Inflácia a spaľovanie hotovosti: spoločnosti budú čeliť zadlženiu


			Inflácia a spaľovanie hotovosti: spoločnosti budú čeliť zadlženiu
30.9.2022 Tlačové správy

Spoločnostiam na oboch stranách Atlantiku sa v poslednej výsledkovej sezóne darilo lepšie, ako analytici očakávali. 

Prognózy však naznačujú oslabenie dynamiky, v 3. a 4. štvrťroku možno očakávať pokles. Vyplýva to z najnovšej analýzy poisťovne pohľadávok Allianz Trade.

Starý kontinent v uplynulom období prekvapil najviac. Takmer dve tretiny európskych spoločností prekonali očakávania týkajúce sa tržieb a priemerné tempo rastu tržieb bolo 16,4 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom (v Eurozóne 12,5 %). V Spojených štátoch 63 % spoločností tiež prekonalo odhady a tržby medziročne vzrástli o 15,9 %.


Mohlo by vás zaujímať: Nemecko: Poisťovatelia očakávajú utlmenie podnikateľského výkonu. Prečo?


Výraznejšie rozdiely ale panovali v rámci vykázaných ziskov na akciu. Zatiaľ čo v Európe sa medziročne zvýšili o 18,5 % (v Eurozóne o 4,7 %), v USA sa zvýšili len o 2,1 % (celosvetovo o 0,9 %). Naznačuje to, že spoločnosti na starom kontinente boli v porovnaní so svojimi americkými partnermi schopné lepšie absorbovať rastúce výrobné náklady.

Pri pohľade na výsledky podľa odvetví sa mimoriadne darilo energetike a doprave, kde globálne tržby medziročne vzrástli o 62,3 %, resp. o 31,5 %. Na druhej strane v Európe v dôsledku nedostatku polovodičov a s tým spojeného poklesu objemu výroby najviac utrpel automobilový priemysel, ktorý sa prepadol o viac ako 11 %.

Očakáva sa spaľovanie hotovosti

Inflácia bude mať výrazný vplyv na výsledky za 3. a 4. štvrťrok, najmä v USA, kde sa problémy s rastom cien začali skôr. Okrem toho však spoločnosti vo viacerých krajinách začínajú spaľovať hotovosť, ako ukazuje Allianz Trade Cash-burning index. V prvej polovici tohto roka dosiahli hotovostné rezervy nefinančných spoločností rekordnú úroveň, ale časť týchto nárastov pochádza z nových úverov.


Mohlo by vás zaujímať: Hypotekárny trh pomaly spomaľuje, záujem upadá. Prognózy na trhu s bývaním prekvapujú


Jedným z dôvodov zrýchleného čerpania peňažnej zásoby sú požiadavky na rast pracovného kapitálu vyvolané infláciou. Za prvý polrok 2022 sa celkové zásoby v porovnaní s koncom roka 2021 zvýšili o +5 dní obratu v USA a o +7 dní v Európe.

Spoločnosti, odvetvia aj krajiny budú čeliť výzvam

Spoločnosti, priemyselné odvetvia a dokonca aj krajiny tak v súčasnosti čelia a budú čeliť rôznym výzvam.

V Európe by energetická kríza mohla byť veľkou ranou najmä pre energeticky náročné odvetvia (energetika, papierenský priemysel, kovovýroba, železničná doprava, chemický priemysel atď.), zatiaľ čo silný dolár by mohol poškodiť vývozné odvetvia v USA.

Súhrnná tabuľka rizík a zraniteľných sektorov

 Riziko

 

Zdroj: Allianz Trade

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články