Ako vlani fungoval dohľad NBS nad finančným a poistným trhom? 


			Ako vlani fungoval dohľad NBS nad finančným a poistným trhom? 

Národná banka Slovenska publikovala svoju Správu o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom za rok 2019. Vyberáme z nej informácie relevantné pre poisťovací segment. Spoločnosť EFIBA ich ako poskytovateľ OFV považuje za dôležité z pohľadu vzdelávania sprostredkovateľov poistenia.

Národná banka Slovenska každoročne zverejňuje Správu o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom. Tú za rok 2019 nájdete tu.

Pre poisťovací segment považujeme za dôležité nasledovné informácie:

1) Bude navýšené poistné v PZP?

NBS v správe hodnotí: „Poistné odvetvie PZP dlhodobo trpí nedostatočným poistným, čo má negatívny dopad na likvidáciu poistných udalostí. Straty z tohto odvetvia musia poisťovne kompenzovať z príjmov z iných odvetví”. 

NBS vykonala v roku 2019 dohľad na diaľku vo všetkých poisťovniach a pobočkách poisťovní z iného členského štátu, cieľom ktorého bolo najmä preveriť a zistiť najlepšiu prax poisťovní pri výkone svojich činností v odvetví PZP. V správe NBS ďalej uvádza: „Preto plánujeme v roku 2020 podrobne sledovať situáciu a následne prijať primerané opatrenia voči dohliadaným subjektom pôsobiacim v odvetví PZP ohľadom dostatočnosti poistného.”

NBS ako jedno z možných riešení uvádza navýšenie poistného v PZP: K ozdraveniu súčasného stavu by prispelo navýšenie poistného tak, aby poisťovne boli schopné zabezpečiť svoju činnosť vrátane likvidácie poistných udalostí bez zbytočných prieťahov s odbornou starostlivosťou voči klientom. Zároveň by poisťovne boli pripravené na prípadné zvyšovanie nákladov na poistné plnenia a nepriaznivý vývoj ďalších faktorov ovplyvňujúcich výkonnosť PZP.”

2) Zmeny v poskytovaní osobitného finančného vzdelávania

NBS vo svojej správe konštatuje fakt, že novelou zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve (účinná od 23. 2. 2018) sa rozšírila pôsobnosť NBS aj na výkon dohľadu nad poskytovateľmi osobitného finančného vzdelávania. 

„Touto výraznou zmenou sa dosiahol najmä prehľad o subjektoch, ktoré sú oprávnené poskytovať osobitné finančné vzdelávanie, sprísnenie podmienok, ktoré musia spĺňať uvedené subjekty a nemenej dôležitým prínosom bola práve snaha o zvyšovanie odbornosti a profesionalizácie poskytovania finančného sprostredkovania a finančného poradenstva,”  konštatuje sa v správe NBS.

V roku 2019 vykonala NBS prvýkrát dohľad na mieste u poskytovateľov osobitného finančného vzdelávania. Posudzovala najmä kvalitu poskytovaného osobitného finančného vzdelávania s ohľadom na to, aby bolo prínosom a zdrojom nových informácií a poznatkov.

V správe sa tiež uvádza: „V konečnom dôsledku by zvýšenú kvalitu vzdelávania finančných agentov a finančných poradcov mali oceniť najmä ich klienti. NBS považuje osobitné finančné vzdelávanie za dôležitý nástroj na zvyšovanie kvality a vedomostí distribučných sietí ponúkajúcich finančné služby klientom.”

Začiatkom roka získala licenciu na poskytovanie osobitného finančného vzdelávania aj spoločnosť EFIBA, ktorá je organizátorom v poisťovacej brandži uznávaných SIBAF® vzdelávacích podujatí.

V dôsledku aktuálneho diania v súvislosti s koronavírusom musela spoločnosť zrušiť plánované SIBAF® workshopy a semináre, veľmi promptne však zareagovala – nielen na situáciu, ale aj na potrebu vzdelávania v konkrétnej oblasti.

Preto sa 23. apríla môžete zúčastniť online webinára s Martinom Petruľákom, ktorý bude hovoriť najmä o uzavretí poistnej zmluvy na diaľku a neplatení poistného a postupov v zmysle platnej legislatívy. Viac o webinári a jeho možnom započítaní do plánovaného osobitného finančného vzdelávania nájdete tu.

Zaujímavé je aj to, že NBS v rovnaký deň po prvýkrát zverejnila ako samostatný dokument Správu o činnosti útvaru dohľadu nad finančným trhom pre oblasť ochrany spotrebiteľa za rok 2019.

Správa sa venuje okrem iného aj týmto témam:

  • Nekalé obchodné praktiky pri zasielaní predpisov v neživotnom poistení.
  • Sumár reserší sankcí v poistovníctve  týkajúce sa  čelných  skiel a  nekalých obchodných praktík.
Zdroj: EFIBA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články