Tretí pilier si pre sporenie na dôchodok vyberá čoraz viac ľudí


			Tretí pilier si pre sporenie na dôchodok vyberá čoraz viac ľudí
17.1.2023 Poistný trh

Zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení v roku 2022 uzavrelo 84 667 ľudí, čo predstavuje v medziročnom porovnaní rast nových účastníckych zmlúv o takmer 5 percent.

Vo fázach sporenia a vyplácania dávok je v systéme 948 281 účastníkov a hodnota majetku v treťom pilieri ku koncu roka 2022 bola 2 927 491 885 eur*.

„Aj napriek tomu, že rok 2022 bol z pohľadu vývoja na finančných trhoch náročný, zaznamenávame opätovne nárast počtu nových účastníkov. Tretí pilier je už 25 rokov spojený so stabilitou, spoľahlivosťou aj ďalšími výhodami, ako sú zamestnávateľské príspevky a daňovo-odvodové zvýhodnenia,“ konštatuje Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS).

V roku 2022 prispeli zamestnávatelia príspevkami takmer polovici účastníkov, čo potvrdzuje pozíciu doplnkového dôchodkového sporenia ako stabilného zamestnaneckého benefitu.


Mohlo by vás zaujímať: Výsledky za tretí štvrťrok 2022: UNIQA na Slovensku posilnila, je 4. najsilnejšou značkou na trhu


Zamestnávatelia si zaplatené príspevky môžu zahrnúť do daňových výdavkov do výšky šiestich percent zúčtovanej mzdy zamestnanca. Priemerný príspevok zamestnávateľa bol v roku 2022 približne 36 eur mesačne. V treťom pilieri je viac ako 59-tisíc zamestnancov vykonávajúcich tzv. rizikové práce, ktorým zamestnávateľ povinne prispieva najmenej v sume dvoch percent z ich vymeriavacieho základu.

Doplnkové dôchodkové spoločnosti zároveň komplexne zabezpečujú výplatnú fázu dôchodkov. Vo výplatnej fáze je aktuálne viac ako 27-tisíc ľudí a v roku im 2022 boli vyplatené dávky v objeme 131 346 612 eur. Za uplynulé roky tak doplnkové dôchodkové spoločnosti vyplatili klientom dôchodky vo výške 1,9 miliardy eur.


Mohlo by vás zaujímať: YOUPLUS zahajuje spoluprácu so Swiss Re


Dobrou správou pre účastníkov v treťom pilieri je aj postupné znižovanie maximálnych odplát za správu majetku v doplnkových fondoch. Poplatky do roku 2025 klesnú na 1 % a doplnkové dôchodkové sporenie bude ešte výhodnejšie.

Martin Višňovský v tomto prípade však upozorňuje: „Atraktivita doplnkového dôchodkového sporenia nie je o desatinách percenta na poplatkoch. Zmysel tretieho piliera je v koncepčnej podpore štátu s cieľom vytvorenia silného systému, ktorý bude motivovať na vstup nových zamestnancov aj zamestnávateľov a podporí tak sociálnu stabilitu štátu.“

Tretí dôchodkový pilier je dobrovoľný, účastníkom sa môže stať každý od 18 rokov veku kedykoľvek počas aktívneho pôsobenia na trhu práce. Úspory sú vlastníctvom účastníka a vyplácanie dávok tak zvyšuje štátny dôchodok.

* 30. 12. 2022, zdroj www.adds.sk

Zdroj: Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články