Toto sú najčastejšie príčiny škôd na majetku. Možno im prechádzať, ak myslíte na prevenciu


			Toto sú najčastejšie príčiny škôd na majetku. Možno im prechádzať, ak myslíte na prevenciu
12.9.2022 Škody

Možno ste už zažili situáciu, keď ste pre drobnú chybu či nepozornosť v domácnosti prišli o tisícky eur. Ak nie, gratulujeme a želáme, nech sa to nikdy nestane! 

Pretože niekedy skutočne stačí maličkosť a na majetku vzniknú veľké škody. Na čo si dať pozor?

Podľa skúseností poisťovní, ktoré škody vzniknuté na majetku likvidujú, najčastejšou príčinou ich vzniku je spomínaná nepozornosť. V čase, keď nie je jednoduché získať nehnuteľnosť, je až prekvapujúce, ako málo pozornosti venujeme jej údržbe.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sú slovenské domácnosti pripravené na zlé finančné časy? Prieskum ukázal toto


Dbáme síce na to, aby sme mali pokosený trávnik a poliatu zeleň a taktiež aby poriadok a čistota boli v našich domovoch na prvom mieste. No už menej sa staráme o to, aby sme čo najdlhšie zachovali dobrý stav nášho majetku. 

„Majitelia domov a bytov často nevenujú pozornosť vonkajšej kontrole nehnuteľnosti a rizikám, ktoré môžu nastať v dôsledku zanedbania údržby záhrady a stavieb na pozemku,“ delí sa o skúsenosti Pavol Ondruška, vedúci odboru likvidácie PREMIUM Poisťovne. 

Voda je živel, ktorý treba mať pod kontrolou najviac

V domácnostiach vždy napácha najviac škôd voda. Stačí, aby praskla malá hadička a voda je za krátky čas všade. Navyše, škodu spôsobí nielen na vašom, ale veľmi často aj na majetku susedov. Neraz sú to najmä zničené podlahy, koberce a nábytok, mokré stropy...


Mohlo by vás zaujímať: Swiss Re Institute: Aký bude vývoj svetového poisťovníctva v období 2022 – 2023?


Vodovodné škody sú najčastejšie škody, s ktorými sa v domácnosti stretávame,“ potvrdzuje P. Ondruška. „Nepríjemnú a rozsahom veľkú škodu v nehnuteľnosti spôsobuje prasknutie prívodu vody do umývadla či WC. Následkom je únik veľkého množstva vody za krátky čas, ktorý spôsobí obrovské škody na vlastnom aj cudzom majetku. Prívodná vodovodná hadička stojí pár eur a jej výmena alebo kontrola zaberie len minúty. Treba si uvedomiť, že maximálna bezpečná životnosť takejto hadičky býva 2-5 rokov. Škodám možno predchádzať tiež používaním prepäťových chráničov.“ 

Opravy a údržba majetku vlastnými rukami 

Je pochopiteľné, že v domácnosti sa snažíme opraviť či urobiť si čo najviac vecí vlastnými silami. Prerobiť kúpeľňu, opraviť pretekajúcu toaletu, zrenovovať kuchyňu, nainštalovať klimatizačnú jednotku...

Pre šikovného domáceho majstra je to výzva aj zábava a v rodinnom rozpočte ostane viac peňazí.
Svojpomocné práce sa však nemusia vyplatiť v momente, keď ich robí niekto bez znalostí a praxe. Vtedy môže nastať situácia opačná a namiesto šetrenia má rodina extra výdavky s opravami, nápravami či škodami na vlastnom či cudzom majetku. Práve bytové škody sú v štatistickej prevahe oproti škodám v domoch.

„Najviac škôd vzniká pri bytoch, pretože škoda v byte a v domácnosti bytu má často vplyv aj na ostatných obyvateľov domu. Dôsledkom jednej majetkovej škody nastáva poškodenie majetku viacerých susedov,“ potvrdzuje likvidátor. 

Postup vašich svojpomocných prác si preto najskôr dobre naštudujte, overte, prípadne sa poraďte s odborníkom. Keď je všetko hotové, nezabudnite na dôslednú kontrolu. Lebo aj také zapojenie práčky k prívodu vody môže byť niekedy fuška.

Pre každý prípad je rozumné sa poistiť. „Každá nehnuteľnosť a domácnosť by mala byť poistená kombináciou majetkového a zodpovednostného poistenia. Je vhodné poradiť sa pritom aj s maklérom, ktorý odporučí všetky druhy dôležitých pripoistení,“ radí P. Ondruška z PREMIUM Poisťovne.

Kontrola a revízie sú základom prevencie škôd na majetku

Poistenie, samozrejme, nezaručuje, že nevzniknú škody a s nimi spojené nepríjemnosti. 

„V prípade, že máme poistený dom so záhradou, je dôležité venovať pozornosť stavu starších drevín. Škodám predchádzame aj vykonávaním pravidelných kontrol komínových zariadení, plynových spotrebičov a elektrospotrebičov, hlavne ak sú po záruke alebo po životnosti,“ odporúča likvidátor Pavol Ondruška.

Väčšinu týchto kontrol si môžete urobiť aj sami, na iné si zavolajte odborníkov. Dôležité je, aby sa robili pravidelne a dôkladne. S prípadnými otázkami určite pomôžu kamaráti, internet a dobré magazíny pre domácich majstrov.

Ako predchádzať škodám na majetku?

  • Pravidelne udržiavajte, čistite a kontrolujte spotrebiče v kuchyni a v iných priestoroch domácnosti. Ak opúšťate domov na dlhší čas, to, čo nevyhnutne nemusí byť zapojené v sieti, vytiahnite z elektrickej zásuvky.
  • Škody veľkého rozsahu dokážu pri silnom vetre alebo búrke narobiť predmety, ktoré môže vietor vyvrátiť alebo odniesť. Uistite sa, že pred opustením domu či bytu máte pozatvárané okná a v okolí domu je všetko pripevnené alebo odložené. Ak vám napríklad uletí slnečník a padne susedovi na auto, pôjde o škodu za niekoľko tisíc eur.
  • Okrem elektrospotrebičov venujte pravidelnú pozornosť sanite a zariadeniam napojeným na vodu. Odpady treba čistiť, tesnenia a hadičky udržiavať funkčné a bez poškodení. Pri dlhšej neprítomnosti radšej prívod vody odstavte.
  • Ak si niečo doma sami inštalujete alebo opravujete, opakovane skontrolujte, či po prácach všetko správne funguje.
  • Predvídajte a radšej rátajte s najhorším scenárom. Vtedy si všimnete aj veci, ktorým by ste inak ani nevenovali pozornosť (zle pripevnená sieťka na okne, detský bicykel len tak opretý o stenu domu...).
  • Majte uzatvorené poistenie majetku a poistenie zodpovednosti za škody tretím stranám. Vyjde vás to pár eur mesačne v porovnaní s peniazmi, ktoré by ste zaplatili za opravu vzniknutých škôd na majetku. 

 

Zdroj: Premium IC

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články