Zmena klímy: Ako sa darí nemeckým poľnohospodárskym poisťovateľom?


			Zmena klímy: Ako sa darí nemeckým poľnohospodárskym poisťovateľom?
24.2.2023 Zahraničie, Škody

Uplynulé leto bolo podľa klimatológov obzvlášť teplé a suché. Dalo by sa teda očakávať, že poisťovatelia prevádzkujúci poľnohospodárske poistenie budú značne zaťažení škodami.

Článok zverejnený na portáli Versicherungswirtschaftheute však ukazuje trochu inú skutočnosť. 

Významná nemecká poisťovňa, prevádzkujúca poľnohospodárske poistenie – Vereinigte Hagel – totiž počítala v roku 2022 iba s normálnym škodovým zaťažením. Škodová kvóta by sa mohla pohybovať okolo 60 %.

Podľa správy odborného magazínu proplanta.de by škody v Nemecku mohli predstavovať zhruba polovicu škôd spôsobených v roku 2021. K väčším škodám ako v roku 2021 vraj došlo iba v Bavorsku. V zahraničí by sa škodová kvóta spomínanej poisťovne Vereinigte Hagel mohla pohybovať okolo 65 % s tým, že masívny nárast škôd nastal v Luxembursku, takže na tomto trhu sa tento rok táto poisťovňa dostane hlboko do červených čísel. 


Mohlo by vás zaujímať: Autom na lyžovačku? Pozor na detaily prípravy, môžu sa vypomstiť


Aj ďalšie údaje zverejnené poisťovňou Vereinigte Hagel sú veľmi zaujímavé. Oproti roku 2021 sa v roku 2022 rozšírila jej poistená plocha. V Nemecku bol zaznamenaný nárast o 1,2 % na takmer 4,91 mil. hektárov (ha). Prírastok v Belgicku predstavoval 20 % a poistená plocha 22 800 ha. V Litve sa zvýšila poistená plocha o 14,7 % na 480 000 ha av Taliansku o 8,4 % na 155 100 ha. V Poľsku ale nastal pokles o 3,6 % na 333 100 ha.

Aj pri hrubom predpísanom poistnom dosiahla poisťovňa Vereinigte Hagel naprieč príslušnými krajinami prírastky. V Nemecku bol vykázaný nárast o 25,9 % na 155,49 mil. EUR. Mimoriadny prírastok poistného bol dosiahnutý Belgicku, a to 66,7 % na 6,79 mil. EUR.

V porovnaní napr. s Nemeckom však ide o nízku východiskovú základňu. V Lotyšsku vzrástlo poistné o 50,5 % na 6,26 mil. EUR a v Litve o 46,6 % na 17,57 mil. EUR. Nárast poistného nastal tiež v Taliansku (+23,9 %), Holandsku (+ 7,5 %) av Poľsku (+ 11,2 %).  


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA opäť medzi elitou značiek Slovak Retail Superbrands  


Z vyššie uvedeného jednoznačne vyplýva, že poisťovňa Vereinigte Hagel je schopná ponúkať poistnú ochranu nielen v krajine sídla, ale aj v rade iných európskych krajín. Nárast poistenej plochy aj rast poistného v roku 2022 signalizujú, že o poľnohospodárske poistenie je záujem. To ale neznamená, že v tomto segmente nie sú problémy či otvorené otázky. Jednou z nich je povinné poistenie pre prípad sucha. Čo sa týka poisťovne Vereinigte Hagel, tak ich v lete 2022 odmietla. 

Argumentuje tým, že riadenie rizík je výsostné podnikateľské rozhodnutie, ktoré nemožno poľnohospodárovi odňať. Riešením problému sucha by mohlo vraj byť združené poľnohospodárske poistenie, resp. poistenie pre prípad viac nebezpečenstva vrátane sucha, ktoré by bolo prevádzkované na základe verejno-súkromných partnerstiev. V niektorých spolkových krajinách sa už realizuje pre vybrané poistné nebezpečenstvá pilotný projekt. Ako v iných členských štátoch EÚ bol mal štát fungovať ako zaisťovateľ. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články