Leto 2014 bolo v hypotékach rekordné


			Leto 2014 bolo v hypotékach rekordné
17.10.2014 Tlačové správy

Leto 2014 bolo v hypotékach najsilnejšie v histórii: po júli bol rekordný aj august, keď objem úverov na bývanie dosiahol 374,85 mil. eur, čo je medziročný nárasto 10 %. „Tohtoročné leto potvrdilo, že nehnuteľnosti kupujeme prakticky rovnomerne počas celého roka. V júli a auguste si ľudia na nehnuteľnosti požičali o vyše 82 miliónov eur viac ako v rovnakom období minulý rok.

 

 

Trend posilňuje aj refinancovanie, pri ktorom ľudia menia starší úver za novší s nižším úrokom priebežne celý rok,“ hovorí Mgr. Marta Kľocová, MBA, riaditeľka odboru produktmanažmentu a analytického centra OVB Allfinanz Slovensko.

V auguste pokračovali v poklese aj úrokové sadzby: priemerný úrokpodľa štatistík NBS dosiahol nové historické minimum3,17 % (oproti 3,21 % v júli). „Kúpa vlastného bývania je dnes najvýhodnejšia v histórii. Úrok nikdy nebol nižší, priemerný meter nehnuteľnosti na bývanie stojí 1211 eur, čo je o 21,8% menej oproti 2. štvrťroku 2008, kedy bolo bývanie najdrahšie,“ dodáva M. Kľocová.

Dokonca priemerná úroková sadzbanových aj refinančných úverov na bývaniepri prechode do inej banky pohybuje okolo 2,5 %.„Štatistiku NBS čiastočne zvyšujú drahšie stavebné medziúvery. Na základe našich skúseností vieme, že pri úvere je možné získať úročenie okolo 2,5 %. Vyplýva to zo štatistík úverov na bývanie v zmluvách, ktoré uzatvorilo OVB,“dopĺňa M. Kľocová.

 

OVB očakáva rastúci záujem o hypotéky a pokračujúci pokles úrokov

Rast úverov poháňajú ľudia v strednom veku 30-39 rokov, ktorí čerpajú viac ako polovicu všetkých poskytnutých úverov na  bývanie. „Je to práve silná generácia tridsiatnikov, ktorá vo veľkom rieši založenie rodiny a obstaranie vlastného bývania. Ak k tomu pridáme silné refinancovanie starších úverov vďaka lepším podmienkam, očakávam, že záujem o úvery na bývanie bude ďalej stúpať.

Predpokladám, že september bude atakovať rekordné májové čísla. Pri úrokoch môžu ľudia čakať pokračujúce znižovanie úrokov, aj keď sadzby budú klesať len mierne. Navyše banky sa budú snažiť zatraktívniť hypotéku doplnkovými službami, čím ušetria klientom ďalšie náklady,“ dodáva M. Kľocová.

 

Klienti sú náročnejší  -  novostavby sa cenovo blížia staršiemu bývaniu

Trh nehnuteľností je dynamickejší aj vďaka približovaniu cien novostavieb a starších, plne zrekonštruovaných  nehnuteľností. „V porovnaní s minulosťou stúpajú požiadavky rodín na štandard, napríklad v podobe samostatnej izby pre každé dieťa. Vnímame, že nároky klientov v ekonomicky silných oblastiach spôsobili, že sa zmenšuje rozdiel medzi cenou zrekonštruovanej nehnuteľnosti a novostavby. Tá sa stáva dostupnejšou a z dlhodobého pohľadu aj zaujímavejšou pre tých, ktorí oceňujú energetickú nenáročnosť a lacnejšiu prevádzku,“ vysvetľuje M. Kľocová.

 

Trh môže pocítiť zamedzenie 100 % prefinancovania

Otázne je, ako do vývoja záujmu o hypotéky zasiahnu snahy o zamedzenie stopercentného prefinancovania. „Je možné, že k úverom sa nedostanú ľudia, ktorí nemajú vlastné zdroje a dostatočný vstupný kapitál. Banky tak prídu o klientov, ktorým pritom nerobila problém pravidelná mesačná splátka,“ zamýšľa sa M. Kľocová.

 

OVB Allfinanz Slovensko 

Zdroj: OVB Allfinanz Slovensko  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články