Nehôd spôsobených divou zverou pribúda. Škodu na aute vám preplatí pripoistenie


			Nehôd spôsobených divou zverou pribúda. Škodu na aute vám preplatí pripoistenie
23.2.2021 Škody

Šoférovanie v zimných mesiacoch dokáže preveriť aj zdatnejších vodičov. Tí okrem hmlistých rán, mokrej a klzkej vozovky musia neraz čeliť stretu so zverou, ktorá sa v snahe nájsť potravu približuje čoraz viac k ľudským obydliam.

Len za posledných 5 rokov eviduje KOMUNÁLNA poisťovňa 1 304 nehôd zapríčinených zvieraťom s priemernou škodou 3 000 eur a tento počet medziročne stúpa.

Kolízia so zvieraťom môže mať vážne následky aj pre auto. „Pri strete so zverou dochádza najčastejšie k poškodeniu dielov na prednej časti vozidla – nárazníkov, blatníkov, svetiel, kapoty a čelného skla,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne. Dávno už neplatí, že divé zviera dokáže vodičov „prekvapiť“ len v horských oblastiach. Najviac nehôd bolo nahlásených v okresoch Bratislava, Košice a Žilina.

„V posledných rokoch sa zver sťahuje do miest alebo sa ľudské obydlia budujú v priestoroch zveri, ktorá stráca prístup k vode. Preto dochádza k tomu, že najmä diviačiu a jeleniu zver stretnete aj v širších centrách miest, najmä počas tmy,“ vysvetľuje dopravný analytik Jozef Drahovský.

Pripoistiť sa oplatí aj staršie auto

Poškodenie vozidla v dôsledku priamej zrážky so zverou obvykle kryje havarijné poistenie. Väčšina majiteľov starších áut však takúto možnosť ani nezvažuje, a to z dôvodu, že v prípade totálnej škody by náklady na opravu presiahli časovú cenu vozidla.

Vhodnou alternatívou je novinka od KOMUNÁLNEJ poisťovne, ktorá ponúka pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu – pre prípad stretu so zvieraťom, rozbitého čelného skla alebo krádeže vozidla – a to bez nutnosti vstupnej obhliadky. „Priemerný vek motorových vozidiel sa na Slovensku pohybuje okolo 12 rokov. Pripoistenia môžu byť tiež vhodnou alternatívou pre vozidlá staršie ako 15 rokov, ktoré nie je možné poistiť v rámci havarijného poistenia,“ dodáva D. Zemánek.

Pripoistenie škôd spôsobených stretom so zvieraťom možno získať už od 20 eur ročne. Čím viac pripoistení klient uzavrie, tým je ich cena nižšia – pri dvoch pripoisteniach o 5 percent, pri troch pripoisteniach o 10 percent z ceny pripoistení. Samozrejmosťou sú bezplatné asistenčné služby, takže v prípade, že vozidlo je nepojazdné, na privolanie sa na miesto nehody dostaví okamžitá pomoc.

Škodu môže zmierniť správna reakcia

Aj keď vodič nestíha spomaliť a stretu so zvieraťom už nedokáže predísť, vie zmierniť dôsledky nehody. „Pri zrážke s jeleňou zverou sa treba zohnúť, lebo preletí cez čelné sklo do vnútra vozidla s devastačnými následkami. Ak je vozidlo vyššie, treba pevne držať volant, aby náraz nezmenil dráhu vozidla napr. do stromu, čo predstavuje horšie následky ako samotný stret so zverou,“ radí J. Drahovský.

Ak došlo k usmrteniu zveri, označte miesto, kde leží alebo ju odtiahnite na okraj vozovky. Zavolajte správcovi ciest, prípadne na políciu, ktorá kontaktuje príslušného správcu loveckého revíru. Nezabudnite na fotodokumentáciu pre poisťovňu. V žiadnom prípade si so sebou neodnášajte ranené zviera ako „trofej“, lebo to bude považované za pytliactvo.

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články