Pozor na poistné podvody počas pandémie. Metódy podvodníkov sa menia


			Pozor na poistné podvody počas pandémie. Metódy podvodníkov sa menia
2.10.2020 Škody, Zahraničie

Celoštátny zväz nemeckého poisťovníctva (GDV) informoval o obavách nemeckých poisťovateľov, že hospodárske dôsledky koronakrízy povedú k viacnásobným pokusom o poistný podvod. Existujú totiž už náznaky, že podozrivé škody majú úzku súvislosť so spomínanou krízou.

Poisťovatelia sa stretávajú s nárastom podozrivých škôd ako v privátnom, tak podnikateľskom poistení. Ako príklad škody, kde je podozrenie z podvodu, uvádza GDV údajné vlámanie, kedy mal byť odcudzený sezónny tovar, napr. letné oblečenie, ktoré vraj ale zjavne nemohlo byť predávané.

Podvodníci takisto obľubujú hlásiť škody na nových elektronických prístrojoch, ako napríklad na televízore. Následne sa ukáže, že daný spotrebiteľ kúpil prístroj na úver a nemohol potom hradiť splátky. Podľa expertov je súčasná situácia špecifická v tom, že na základe finančnej núdze by mohol nastať nárast tzv. príležitostných podvodníkov.  

Motívy podvodníkov sa vraj v priebehu doby nemenia, ale menia sa ich metódy. Internet a nástroje digitalizácie viedli k novým formám poistného podvodu a uľahčili páchateľom získavanie informácií. Pomocou niekoľkých kliknutí je vraj možné sa napr. na internetových fórach informovať, ako maximálne vierohodne formulovať oznámenia o škode, aby bola zdanlivá škoda uhradená z poistenia. 

Na takéto trendy vraj poisťovatelia podľa GDV priebežne reagujú, a to ďalším vývojom softwaru na účely rozpoznania indícií poistného podvodu, alebo nasadením špeciálne preškolených zamestnancov. Na význame naberá pri boji proti poistnému podvodu obrazová forenzika, pretože podvodníci by mohli s pomocou programov na spracovanie snímok manipulovať s digitálnymi fotografiami, alebo využiť na internete kolujúce obrázky. Tie by potom boli predložené ako vizuálny dôkaz o škode. Ale poisťovatelia môžu napr. vyhodnotiť metadáta a spoznať, či bolo s fotografiou manipulované. 

Podľa expertných odhadov vzniká nemeckým poisťovateľom ročne v neživotnom poistení (bez súkromného zdravotného poistenia) škoda z titulu poistného podvodu vo výške 5 mld. EUR. Poisťovacie podniky vychádzajú z toho, že každé desiate oznámenie o škode je dubiózne.

To potvrdzuje aj reprezentatívny aktuálny dotazníkový prieskum, ktoré zadal GDV. 10 % respondentov totiž pripustilo, že sa buď aspoň raz dopustilo poistného podvodu, alebo že o nejakom poistnom podvode vedia. Celkovo je však akceptácia poistného podvodu nízka. Len každý desiaty respondent zastáva názor, že sa jedná o gavaliersky delikt. Iba 13 % respondentov má pochopenie pre to, keď sa z poistenia „získajú" peniaze. Inak je to u mladých ľudí do 29 rokov. Tu prejavilo pochopenie pre (podvodné) vymámenie peňazí 20 % respondentov.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články