vďaka akciám bánk oplatí, no treba si uvedomiť, že sa oplatí najmä vtedy, ak sú nové podmienky v konečnom dôsledku výhodnejšie, ako v predchádzajúcej banke. Dôvodov na refinancovanie pritom môže byť viacero. Často je tu zámer navýšiť úver, no tu odborník upozorňuje: „Pokiaľ je žiadosť o väčšie navýšenie ako 5 %, resp. 2 000 eur, čo sú podmienky pre tzv. čisté refinancovanie, klient si musí vybrať banku, ktorá mu takéto navýšenie bude akceptovať, nakoľko v tomto prípade sú podmienky prísnejšie,“ hovorí Marek Sokol.

Ako dodáva, najčastejšou chybou je, že si žiadatelia nedávajú pozor aj na iné parametre, ako len úroková sadzba. „Nie vždy je nižšia úroková sadzba výhra pre klienta. Treba si určite spočítať napríklad aj poplatky za vedenie účtu, prípadne ďalšie poplatky, aby sa nestalo, že klient síce bude mať nižšiu úrokovú sadzbu, no v konečnom dôsledku zaplatí i tak viac,“ dodáva.

Hypotéka či stavebné sporenie?

Stále vysoký záujem o hypotekárne úvery vidí odborník v ich aktuálne výhodnejších úrokových sadzbách, no obrovskou výhodou je podľa neho tiež fakt, že oproti stavebným sporeniam nie je potrebné dokladovanie jednotlivých faktúr pri výstavbe alebo rekonštrukcii nehnuteľnosti. „Naopak stavebné sporenie je výhodnejšie práve pri dofinancovaní hypotéky, keďže v takomto prípade môže byť doba splatnosti namiesto 8 až 25 rokov. Klient tak má výrazne nižšiu mesačnú splátku, čo mu môže významne pomôcť,“ dodáva Marek Sokol z UNIVERSAL maklérsky dom.

Zdroj: UNIVERSAL maklérsky dom

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články