Zaujímavosť: Ako funguje švédsky dôchodkový systém


			Zaujímavosť: Ako funguje švédsky dôchodkový systém
27.4.2023 Zahraničie, Produkty

Švédsky „prvý pilier“ je v rámci Európy jedinečný. Aby škandinávska krajina nezadlžovala kvôli nepriaznivému demografickému vývoju budúcej generácie, pristúpila k reforme už v roku 1995.

Stojí za inšpiráciu najmä teraz, keď českí politici hovoria o dôchodkovej reforme?

Systém je priebežný, založený na výplate dôchodkov z príjmov. Celkové odvody predstavujú 17,2 percenta z hrubých príjmov. Zamestnanci platia sedem percent, zvyšok hradí zamestnávateľ. Osoby samostatne zárobkovo činné odvádzajú 10,2 percenta z hrubých príjmov, za nezamestnaných platí štát tiež 10,2 percenta. Vek pre odchod do dôchodku je flexibilný, najskôr však možno o výplatu penzie požiadať po dosiahnutí veku 61 rokov. 

Najviac je oceňovaná skutočnosť, že celý dôchodkový systém je nezávislý od štátneho rozpočtu. Výška odvodov vychádza z výšky príjmov, ukladajú sa do štyroch nezávislých národných penzijných fondov. Každý z nich zodpovedá za výplatu štvrtiny dôchodkov. Ak na vyplácanie dôchodkov nestačia aktuálne vybrané prostriedky, fungujú tieto fondy ako vyrovnávacie. Systém sa sám reguluje a vláde neumožňuje zasahovať zvyšovaním príspevkov alebo požičiavaním ďalších peňazí na financovanie dôchodkov. 


Mohlo by vás zaujímať: Ivan Špirakus: Umelá inteligencia v poisťovníctve má obrovský potenciál


Súčasťou prvého piliera je aj takzvaný prémiový dôchodok. Platitelia povinne odvádzajú 2,5 percenta zo svojich hrubých príjmov na individuálne investičné účty, ktoré spravuje špeciálny vládny orgán. Účastníci si môžu individuálne nastaviť mieru rizika. Ľudia majú na výber z piatich fondov, ktoré investujú do ďalších siedmich stoviek podielových fondov.

Tie sú riadené nezávislými správcami fondov. Vláda navyše vytvorila aj špeciálny fond pre fyzické osoby, ktoré si netrúfajú robiť vlastné investičné rozhodnutia. Zvolený fond ide tiež bezplatne zmeniť. A samotná výplata prémiovej penzie je tiež možná najskôr po dosiahnutí 61 rokov veku. 

Vládny orgán vyberá a investuje podľa zvoleného investičného variantu. Odpadá tak priamy vzťah medzi jednotlivcom a správcom fondu. Organizátor si môže po dosiahnutí príslušného veku požiadať o výplatu celej čiastky, alebo o doživotnú prémiu s pevnou sadzbou.

Ďalšou zložkou švédskeho systému je takzvaný zaručený dôchodok. Ten je vyplácaný ľuďom starším ako 65 rokov, ktorí mali vo Švédsku trvalý pobyt aspoň 40 rokov a mali nízke alebo žiadne príjmy. Avšak financovaný je zo štátneho rozpočtu. Jeho výška je približne 22 percent z priemernej hrubej mzdy.  


Mohlo by vás zaujímať: Maklér na pekné časy je nepotrebný. V kríze sa ukáže, kto má dobrého poradcu


Samostatnou kapitolou sú zamestnanecké penzie, ktoré tvoria „druhý pilier“ dôchodkového systému. Ich podmienky upravujú kolektívne zmluvy s veľkými zamestnávateľmi. Stáli zamestnanci patria automaticky do zamestnaneckého dôchodkového pripoistenia.  

Účasť v „treťom pilieri“ je dobrovoľná. Dôchodkové plány poistenia sú individuálne a bývajú kapitálovo financované. Záujemcovia si môžu zvoliť modely sporiacich plánov v podobe daňovo zvýhodnených účtov alebo si môžu v rámci súkromných penzijných plánov zvoliť poistné produkty na sporenie na starobu. Vo Švédsku je tento pilier využívaný viac ako 50 percentami pracujúcej populácie. Príspevky sú daňovo odpočítateľné a výnosy z investícií sú zdanené 15 percentami.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články